نطق میان دستور دکتر رسول خضری نماینده مردم شریف سردشت و پیرانشهر

 

جلسه پنجاه و هشتم مجلس شورای اسلامی

تاریخ:۲۴/۱۰/۱۳۹۱

 

چکیده سخنرانی:
 
عزیزان؛ همه نماینده ها دوست دارند به صورت ملی کار کنند ولی این امر زمانی مصداق دارد که دغدغه نماینده شهرهای کمتر توسعه یافته ای چون شهر مرزی شهید سردشت و پیرانشهر چیزی جز آب آشامیدنی، جاده، برق و مسائل زیرساختی ابتدایی و مسائل اقتصاد و اشتغال باشد.

زیر ساختهای شکننده و سوءمدیریتی عظیم در سطح استان ما وجود دارد. دو نمونه اخیر آن یکی بحث آتش سوزی مدرسه شین آباد پیرانشهر است که فاجعه ملی قلمداد می شود و دیگری بحث چند روز اخیر که در اثر بارش برف متاسفانه پیرانشهر چهار روز است که در خاموشی و ظلمت به سر می برد.

مشکلات حوزه انتخابیه من را در چند جمله نمی توان بیان کرد ولی من به خاطر ضیق وقت به صورت تذکر به وزرای محترم و یادآوری و همچنین از هیئت رئیسه محترم انتظار دارم تذکرات نمایندگان را چه شفاهی و چه کتبی و طرح سوال نمایندگان از وزرا را جدی بگیرند.

ما انتظار داریم همانطور که فرماندار پیرانشهر را از ارومیه گسیل می دارند یک فرد از پیرانشهر را هم فرماندار ارومیه یا میاندوآب یا شهرهای دیگر بکند نه اینکه نگرش سلیقه ای داشته باشد.

مدیریت استان را چند درصد افراد بومی شهرهای مختلف جنوب استان تشکیل می دهد؟ آیا این نگرش سلیقه ای شما لطمه به نظام نیست؟

بحث دیگر در مورد موضوع نگرش امنیتی و نظامی در آذربایجان غربی است. مرزهای ما علی الخصوص مرزهای پیرانشهر و سردشت از پایتخت امن ترند پس نگرش باید از دید امنیتی و نظامی برداشته و نگرش اجتماعی و فرهنگی را نسبت به مرزها و شهرهای کردنشین داشته باشیم.

در چندین مورد نیروی محترم انتظامی، اگر کمی تامل و خویشتنداری می کرد شاید شاهد چند مورد قتل اخیر در این منطقه و به ویژه در پاسگاه لگبن پیرانشهر و از جمله در سردشت نبودیم و خانواده ها را داغدار نمی کردیم.

الان بیست هزار نفر در پیرانشهر و سردشت با خطر بیکاری مواجه هستند و اگر معابر مرزی را درنیابیم نمی توانیم چاره ای بیندیشیم.

سی و چهار سال از عمر انقلاب می گذرد و اگر هر سال دو کیلومتر از جاده این جاده را اسفالت می کردند شاید الان ما شاهد مشکل جاده ربط-بوکان یا پیرانشهر-نقده نبودیم.

حتی یک روستای سردشت گازرسانی نشده و در این زمینه تذکر جدی من به وزیر محترم نفت است .

خیلی از نخبه های ما با رتبه های تک رقمی، نخبه شناخته می شوند ولی استخدام نمی شوند. نگرش سلیقه ای در استان ما حاکم است که مدیران محترم باید پاسخگو باشند و این نگرش را باید حذف کنند.

 
 
 
 

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن عرض سلام و احترام به مقام شامخ حضرت پیامبر اکرم (ص) و بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری و ضمن تقدیر و تشکر از بزرگواران و مردم شریف و فرهیخته پیرانشهر و سردشت که این بنده حقیر و این فرزند کوچک خود را به عنوان نماینده به خانه ملت گسیل داشتند. انشالله بتوانیم به مثابه فرمایشی که امام راحل فرمودند که مجلس است که اساس کشور را به اصلاح می کشاند و همانطور که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند که مجلس شورای اسلامی مظهر اقتدار و اختیار ملت است، بتوانم چند نکته ای از مشکلات و مسائل ملی و منطقه ای را به استحضار برسانم.

عزیزان؛ همه نماینده ها دوست دارند به صورت ملی کار کنند ولی این امر زمانی مصداق دارد که دغدغه نماینده شهرهای کمتر توسعه یافته ای چون شهر مرزی شهید سردشت و پیرانشهر چیزی جز آب آشامیدنی، جاده، برق و مسائل زیرساختی ابتدایی و مسائل اقتصاد و اشتغال باشد. همه ما دوست داریم بحث های ملی را در این صحن مقدس بیان کنیم. ولی این مهم می طلبد که سوءمدیریت چه در سطح کلان و چه در سطح استان این اجازه را به نمایندگان مردم و ملت شریف بدهد تا دغدغه ای جز مسائل ابتدایی داشته باشیم.

عزیزان؛ زیر ساختهای شکننده و سوءمدیریتی عظیم در سطح استان ما وجود دارد. دو نمونه اخیر آن یکی بحث آتش سوزی مدرسه شین آباد پیرانشهر است که فاجعه ملی قلمداد می شود و دیگری بحث چند روز اخیر که در اثر بارش برف متاسفانه پیرانشهر چهار روز است که در خاموشی و ظلمت به سر می برد. آیا اگر زیرساختهای ما درست مدیریت می شد و ما سوءمدیریت نداشتیم با یک بارش برف بالغ بر پانزده تا بیست میلیارد تومان خسارت بر تاسیسات برق و برق رسانی وارد می شد؟ قطعا اگر مدیران درست بیندیشند و قبل از بروز حادثه سوءتدبیر نداشته باشند و درست عمل بکنند شاهد چنین قضایایی نخواهیم بود. مشکلات حوزه انتخابیه من را در چند جمله نمی توان بیان کرد ولی من به خاطر ضیق وقت به صورت تذکر به وزرای محترم و یادآوری و همچنین از هیئت رئیسه محترم انتظار دارم تذکرات نمایندگان را چه شفاهی و چه کتبی و طرح سوال نمایندگان از وزرا را جدی بگیرند. نمایندگان انتظار دارند موقعی که تذکری در صحن می دهند هیئت رئیسه خود را ملزم بداند پیگیر خواسته ها و مطالبات نمایندگان و خواسته های به حق مردم حوزه انتخابیه شان باشند.

عزیزان:

اولین وزارت و بزرگترین وزارت مملکت، وزارت کشور به مثابه وزارت مادر است. نماینده سیاسی و اجرایی دولت شخص استاندار در سطح استان است که باید ناظر بر اعمال دیگر مدیرکل ها باشد. سه مطلب اساسی در مورد وزارت کشور مطرح است: اول اینکه آیا در استان حساس و مهم و استراتژیک با تعدد اقوام، مذاهب و نژاد در استان آذربایجان غربی، آیا مدیریت استان تدبیر درستی اندیشیده است؟ ما انتظار داریم همانطور که فرماندار پیرانشهر را از ارومیه گسیل می دارند یک فرد از پیرانشهر را هم فرماندار ارومیه یا میاندوآب یا شهرهای دیگر بکند نه اینکه نگرش سلیقه ای داشته باشد. ایشان باید به خود بیایند که پشت نظام خون شهدا است. پیرانشهر و سردشت شهید، سردشتی که اولین شهر بمباران شیمیایی شده دنیاست به عنوان مرزدار اجازه نداد در طول هشت سال دفاع مقدس یک وجب از خاک میهن اسلامی به دست دشمن بعثی بیفتد، چنان با بی مهری مدیران استان مواجه شود. مدیریت استان را چند درصد افراد بومی شهرهای مختلف جنوب استان تشکیل می دهد؟ آیا این نگرش سلیقه ای شما لطمه به نظام نیست؟ آیا ما حضور و مشارکت حداکثری مردم را در انتخابات ریاست جمهوری آینده و شوراها نیاز نداریم؟ آیا می شود از بیت المال ارتزاق کرد ولی قدم مثبتی برای این موضوع مهم برنداشت؟ بحث دوم، بحث ارتقاء بخش ربط به بخشداری و ارتقای پسوه و نلاس به شهر است. به ویژه از وزارت کشور انتظارم دارم که این مهم را به عمل آورد. بحث دیگر در مورد موضوع نگرش امنیتی و نظامی در آذربایجان غربی است. مرزهای ما علی الخصوص مرزهای پیرانشهر و سردشت از پایتخت امن ترند پس نگرش باید از دید امنیتی و نظامی برداشته و نگرش اجتماعی و فرهنگی را نسبت به مرزها و شهرهای کردنشین داشته باشیم. عزیزان، بخش گردشگری با توجه به جاذبه های بسیار زیاد پیرانشهر و سردشت می تواند با اندک تکان و نیز سرمایه گذاری اندک دولت بازخورد آن را خواهیم دید که چه تبعات مثبتی از لحاظ درآمد، اشتغال و اقتصاد و معیشت و رفاه برای مردم خواهد داشت. بحثی که اخیرا مطرح بود در شهرستان پیرانشهر، در چندین مورد نیروی محترم انتظامی، اگر کمی تامل و خویشتنداری می کرد شاید شاهد چند مورد قتل اخیر در این منطقه و به ویژه در پاسگاه لگبن پیرانشهر و از جمله در سردشت نبودیم و خانواده ها را داغدار نمی کردیم.

عزیزان؛ ما بیشتر از هر زمانی، طبق منویات مقام معظم رهبری به امنیت و آرامش در مملکت نیاز داریم و این در سایه مودت، همدلی و یکپارچگی ماست. کارگزاران نظام چه اجرایی، چه مقننه و چه قضایی باید این مهم را دریابند. بحث دیگر، معابر مرزی است. یکی دیگر از عنایات مقام معظم رهبری به شهرهای فقیر و کم درآمد مرزی که هشت سال دفاع مقدس محروم بودند، بحث معابر مرزی بوده است و ما انتظار داریم. الان بیست هزار نفر در پیرانشهر و سردشت با خطر بیکاری مواجه هستند و اگر معابر مرزی را درنیابیم نمی توانیم چاره ای بیندیشیم. بحث دیگر این است که ، جاده پیرانشهر به نقده و پیرانشهر به تمرچین به عنوان جاده مرگ مطرح است و هر روز ما شاهد سوگواری عزیزانمان هستیم. این بحث و این طرح اجرایی شده ولی متاسفانه در عمل یک وجب از جاده پیرانشهر نقده هنوز تعریض یا چهاربانده نشده است. سی و چهار سال از عمر انقلاب می گذرد و اگر هر سال دو کیلومتر از جاده این جاده را اسفالت می کردند شاید الان ما شاهد مشکل جاده ربط-بوکان یا پیرانشهر-نقده نبودیم. بحث دیگر گازرسانی به روستاهای سردشت است. سردشت اولین شهر بمباران شیمیایی شده در دنیاست و حتی یک روستای سردشت گازرسانی نشده و در این زمینه تذکر جدی من به وزیر محترم نفت است و البته بحث گرانی و بیکاری هم زیاد هست. موضوع دیگر این است که خیلی از نخبه های ما با رتبه های تک رقمی، نخبه شناخته می شوند ولی استخدام نمی شوند. نگرش سلیقه ای در استان ما حاکم است که مدیران محترم باید پاسخگو باشند و این نگرش را باید حذف کنند.آن وقت قطعا با دید ملی و دید باز و اسلامی و دید عدم دید دوگانه و چندگانه و تبعیض می توانیم بسیاری از مشکلات را با همکاری هم حل نماییم. مجلس خانه ملت و امید مردم است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید