سخنرانی دکتر رسول خضری در مراسم یادبود فاجعه ی شیمیایی حلبچه و سردشت در دانشگاه تهران


 
 
 
 

مراسم یادبود فاجعه‌ی شیمیایی حلبچه و سردشت در تالار رازی دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. 

بنا به‌ گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح این مراسم با حضور شخصیتهای فرهنگی و سیاسی کرد، در ساعت ۳ بعد از ظهر ۹ اسفند، توسط انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی تهران و همکاری فعالان اجتماعی و سایر دانشجویان دانشگاههای تهران در تالار رازی دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد. 

در ابتدای مراسم ناصح نقشبندی با ارائه‌ی بحثی به بررسی ژینوساید ملت کرد و حلبچه و دلایل آن و سکوت جامعه‌ی بین‌المللی در آن زمان پرداخت. 

دکتر اسعد اردلان فعال کرد مقیم مرکز، درباره‌ی قوانین بین المللی وحقوق بشر در مورد پدیده‌ی جنگ بین دولت‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوط و همچنین عمق فاجعه سردشت و حلبچه سخنرانی کرد. 

دکتر خالد توکلی فعال سیاسی، در سخنانی به ریشه‌یابی حادثه‌ی حلبچه با نگاهی به تاریخ مبارزات سیاسی کرد‌ها پرداخت. وی با مطرح کردن سؤالاتی از قبیل چرا اینگونه حوادث در این برهه‌ی زمانی روی داده و آیا امکان تکرار این قبیل حوادث در آینده وجود دارد، پرداخت و عدم وجود ساز و کارهای دموکراتیک چه در میان کرد‌ها و چه در داخل رقیبانشان را دلیل عدم شکل گیری عزم واقعی ملی برای ریشه‌یابی و بهره‌برداری از بستر این حوادث بوجود آمده خواند. 

 دکتر رسول خضری، نماینده‌ی سردشت و پیرانشهر در مجلس، با بررسی ابعاد فاجعه به بررسی جنبه‌های پزشکی گازهای شیمیایی در حلبچه و سردشت پرداخت و آثار ناشی به جا مانده از کاربرد این گاز‌ها در محیط زیست، اعصاب و جسم شهروندان این دو شهر شهید را مورد واکاوی قرار داد و با ذکر آمار بیش از ۱۰ هزار نفری مصدومین سردشت که حتی نفس کشیدن هم برای آنان دشوار و مرگ تدریجی را تجربه می‌کنند، توجه و رسیدگی به وضعیت درمانی و بافت فیزیکی شهر و جبران بخشی از هزینه‌های تحمیلی بر آنان توسط مسئولان تأکید کرد. 

در ادامه‌ی مراسم یکی از دانشجویان حلبچه‌ای درحال تحصیل در دانشگاه تهران با ارائه‌ی مقاله‌ای درباره‌ی لزوم ثبت این حادثه در حافظه‌ی جمعی ملت کرد و جهان خواستار توجه بیشتر به وضعیت کنونی حلبچه شد. وی با طرح ۲ پیشنهاد موضوع حلبچه و به ژینوساید شناساندن آن در مجلس شورای اسلامی و همچنین اعاده و در اختیار قرادادن برخی از اسناد و مدارک مربوط به فاجعه حلبچه که در آرشیو اسنادی نظام جمهوری اسلامی ایران موجود‌اند، تأکید کرد. 

در بخشی دیگر از این مراسم، بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی درباره‌ی این یادبود در ۱۰ بند قرائت گردید. 

گفتنی است در این مراسم کلیپی از شهدای حلبچه که‌ یادآور رویداد دهشتناک بمباران شیمیایی حلبچه‌ بود، پخش شد و عدنان برزنجی به قرائت شعری درباره‌ی مظلومیت کودک حلبچه‌ای پرداخت و در شاعر کرد، جلال ملکشا به قرائت شعری بلند در رثای حلبچه‌ پرداخت. 

هنرمند سعدالله نصیری و گروه موسیقی‌اش دیگر مهمانان این مراسم بودند که با اجرای دو قطعه در رثای مظلومیت مردم حلبچه مورد تشویق گرم حضار قرار گرفت. 

در پایان مراسم هدایایی به رسم یادبود به دانشجویان حلبچه‌ای تهران توسط میهمانان برگزیده این مراسم اهدا گردید. 

قابل ذکر است شهرستان سردشت در تاریخ هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ با چند بمب شیمیایی و خردلی توسط رژیم بعث عراق بمباران شد که در این جنایت هولناک بیش از ۱۰۰ نفر در دم شهید و بیش از ده هزار نفر مصدوم شدند که سکوت رسانه‌ها و جوامع بین الماللی حادثه حلبچه را متعاقب آن خلق کرد که در این فاجعه نیز که در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (۲۶ اسفند ۱۳۶۶) مجددا توسط رژیم بعث عراق انجام شد، بیش از ۵ هزار غیرنظامی و بی‌دفاع که بیشتر آنان را کودکان و زنان تشکیل می‌دادند، در این شهر جان باختند، که بدنبال این حمله شیمیایی رژیم ددمنش بعث عملیاتی جدیدی موسوم به عملیات انفال سازماندهی کرد که طی آن حدود ۱۸۲ هزار نفر به‌ ویژه کودکان و زنان و سالخوردگان در مناطق کردنشین کردستان عراق زنده زنده در زیر خاک مدفون گشتند. 

گفتنی است در این مراسم شخصیتهای حقوقی و حقیقی‌ای همچون دکتر محمد قسیم عثمانی (نماینده‌ی بوکان)، دکتر جلالی‌زاده، حاج رحیم کریمی واحد نماینده‌ی انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت، صالح معروفی عضو شورای شهر سردشت و شورای عالی استانهای کشور، نماینده‌ی استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح ایران، رئوف آذری رئیس کمیسیون حقوقی- فرهنگی و اجتماعی شورای شهر و جمعی از دانشجویان مقاطع ارشد و دکترای حلبچه‌ای در دانشگاههای تهران و دکتر عدنان فره‌مندی دانشجوی سابق دانشکده علوم پزشکی تهران حضور داشتند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید