آیا عطش دریاچه ارومیه را وان ترکیه برطرف می کند؟


نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر هزینه بالای انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه بیان کرد: واردات آب از کشورهای خارجی به دریاچه ارومیه هزینه‌ گزافی در پی داشته و اگر هزینه‌های مربوط به انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه را به کارشناسان امر واگذار کنند، به طور حتم زودتر و بهتر به نتیجه می‌رسیم و علاوه بر آن تضمینی به این مسئله که ترکیه هر زمان اراده کرده و آب را بست، وجود ندارد.
 
دریاچه ارومیه باید سه تا چهار ماه آینده صبر کند تا پس از مطالعات صورت گرفته درباره انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه، جانی دوباره گیرد. 
پس از خشکی دریاچه ارومیه و رسیدن به نقطه بحرانی، بتدریج راهکارهای مختلف علمی و عملیاتی برای احیای دومین دریاچه شور دنیا انجام شد چرا که به عقیده کارشناسان امر در صورت خشکی کامل دریاچه، ضمن اینکه احیای مجدد آن تقریبا غیرقابل امکان می‌شود، ریزگردهای نمکی حاصل از آن نیز حیات میلیون‌ها نفر از ساکنان حوضه آبریز دریاچه ارومیه را تهدید کرده و پنج میلیون هکتار از خاک کشور در مخاطره می‌افتد.
برای نجات دریاچه ارومیه از خشکی صد در صدی اقدامات اجرایی مختلفی همانند اجرای آبیاری مکانیزه در اراضی باغی و زارعی استان، جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، نصب هزاران کنتور هوشمند در چاه‌های استان انجام شده و تلاش‌هایی نیز به منظور فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف آب و برگزاری همایش‌ها و جلسات متعدی در آذربایجان‌غربی انجام شده است.
با توجه به اینکه نخستین مصوبه هیئت دولت احیای دریاچه ارومیه بوده و خشکی دریاچه ارومیه یک مشکل و مسئله ملی است، دولت عزم جدی برای احیای آن داشته و حتی گفته می‌شود مطالعات انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه آغاز و مسئولان استانی نیز درصدد امکان‌سنجی برای انتقال آب از ترکیه به دریاچه ارومیه برآمده‌اند.
در این باره چندی پیش استاندار آذربایجان‌غربی در دیدار با تعدادی از اساتید دانشگاه زوریخ سوئیس اظهار داشت: طرح‌های پژوهشگران و محققان خارجی که دارای راهکارهای مفیدی برای نجات دریاچه ارومیه باشد مورد حمایت دولت قرار گرفته و طرح انتقال آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه امکان‌سنجی می‌شود.
قربانعلی سعادت در این دیدار گفت: مطالعات علمی اولیه طرح انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه باید انجام شود تا در صورت مثبت بودن نتایج مطالعات، نسبت به برنامه‌ریزی برای اقدامات عملیاتی کوتاه‌مدت و میان‌مدت اقدام شود.
این در حالی است که صحبت‌های ضد و نقیضی مبنی بر هزینه انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه به گوش رسیده و علاوه بر آن عده‌ای مخالف سرسخت انتقال آب از کشورهای همسایه به ایران هستند.
در این زمینه دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به طرح انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه اظهار داشت: این طرح فعلا در حد مطالعات بوده و درصورت‌یکه مطالعات زیست‌محیطی، شیمیایی و بیولوژی آن مثبت باشد کار انتقال آب انجام می‌شود.
عیسی کلانتری با بیان اینکه فاصله دو دریاچه 170 کیلومتر است به هزینه انتقال آب اشاره کرد و گفت: انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه هزینه چندانی نداشته و دریاچه وان، 350 متر از دریاچه ارومیه بالاتر است.
این در حالی است که نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر هزینه بالای انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه بیان کرد: واردات آب از کشورهای خارجی به دریاچه ارومیه هزینه‌ گزافی در پی داشته و اگر هزینه‌های مربوط به انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه را به کارشناسان امر واگذار کنند، به طور حتم زودتر و بهتر به نتیجه می‌رسیم و علاوه بر آن تضمینی به این مسئله که ترکیه هر زمان اراده کرده و آب را بست، وجود ندارد.
رسول خضری بیان کرد: در گذشته ضعف در مدیریت منابع آبی آذربایجان‌غربی سبب خشکی دریاچه ارومیه شد در حالی که باید الگوی کشت در این استان تغییر می‌یافت.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز مخالفت شدید از این طرح گفت: وابستگی به خارج همیشه زیان‌آور و خطرناک بوده و با این کار اختیار آب در دست بیگانه قرار می‌گیرد.
نادر قاضی‌پور با تاکید بر وجود آب مازاد در استان تصریح کرد: نیازی به انتقال آب از وان ترکیه به دریاچه ارومیه وجود ندارد چون در آذربایجان‌غربی به اندازه کافی آب وجود داشته و از رودخانه‌های "سیلوه" و "لاوین" امکان انتقال یک میلیارد مکعب آب برای رفع خشکی دریاچه ارومیه وجود دارد.
اما نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، ادعای وجود آب مازاد در استان را رد کرد و اظهار داشت: علاوه بر اینکه در این استان آب مازاد وجود ندارد، از نظر فنی و مهندسی نیز آذربایجان‌غربی 50 میلیارد متر مکعب آب کم دارد.
هادی بهادری با اشاره به اینکه کمتر از یک میلیارد دلار برای انتقال آب از ترکیه به دریاچه ارومیه مورد نیاز است افزود: با توجه به اینکه 9 میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران که حاصل از فروش نفت در ترکیه است در این کشور وجود دارد، برای همین در ازای این پول، آب به دریاچه انتقال می‌یابد.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره تاکید کرد که اولویت انتقال آب به دریاچه ارومیه باید از منابع داخلی باشد.
حجت الاسلام روح‌الله بیگی تصریح کرد: باید هر چه سریعتر و به صورت ضرب‌العجلی و از هر راه ممکن، آب به دریاچه ارومیه انتقال یافته و سطح دریاچه خیس نگه داشته شود.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید