سخنرانی دکتر رسول خضری در مجلس در مورد گمرکات و معابر مرزی


                                                     

 
بسم الله الرحمن الرحیم

 

عزیزان؛ همانطور که استحضار دارید بحث اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی اقتصاد که در مملکت ما مطرح است و با توجه به اینکه ما با کشورهای مختلفی همجواریم و بازارچه های مرزی و گمرکات مرزی داریم، قصد دارم دو نکته را تذکر بدهم. یکی در مورد گمرکات است که با توجه به عوارض سنگینی که متاسفانه بین سی تا دویست درصد به گروه ب بسته اند، تبعات بسیار منفی پیدا کرده و بازتاب آن بسیار بد بوده و من واقعا بر این موضوع جدا تاکید می کنم و باید در این قضیه تجدیدنظر شود، چرا که بحث عمده گمرکات ما در این مملکت صادرات محور است و بحث صادرات ارزآوری دارد.

بحث دیگر مربوط به معابر مرزی است. همانطور که استحضار دارید این جزء عنایات رهبری بوده که تاکید داشته اند معابر مرزی ما در سرتاسر مرزهای کشور و مناطق فقیرنشین و کم درآمد ما نیاز به تقویت و توانمندسازی دارند. اما معابر متاسفانه الان با مشکل جدی مواجه شده اند و واردات بیشتر اقلام که شاید بیش از 9 مورد هم نباشد در حال حاضر ممنوع شده و این پیامد بسیار منفی ای داشته است.

متاسفانه رایزنی هایی که ما با مدیران استان انجام می دهیم نه تنها نتیجه ای نمی گیریم بلکه دودش را هم تو چشم نماینده ها می فرستند.  جالب است که برخی از مدیران استان طرح سوال از وزرا را به خودشان می گیرند و کاملا به صراحت می گویند چون شما طرح سوال از وزرا را در دستور کار قرار می دهید ما کارتان را انجام نمی دهیم. من واقعا در این باره تذکر جدی می دهم. جایگاه مدیران استان در حدی نیست که به نماینده تذکر دهند که آقا شما چرا از وزیر یا شخص دیگری سوال می کنید. مدیران باید جایگاه خودشان را بدانند. مجلس در راس امور است و من واقعا بر این نکته تاکید دارم. علی الخصوص استاندار آذربایجان غربی از این حیث باید توجه خیلی ویژه ای داشته باشد. مشکلات معابر خیلی جدی است و باید جدی گرفته شود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید