خضری در مصاحبه اختصاصی با شبستان:امیدواریم قصوری در رابطه با تامین دارو برای بیماران آنفولانزای خوکی صورت نگیرد


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر رعایت بهداشت درمانی فردی افراد برای پیشگیری از بیماری آنفولانزای خوکی گفت: قصوری از سوی وزارت بهداشت و درمان برای تامین داروهای این بیماری در مراکز درمانی و بیمارستانی صورت نگیرد.
 
 
رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بیماری آنفولانزای خوکی در کشور و لزوم پیشگیری از این بیماری به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: افراد می توانند با رعایت بهداشت فردی تا حدود زیادی از ابتلا به این بیماری مصون بمانند، شستن مداوم دستها و همچنین عدم ارتباطات از جمله دست‌دادن و یا روبوسی از جمله روشهایی است که ما می توانیم در این زمینه پیشگیری کنیم.

خضری با تاکید بر مراقبت ویژه باردار، کودکان زیر 8 سال و سالخوردگان که سیستم بدنی ضعیفی دارند اظهار کرد: در واقع کسانی که طحالشان عمل شده است و یا خارج شده است یا مشکلات خونی دارند و یا دچار سوءتغذیه هستند افرادی هستند که در معرض افزایش ریسک ابتلا به این بیماری و عوارض ناشی از آن هستند.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید در اوایل مهرماه و یا اواخر شهریورماه واکسن آنفولانزا را بزنند گفت: آنفولانزای خوکی چندین سال است که در دنیا شایع است و در کشور ما نیز سابقه 6 ساله دارد زیرا این نوع بیماری مرزها را نمی شناسد، و محوریت اصلی در عدم ابتلا به این بیماری رعایت بهداشت فردی است.

وی تاکید کرد: از افرادی که مشکوک هستیم و عطسه و سرفه دارند باید دوری کنیم زیرا این بیماری بیشتر از طریق تشحات بزاقی و عطسه و سرفه سرایت پیدا می کند.

وی در رابطه با اینکه چند درصد از مبتلایان به این بیماری دچار مرگ می شوند گفت: اینگونه نیست که مبتلایان به این بیماری حتماً دچار مرگ شوند بلکه 99 درصد از مبتلایان به ان بهبود می یابند و آنچه در این زمینه برای بهبودی این افراد مهم است سیستم قوی ایمنی بدنشان است و اصولاً افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند باید بسیار مراقب باشند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با اینکه آیا در کمیسیون بهداشت هیئتی برای بررسی این بیماری به کرمان و یا سیستان و بلوچستان که بیشتر قربانیان این بیماری در حال حاضر در این دو استان هستند اعزام می شود گفت: هیئتی در کمیسیون برای این رسیدگی به این موضوع تشکیل شده است و به این استانها به اتفاق وزیر بهداشت و درمان سفر می‌کنند تا روند درمان و همچنین سایر مواردی را که این بیماری ایجاد کرده است به صورت میدانی مورد بررسی قرار دهند.

خضری در رابطه با اینکه با توجه به بالا بودن هزینه‌های تامین دارو در کشور و ناتوانی افراد برای پرداخت این هزینه ها چه تمهیداتی برای دسترسی افراد به داروهای مربوط به این بیماری اندیشیده شده است گفت: قطعاً باید این داروها را وزارت بهداشت در اختیار بیمارستانها و مراکز درمانی به صورت رایگان قرار دهد البته در گذشته نیز این تمهیدات در وزارتخانه ها اندیشیده شده است که این داروها به صورت رایگان در بیمارستانها و مراکز درمانی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: ما امیدواریم در رابطه با تامین دارو در بیمارستانها و مراکز درمانی به ویژه در مناطق مرزی قصوری از سوی مسئولان وزارت بهداشت صورت نگرفته باشد گرچه در مناطق ما که جزو مناطق مرزی کشور محسوب می شود این دارو در مراکز درمانی و بیمارستانها وجود دارد و امیدواریم اگر هم قصوری است به سرعت برطرف شود زیرا موضوع سلامتی مردم است.

 
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید