پزشک خانواده شعاری که عملیاتی نشد


عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس اجرای پزشک خانواده را از ضرورت‌های حوزه سلامت خواند وگفت: نبود منابع پایدار وعدم تربیت نیروی انسانی دوعامل مهم دراجرایی نشدن نظام ارجاع است.
 
 
رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه پزشک خانواده پازلی است که باید همه زیرساخت‌های آن به درستی کنار هم قرار گیرد تا بتوان شاهد موفقیت در اجرای آن بود، افزود: تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای از جمله مواردی است که باید برای اجرایی شدن پزشک خانواده مدنظر قرار گیرد این درحالی است که تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته به گونه‌ای که هنوز نتوانستیم مقدمات ایجاد بیمه یکپارچه و واحد را فراهم کنیم.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: از سویی دیگر از سال 84 تا 94 که بحث پزشک خانواده مطرح شده است هنوز در ابتدایی‌ترین مساله یعنی تربیت و آموزش نیروی لازم برای اجرای این طرح با چالش‌های جدی مواجه هستیم و راه‌های نرفته زیادی در این زمینه وجود دارد درحالی که بعد از اجرای سیستم نظام ارجاع 70 درصد بار نظام سلامت بر دوش پزشک خانواده خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه نبود راهنمای بالینی از دیگر نقاط ضعفی است که اجرای پزشک خانوادهرا با مشکلات جدی مواجه می‌کند، تصریح کرد: راهنمای بالینی باید از سوی پزشک خانواده به گونه‌ای اجرایی شود که بتواند بیمار را بر اساس نوع بیماری خود راهنمایی کند و در صورت لزوم وی را به سطح مختلف درمان ارجاع دهد که در این زمینه نیز موفق عمل نکرده‌ایم.

خضری با انتقاد از اینکه عدم پایداری منابع حوزه سلامت موجب اجرایی نشدن پزشک خانواده شده است، یادآور شد: چنین طرحی نیازمند منابع پایدار است اما تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری برای اجرایی شدن آن صورت نگرفته است و تنها با اعتباراتی مختصر، در دو استان فارس و مازندران این طرح به شکل ناقص اجرایی شده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: در آماده سازی کارت و پرونده سلامت الکترونیک که از اقدامات اولیه اجرای نظام ارجاع است نیز عقب هستیم و اگر قرار باشد این روند همچنان طی شود اجرای طرح پزشک خانواده در حد شعار باقی خواهد ماند.  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید