منابع مالی بیمه ها از مالیات خرده فروشی سیگار تامین می شود


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: اخذ مالیات از خرده فروشی سیگار 9 تا 11 هزار میلیارد درآمدزایی برای دولت دارد که می‌تواند مشکل بیمه‌ها را رفع کند.
 
 
سول خضری درخصوص صحبت های وزیر بهداشت مبنی براینکه منابع دراختیار حوزه سلامت باید در قالب صندوقی هزینه شده و کلید آن دردست وزارت بهداشت باشد، گفت: طبق بند 8 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری کلید مدیریت منابع حوزه سلامت باید در دست وزارت بهداشت باشد، بنابراین بررسی این موضوع دربرنامه ششم به مجلس آینده موکول شده است.

وی با اشاره به اینکه تجمیع بیمه‌ها اهمیت بسیاری دارد، افزود: این موضوع از برنامه چهارم و پنجم پیش بینی شده و باید هرچه سریعتر اجرایی شود، اما متاسفانه درحال حاضر دولت درخصوص تجمیع صندوق‌های بیمه ای آیین نامه ها و بخشنامه های لازم را تصویب و ابلاغ نمی کند؛ بنابراین دولت های دهم و یازدهم دراین خصوص کم کاری کردند.

خضری با بیان اینکه سازوکارهای اجرایی تجمیع صندوق‌های بیمه ای باید از سوی دولت اتخاذ شود، تصریح کرد: در نمونه های موفق جهانی و آنجایی که سیاست های یکپارچه بیمه ای اجرایی شده است، به طور حتم موفقیت‌های بیشتری درحوزه بهداشت و درمان حاصل شده به طوری که در ارائه خدمات وحدت رویه بیمه ای وجود داشته است بنابراین با توجه به اینکه مهم‌ترین موضوع در حال حاضر عدالت در حوزه سلامت می‌باشد، دولت و مجلس باید  قوانین قابل قبول و دارای قابلیت اجرایی را دراین خصوص تصویب کنند.

وی با تاکید بر اینکه قانون بیمه پایه همگانی در سال 72 مصوب شده است، افزود: اینکه پس از20 سال به دنبال اجرای این قانون باشیم، رویکرد قابل قبولی ازسوی دولت ها نبوده و مسئولان باید از طرح شعار و موضوعات غیرقابل اجرا در حوزه سلامت پرهیز کنند، البته در حال حاضر منابع بیمه ها نیز پایدار نبوده و عدم توجه به حل این مشکل وزارت بهداشت را دارای مشکلات بسیاری کرده است.

خضری با اشاره به اینکه با آماده سازی کتاب تعرفه‌ها در چند سال گذشته رشد 120 درصدی در تعرفه ها به وجود آمد، گفت: درطول سنوات گذشته سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت و درمان تاکید داشتند که تعرفه ها باید بین 25 تا 30 درصد افزایش پیدا کند، هرچند که بیمه ها بر اساس درآمدشان تنها می توانند 5 درصد تعرفه ها را افزایش دهند؛ چون منابع پایدار برای بیمه ها هیچ گاه تا کنون محقق نشده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد شد که رشد منابع بیمه ها ازسوی دولت جدی‌تر گرفته شود، افزود: مورد مهم دیگر در این باره مالیات بر خرده فروشی سیگار است که بین 9 تا 11 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد زایی دارد که این پول به حل مشکل منابع بیمه ها کمک می کند؛ بنابراین با توجه به مشکلات اقتصادی حال حاضر جامعه دولت باید منابع جدیدی را خلق کرده و در این میان از فروش کالاهای با عوارض بالا مانند نوشابه و سیگار مالیات سبز اخذ کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح کرد: اخذ مالیات سبز باعث می شود که دستگاه ها و نهادها به دنبال استفاده از انرژی پاک بوده تا میزان بیماری ها در کشور کاهش پیدا کند، همچنین سرمایه حاصل از پرداخت مالیات سبز می تواند  در درمان بیماران نیز کمک کند.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید