نماینده سردشت: قانون مناسب سازی معابر برای معلولین اجرا نمی شود/پزشکی قاونی جزء مشاغل پر خطر است


رسول خضری در گفتگو با کرد پرس گفت:لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت به مجلس شورای اسلامی آمده و در چند روز آینده به رای نمایندگان گذاشته می شود.
 
 
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار پارلمانی کردپرس گفت:در حوزه افراد دارای معلولیت ما با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم و هنوز نتوانسته ایم فضای مناسبی برای افراد معلومان ایجاد کنیم.
وی افزود:در حوزه فضای شهری و معابر،وسایل نقلیه،قطار و مسکن و شهرسازی باید کارهای زیادی انجام گیرد و بسیاری از این نقاط مناسب سازی شود.
وی تصریح کرد: قانون مناسب سازی معابر تصویب شده و شهرداری مکلف شده که به این موضوع رسیدگی کند و به استانداریها ارجاع داده شده و آنها با توجه به امکانات خود موظفند در این زمینه اقدامات لازم را بعمل آورند. که متاسفانه تا کنون سی درصد از مناسب سازی صورت گرفته و هفتاد درصد هنوز در بلا تکلیفی بسر می برد.
وی در خصوص لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت،اذعان کرد:جلسه ای با حضور معاونت بخش توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.در این جلسه اجماع گردید، با توجه به اینکه 12آذر روز جهانی معلولین در سطح جهان است،به صورت ویژه لایحه مورد بررسی قرار گیرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد:لایحه به مجلس آمد و کمیسیون مشترکی با حضور اعضای کمیسیونهای اجتماعی و بهداشت و درمان برگزار شد و چون موضوع مربوط به آسیب های اجتماعی و بهداشتی و توانبخشی است،لذا دو کمیسیون در این زمینه راهکارهای خود را ارائه دادند.
نماینده سردشت در مورد زمان آمدن لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت به صحن مجلس،گفت:این لایحه در چند روز آینده به صحن مجلس می آید،و مورد رأی گیری قرار می گیرد.
خضری همچنین در خصوص مشکلات حوزه پزشکی قانون به خبرنگار کردپرس گفت: سه چالش عمده،کمبود نیروی انسانی،کمبود دفاتر در شهرها و تمام وقت بودن پزشکی قانونی،جزء مشاغل سخت و زیان آور بودن پزشکی قانونی از مشکلات این حوزه است که تا اینک کمتر بدان پرداخته شده.
این نماینده مجلس ادامه داد: متاسفانه اکثر شهرهای ما به خصوص شهرهای نوار مرزی و شهرستانهای محروم،در این حوزه با مشکلات بیشماری روبرو هستند و هنوز نتوانسته ایم به صورت دائمی دفاتر پزشکی قانونی را در این شهرها دایر کنیم.
وی افزود:روز شنبه میزگردی در صدا و سیما که با حضور بنده به نیابت از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و معاون بحران سازمان پزشک قانونی کشور برگزار شد،روی این مسئله تاکید گردید که اولاً از لحاظ نیروی انسانی سازمان با کمبود مواجه است دوما از لحاظ دفاتر،سازمان پزشکی قانونی در بسیاری از شهرها دفتری ندارد و برای کالبد شکافی جسد را به مرکز استان انتقال می دهند که این ضمن صرف وقت و هزینه باعث ناخشنودی شهروندان از بدنه این سازمان می شود.
وی همچنین تاکید کرد:در این برنامه روی این موضوع بحث شد که شهروندان برای یک رسیدگی ساده پزشک قانونی ناچارند زمان زیادی را تحمل کنند چرا که نفری پاسخگو نیست و دفاتر به صورت پاره وقت کار می کنند.
نماینده پیرانشهر و سردشت افزود:در این نشست به مشکلات عدیده پیرانشهر و سردشت در خصوص پزشکی قانونی مفصل بحث شد و در این باره تقاضا شد هر چه زودتر رسیدگی بعمل آید.
رسول خضری بودجه سازمان پزشکی قانونی و بودجه استانها و شهرستانها را ناچیز دانست و گفت:بودجه های ما عملیاتی نیست و از دولت نرخ تمام شده ای برای کارهای انجام شده در حوزه پزشکی قانونی تقاضا نمی شود.لذا در این زمینه در ردیف بودجه ای باید به خاطر کمبود اعتبارات، درخواست بودجه های جهشی شود تا بتوانیم در این زمینه خدماتی انجام دهیم.
وی کمبود نیروی انسانی و کمبود دفاتر رسمی پزشکی قانونی را از مشکلات جدی این حوزه عنوان کرد و توضیح داد:این مسئله باعث نارضایتی مردم شده و باید راهکاری برایش ایجاد گردد.
خضری علاوه بر سه چالش عمده این حوزه، در خصوص سختی کار پزشکی قانونی،خاطرنشان کرد:این شغل از مشاغل پر خطر است،چرا که در نیمه های شب پزشک ناچار است جسد را کالبد شکافی کند.در مواردی هم پزشکی قانونی هر نظری بدهد مورد نارضایتی طرف دیگر می شود و بعضاً در معرض تهدید جانی و مالی قرار می گیرد.به همین لحاظ این شغل باید جزء مشاغل سخت و زیان آور به حساب آید. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید