مهاجرت سالانه 1000 پرستار از کشور/ سوء مدیریت منابع در وزارت بهداشت


عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه سالانه هزار پرستار از کشور مهاجرت می کنند، گفت: در طرح تحول سلامت، کار پرستاران سه تا پنج برابر افزوده شده اما زیرساخت های حوزه سلامت هنوز درست نشده است.
 
 

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با اشاره به مشکلات جامعه پرستاری اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که پرستاران با آن مواجه هستند بحث طرح تحول سلامت است. در این طرح کار پرستاران چند برابر شد در حالی که 80 هزار نیروی پرستار در کادر نظام سلامت کم داریم و این مشکل را چندبرابر می کند.


عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه زیرساخت های حوزه سلامت هنوز تکمیل نشده است، گفت: 18 هزار پرستار بازنشسته شده اما فقط 9 هزار پرستار جذب شده است که این نشان می دهد روند حوزه سلامت درست نیست و نیاز به بازنگری در زیرساخت ها هستیم.


وی با بیان اینکه برای ادامه طرح تحول نیازمند منابع پایدار و توجه به بخش آموزش هستیم، افزود: یکی از گلایه هایی که به طرح تحول سلامت داریم موضوع پیشگیری و آموزش است. در تمام کشورهای پیشرفته دنیا محور به سمت پیشگیری و آموزش است. هم اکنون موضوع آموزش در طرح تحول سلامت کلید خورده که باید مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه باید به سطح یک حوزه سلامت که همان کادر پرستاری و پزشکان است، توجه شود.


رئیس فراکسیون ارتقای طب عمومی مجلس با تأکید بر اینکه تبعیض میان بخش های مختلف حوزه سلامت باید برداشته شود، گفت: بی عدالتی در نظام سلامت در بحث پرستاران باید برداشته شود. در واقع مدیریت منابع باید به گونه ای باشد که درآمدها اختصاصی شود. در حال حاضر 70 درصد پول حوزه سلامت در اختیار بیمه هاست که این موضوع باید ساماندهی شود.


وی با بیان اینکه 70 درصد منابع حوزه سلامت با سوء مدیریت مواجه است، گفت: بیمه ها زیان ده هستند، در حالی که 80 درصد بار سنگین حوزه سلامت بر دوش سطح یک است اما 20 درصد منابع در اختیار این بخش قرار می گیرد. بنابراین باید منابع یکی شود تا در نهایت عدالت در سلامت برقرار شود.
 

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید