خضری: رشد 10درصدی زنان معتاد و 23درصدی مواد روان گردان


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر و دبیر اول کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نسبت به رشد 10 درصدی زنان معتاد و مصرف 23 درصدی مواد روان‌گردان در ایران به مسئولان هشدار داد.
 
 

به گزارش خبرنگار علمی «خبرگزاری دانشجو»، رسول خضری امروز در مراسم افتتاح هفتمین کنگره دانش اعتیاد به آمار تکان دهنده زیان اعتیاد در کشور اشاره کرد و گفت: 20 هزار میلیارد تومان هزینه اعتیاد در ایران است؛ یعنی مبلغی حدود کل بودجه حوزه سلامت؛ علاوه بر این در سال اخیر آمار زنان معتاد ایرانی دو برابر یعنی 10 درصد و مصرف مواد روان گردان در کشور نیز 23 درصد شده است.

وی با بیان اینکه باید وزارت بهداشت از این موضوع غافل نباشد و این ضعف را برطرف کند، افزود: برای درمان اعتیاد فعالیت انجمن صنفی کافی نیست، بلکه وجود انجمن علمی هم نیاز است.

این نماینده کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس با اشاره به وجود 20 نوع الگوی درمان در کشور اظهار داشت: موضوع درمان اعتیاد 80 درصد به بحث حمایتی و عاطفی مربوط می شود و تنها 20 درصد به بعد درمان ورود پیدا می کند.

خضری با اشاره به افزایش آمار اعتیاد، کاهش سن اعتیاد در کشور را معضل بزرگی دانست و نسبت به آن هشدار داد و افزود: باید 80 درصد درمان اعتیاد را مردم و NGOها انجام دهند، لذا می طلبد ستاد مبارزه با مواد مخدر که در رأس آن رئیس جمهور قرار دارد کسی را به عنوان دبیرکل این ستاد انتخاب کند که دو شغله نباشد و تمام تمرکز خود را به این حوزه معطوف کند.

وی با انتقاد به رئیس جمهور سابق گفت: دکتر احمدی نژاد هر 10 ماه، یک بار در ستاد جلسات مواد مخدر حضور پیدا می کرد، در حالی که حضور رئیس ستاد در جلسات ماهانه واجب است.

 

کاهش 90 درصدی قیمت مواد روان گردان


این نماینده مجلس با بیان اینکه هزینه مواد روان گردان شیشه در گذشته کیلویی 170 میلیون تومان بود و الان 10درصد این مبلغ است، افزود: مسئولان حوزه سلامت باید بر مصرف مواد مخدر نظارت، و آن را مدیریت کنند؛ جای تعجب است که با وجود تورم، اما هزینه مواد روان گردان 90 درصد کاهش یافته است.

خضری گفت: از کمیته درمان گله مند هستیم که چرا برای نخستین بار است که در چنین همایش هایی حضور پیدا می کنند؟

وی در ادامه گفت: موضوع آموزش به مددکاران در حوزه اعتیاد نیز بسیار حائز اهمیت است که متأسفانه در این زمینه نیز غفلت شده و مددکاران در مطالعات خود بازنگری ندارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس با بیان اینکه بازاریابی اجتماعی در کشور ما وجود ندارد، تأکید کرد: باید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تعامل با سازمان نظام پزشکی به حوزه اعتیاد توجه ویژه ای داشته باشد.

خضری گفت: پیشگیری در اعتیاد از وظایف تخصصی وزارت بهداشت است و این وزارتخانه در این باره به یک اتاق فکر نیاز دارد.

هفتمین کنگره دانش اعتیاد که از صبح امروز در سالن همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شده است تا جمعه ادامه دارد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید