تلاش کمیسیون بهداشت مجلس برای نجات طرح تحول: جنجال بی پایان مالیات برای خرده فروشی سیگار


بنا به گفته رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت واقعیت آن است که در روز پول زیادی از جیب مردم برای سیگار هزینه می‌شود؛ به همین دلیل ما به دنبال پیگیری میزان مصرف و کاهش آن از طریق مالیات بر خرده فروشی هستیم؛ چراکه می‌تواند باعث کاهش مصرف سیگار از سویی و کسب درآمد برای دولت از سوی دیگر شود.
 
 
 پس از رد لایحه مالیات بر خرده فروشی سیگار از سوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که باعث شد این لایحه به تصویب نرسد، کمیسیون بهداشت و درمان بار دیگر مصمم است این لایحه را به صحن علنی بکشاند و به تصویب نمایندگان برساند؛ شاید 11 هزار میلیارد تومان مالیاتی که قرار است طی پنج سال از این طریق محقق شود گره از برخی مشکلات اعتباری دولت در حوزه سلامت بگشاید.
این روزها که تلاش‌های وزارت بهداشت برای تجمیع بیمه‌ها به درهای بسته می‌خورد و طرح تحول سلامت با مشکلاتی در بودجه روبه‌رو شده است، شاید وجود چنین قانونی و البته اجرای آن، بتواند ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت را تا حدی نجات دهد.
براساس آماری که چندی پیش وزیر بهداشت اعلام کرد نزدیک به 10 درصد از جمعیت کشور سیگار مصرف می‌کنند که می‌توان با وضع مالیات بر خرده فروشی سیگار میزان مصرف آن را کاهش داد و از طرفی این اعتبار کمک حالی برای ادامه اجرای طرح تحول سلامت باشد. موضوعی که در جهان به اثبات رسیده و در سفری که دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به ایران داشت به‌ آن تاکید شد.
بنا به گفته رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت واقعیت آن است که در روز پول زیادی از جیب مردم برای سیگار هزینه می‌شود؛ به همین دلیل ما به دنبال پیگیری میزان مصرف و کاهش آن از طریق مالیات بر خرده فروشی هستیم؛ چراکه می‌تواند باعث کاهش مصرف سیگار از سویی و کسب درآمد برای دولت از سوی دیگر شود.
شهلا میرگلوی بیات، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه قیمت سیگار در کشور پایین‌تر از متوسط جهانی است به «فرهیختگان» گفت: «به دلیل افزایش مصرف سیگار پیشنهاد وضع مالیات بر خرده فروشی سیگار از سوی وزیر بهداشت مطرح شد که علاوه‌بر اینکه راهی برای کاهش این ماده دخانی است، می‌تواند به منبع درآمدی برای دولت تبدیل شود.» به گفته بیات پیش از این نمایندگان به این دلیل که افزایش قیمت سیگار باعث گرایش مردم به استفاده از مواد مخدر صنعتی ارزان قیمت می‌شود از تصویب آن خودداری کردند. با این حال به اعتقاد او لایحه نیاز به اصلاحات فنی و تخصصی داشت که در تلاش جدید کمیسیون بهداشت باید به‌ آن توجه شود.
سیامک مره‌صدق، دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اعلام اینکه همه اعضای کمیسیون با وضع مالیات بر خرده فروشی سیگار موافقند به «فرهیختگان» گفت: «باید در نظر داشت که این مساله نباید به‌گونه‌ای باشد که به نفع قاچاقچیان سیگار منجر شود.» به اعتقاد مره صدق افزایش 20 درصدی تاثیر چندانی بر کاهش مصرف سیگار ندارد. اگرچه می‌تواند درآمد اندکی برای حوزه سلامت به ارمغان بیاورد ولی به دلیل اینکه کاملا محقق نشده است تاثیر چندانی بر حوزه سلامت نخواهد داشت. آنچه در لایحه پیشنهادی مطرح شده است افزایش مالیات در پنج سال باید به 70 درصد برسد که به گفته مره‌صدق اگر پیش از آن با قاچاق سیگار مبارزه نشود تاثیر مثبتی نخواهد داشت و افزایش قیمت سیگار منجر به استفاده مردم از سیگارهای قاچاق خواهد شد. «مبارزه با سیگارفروشی نخی و جلوگیری از فروش سیگار در مراکز غیرمجاز از جمله سوپرمارکت‌ها با وضع محدودیت‌های مشخص می‌تواند به این موضوع کمک کند.» براساس قانون، فروش نخی سیگار جرم است که این مساله در مورد فروش در مراکز غیرمجاز هم صدق می‌کند که این نشان‌دهنده آن است که روسای اصناف برای اجرای این قانون تلاشی نمی‌کنند و به‌سادگی مجوز فروش سیگار داده می‌شود.
اما عبدالرحمان رستمیان، رئیس کمیته تخصصی بررسی این موضوع در کمیسیون بهداشت مجلس با گلایه از دولت به «فرهیختگان» می‌گوید: «پیش از این لایحه ما مصوبه‌ای برای وضع مالیات بر سیگار و کالاهای آسیب‌رسان در مجلس به تصویب رساندیم، اما دولت همچنان اجرای این قانون را به تعویق انداخته است. در حال حاضر مالیات بر سیگار 11 درصد است که این میزان در سایر کشورهای دنیا به 70 درصد می‌رسد.» به گفته رستمیان دولت در تحقق مالیات 25 درصد کوتاهی کرده است و به همین دلیل تنها سه هزار میلیارد تومان به جای 150 هزار میلیارد تومان دریافت شده است. حال اگر قرار باشد قانون دیگری در این حوزه تصویب شود ولی به مرحله اجرا نرسد، تاثیری در اصل ماجرا نخواهد داشت. با این حال به گفته او کمیسیون بهداشت این مساله را پیگیری خواهد کرد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید