پزشک خانواده تربیت می شود


اجرای برنامه پزشک خانواده در بسیاری از کشورها سابقه 70ساله دارد. انگلستان یکی از پیشگامان برنامه پزشک خانواده است که به گفته رسول خضری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، برنامه پزشک خانواده در ایران الگوبرداری شده از آن کشور است. البته کشورهای دیگری همچون آمریکا، چین، ویتنام، تایلند، ژاپن، عربستان، فلسطین و 60 کشور دیگر نیز این طرح را اجرا کرده‌اند.

 
 
دانش > پزشکی - معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: برای نخستین بار رشته تخصصی پزشک خانواده از بهمن‌ماه در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ایجاد می‌شود.

باقر لاریجانی افزود: آزمون پذیرش دانشجو برای رشته تخصصی پزشک خانواده به‌زودی برگزار می‌شود و نخستین گروه دانشجویان این رشته تخصصی برای بهمن‌ماه پذیرش می‌شوند.وی ادامه داد: پذیرش دانشجو در این رشته براساس مصوبه سال گذشته شورای گسترش دانشگاه‌های کشور انجام می‌شود و در این مرحله فقط 70دانشجو در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی پذیرش می‌شوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: هدف از پذیرش دانشجو در رشته تخصصی پزشک خانواده در این مرحله، تأمین کادر هیأت علمی این رشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی مادر است. لاریجانی افزود: باید ابتدا بررسی کنیم که ثمرات تربیت متخصص پزشک خانواده در کشور چیست و بعد از آن برای گسترش این رشته تصمیم‌گیری می‌شود.وی گفت: تعدادی از کارشناسان وزارت بهداشت نیز به خارج از کشور اعزام شده‌اند تا چگونگی برگزاری دوره‌های آموزش پزشک خانواده را در آن کشورها بررسی کنند. پزشک خانواده طرحی است که در قانون برنامه توسعه پنجم به‌عنوان مهم‌ترین برنامه اصلاح نظام سلامت کشور تعیین شده است. مطابق این برنامه برای یک تعداد جمعیت مشخص، یک پزشک خانواده به‌عنوان مسئول سلامت تعیین می‌شود. پزشک خانواده باید برای هر یک از افراد تحت پوشش خود پرونده سلامت تشکیل دهد و وضعیت سلامت هر ایرانی را از زمان تولد تا مرگ در زمان سلامت و بیماری پیگیری کند.

رئـیـس کمیسیون بهداشت و درمان مـجـلس مـی‌گوید طرح پـزشک خانواده که اجرای آن باید تا پایان امسال در تمام کشور فراگیر شود هنوز از مرحله اجرای آزمایشی در 2 استان فراتر نرفته است. حسینعلی شهریاری با بیان اینکه پزشک خانواده تکلیف قانونی برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه است در پاسخ به سؤال همشهری درباره علت تخلف از برنامه می‌گوید «این را باید از وزارت بهداشت بپرسید.»

واعظ مهدوی، رئیس انجمن علمی اقتـصاد ســـلامــت در گـفت‌وگـو بـا هـمـشـهــری، مـی‌گـویـد:«دلیل فراهم‌نشدن سازوکارها‌ نداشتن عزم مدیریتی جامع برای اجرای پزشک خانواده است.» او می‌گوید: «باید به سرعت برنامه آموزشی لازم برای پزشکان تدوین شود و شرح دروس مربوطه مدون و این آموزش‌ها به پزشکان خانواده داده شود. باید جمعیت تعریف شده نیز به‌عنوان جمعیت مخاطب پزشک خانواده، تعریف و معین شود و مراقبت‌های فعال، جایگزین مراجعات غیرضروری بیماران به پزشکان شود و سیستم ارجاع، شکل بگیرد.»

در آمـوزش پزشک خـانـواده، هر پزشک عـمومی بایـد دوره پزشک خانواده را طی کند؛ دوره‌ای که به گفته سیامک مره صدق نماینده مجلس باید بین 2 تا 3 سال بعد از پزشکی عمومی طی شود اما تاکنون در آموزش پزشکی، برنامه‌ای برای آموزش پزشک خانواده وجود نداشته است.

  • طرحی با 60کشور پیشرو

اجرای برنامه پزشک خانواده در بسیاری از کشورها سابقه 70ساله دارد. انگلستان یکی از پیشگامان برنامه پزشک خانواده است که به گفته رسول خضری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، برنامه پزشک خانواده در ایران الگوبرداری شده از آن کشور است. البته کشورهای دیگری همچون آمریکا، چین، ویتنام، تایلند، ژاپن، عربستان، فلسطین و 60 کشور دیگر نیز این طرح را اجرا کرده‌اند.

  • تجمیع بیمه‌ها؛ شرط وزیر بهداشت

 سید حسین هاشمی وزیر بهداشت دولت یازدهم، بیشتر اجرای طرح پزشک خانواده را منوط به اجرای طرح تجمیع بیمه‌ها و آموزش پزشکان و سایر اعضای تیمی که در بسته پزشک خانواده قرار می‌گیرند دانسته و پیش‌بینی کرده بود، اجرای پزشک خانواده 10تا 15سال طول بکشد.

  • پزشک خانواده در برنامه پنجم

ماده 32قانون برنامه پنجم: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است، حداکثر تا پایان سال اول، برنامه نظام درمانی کشور را در چارچوب یکپارچگی بیمه پایه درمان، پزشک خانواده، نظام ارجاع، راهنماهای درمانی، اورژانس‌های پزشکی، تشکیل هیأت‌های امناء در بیمارستان‌های آموزشی و تمام وقتی جغرافیایی هیأت‌های علمی و تعرفه‌های مربوطه و کلینیک‌های ویژه و بیمه‌های تکمیلی تهیه و برای تصویب به هیأت وزیران ارائه کند.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید