«صدور مجوز منطقه ویژه اقتصادی » خواسته سردشت و پیرانشهر از رئیس جمهور است


 
استان آذربایجان غربی، مقصد بعدی سفر رئیس جمهوری است، دکتر رسول خضری نماینده پیرانشهر و سردشت در گفت وگویی مفصل با کردپرس، صدور مجوز منطقه آزاد برای این دو شهر را اصلی ترین درخواست مردم سردشت و پیرانشهر از روحانی می داند.
 
 
کردپرس: جناب آقای دکتر خضری، حدود یکسال است که در بیشتر مصاحبه های خود با رسانه های جمعی از صدور مجوز منطقه ویژه اقتصادی و گاهاً آزاد تجاری بعنوان اصلی ترین مطالبه مردم منطقه از دولت یازدهم یاد می کنید، آیا بنظر شما مردم این منطقه بجز این مطالبه درخواست دیگری ندارند؟
* باید عرض کنم به نکته خوبی اشاره کردید اما بنده از ابتدای مجلس نهم سه خواسته مهم ساماندهی وضعیت مرزی و صدور مجوز منطقه ویژه اقتصادی، احداث اتوبان تمرچین به پیرانشهر و نقده و همچنین ساخت بیمارستان جدید در پیرانشهر را مطرح کردم و خوشبختانه تا کنون در هر سه موضوع اقدامات خوبی صورت گرفته است ولی همانطور که میدانیم اقتصاد و تجارت زیربنای توسعه و شکوفایی یک منطقه بشمار می روند و خوشبختانه شهرستانهای پیرانشهر و سردشت نیز به واسطه وجود نعمت مرز و برخورداری از بازار مرزی مستعد دارا بودن منطقه ویژه اقتصادی و حتی آزاد تجاری می باشد و در این راستا باید عرض کنم که موافقت با این درخواست می تواند زمینه های تغییر و تحول اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه را بهمراه داشته باشد بنابراین من معتقدم که تبدیل این منطقه به ویژه اقتصادی باعث می شود تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این منطقه بیایند و سرمایه گذاری کنند که این اقدام عملاً توسعه و رونق اقتصادی، رشد صنعت گردشگری، و رفع کاهش آمار بیکاری، رونق کسب و کار مردم و درامدزایی بیشتر آنان و ... را بدنبال دارد بنابراین مطرح کردن این خواسته بعنوان مادر تمام نیازهای منطقه و موافقت با آن می تواند تا حدود بسیار زیادی جوابگوی نیازهای مردم شهرستانهای پیرانشهر و سردشت باشد. 
کردپرس: در صورت تصویب منطقه ویژه اقتصادی پیرانشهر و سردشت چه تأثیری در رونق اشتغال منطقه خواهد داشت؟
* بله بدون شک تصویب منطقه ویژه اقتصادی پیرانشهر و سردشت میتواند نقش ارزنده ای را در کاهش رشد بیکاری در منطقه داشته باشد چرا که با تصویب آن شاهد ایجاد حداقل بالای 35 هزار فرصت شغلی تنها در پیرانشهر خواهیم بود که این میزان در مقایسه با آمار 8 هزار و 500 نفر بیکار در شهرستان پیرانشهر در سطح بسیار بالایی قرار دارد و می توان گفت که با تصویب این مناطق به آزاد تجاری عملاً در پیرانشهر و سردشت شخص بیکاری نخواهیم داشت.
کردپرس: با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به استان آذربایجانغربی، آیا شخص رئیس جمهور به پیرانشهر سفر می کند و یا در غیر اینصورت کدام وزیر بعنوان نماینده دولت به پیرانشهر سفر خواهد کرد؟
*   بر اساس برنامه های کاری اعلام شده در سفرهای قبلی هیأت دولت به استانها، شخص رئیس جمهور تنها در مرکز استان حضور پیدا خواهند کرد و وزراء کابینه دولت بعنوان نماینده تام الاختیار رئیس جمهور به شهرستانها سفر می کنند و با رایزنی های صورت گرفته به احتمال زیاد آقای ربیعی وزیر تعاون، کا ر و رفاه اجتماعی بعنوان نماینده دولت یازدهم در شهرستان پیرانشهر حضور خواهند داشت البته احتمال اینکه آقای ربیعی حتی زودتر از سفر رئیس جمهور به شهرستان پیرانشهر سفر کند هم زیاد است.
کردپرس: علت تأکید بر حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیرانشهر چیست؟
* اهمیت این موضوع از این جهت است که در این سفر موضوع مستمری دانش آموزان حادثه مدرسه شین آباد و همچنین اختصاص مبلغ 8 میلیارد تومان برای آنان مطرح است، مهمترین علت دیگر درخواست تأسیس درمانگاه تأمین اجتماعی برای شهرستان پیرانشهر می باشد چرا که در پیرانشهر حدود 30 هزار بیمه شده تأمین اجتماعی وجود دارد که آمار بسیار خوبی برای تأسیس آن می باشد و حتی در این راستا 2 هزار متر مربع زمین هم تأمین شده است و لذا برای احداث آن فقط لازم است مجوز ساخت آن صادر شود. این درمانگاه در صورت تصویب شامل خدمات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاه، درمانگاه های تخصصی و ... می باشد که در صورتیکه به بهره برداری برسد 50 درصد از مراجعه کنندگان به بیمارستان کاهش پیدا میکند. 
کردپرس: آقای دکتر خضری، پس از طرح سؤال از وزیر آموزش و پرورش و اخذ رأی اعتماد مجدد از مجلس، شایعه شد که شما قبل از انجام جلسه استیضاح اقدام به پس گرفتن امضای خود کرده اید، نظر شما در این مورد چیست؟
* با صداقت می گویم هرگز امضای استیضاح از وزیر آموزش و پرورش را پس نگرفته ام و تنها در صورتی حاضر به بازپس گیری امضاء استیضاح بودم که وزیر آموزش و پرورش نسبت به واریز نمودن اعتبارات بخش تجهیز و نوسازی و تأمین فضای های آموزشی مورد نیاز در شهرستانهای پیرانشهر و سردشت و همچنین توجه به مطالبات بحق فرهنگیان اقدام می کرد ولی متاسفانه به این درخواست ما جامه عمل نپوشانید بنابراین بر حسب وظیفه خود میدانم هر وزیری که به حوزه های انتخابیه پیرانشهر و سردشت نگاه صادقانه و خدمت گزارانه ای داشته باشد دست وی را به گرمی بفشارم و تعامل با وی را وظیفه خود میدانم.
کردپرس: لطفاً آخربن وضعیت اتوبان پیرانشهر به نقده راتشریح کنید.
* خوشبختانه پس از مدتها اختلاف در خصوص 2 کیلومتر اتوبان از طرف ورودی جاده پیرانشهر به نقده بعلت نظامی بودن محوطه سرانجام با رایزنی های صورت گرفته با مسئولان مربوطه موافقت بدست آمد و 2 کیلومتر باقی مانده برای اتوبان توسط پیمانکار پروژه نیز در اسرع وقت آغاز خواهد شد همچنین بر اساس جدول زمانبدی اعلام شده انجام روکش آسفالت از مسیر پیرانشهر به نقده قبل از انجام عملیات اتوبان تا نزدیکی پادگان جلدیان، تا اواخر آبان ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید همچنین انجام روکش آسفالت از طرف پیرانشهر به سردشت نیز به طول 20 کیلومتر دردستور کار است که انشاءالله انجام خواهد شد.
کردپرس: بعضی از روستاها با مشکل نبود گاز مواجه هستند چه برنامه ای برای آنها دارید؟
* در بحث گازرسانی هم باید عرض کنم که در سالجاری نسبت به اتمام گازرسانی به روستاهای کهنه لاجان، بندره، کله کین، دالاوان، قلات منگور، امین آباد، گزکسگ و جران همزمان با قسمتهایی از سطح شهر پیرانشهر اقدام خواهد شد و انشاءالله با تأمین اعتبار 5 میلیارد تومانی شروع این پروژه به زودی عملیاتی خواهد شد.
 کردپرس: در خصوص کمبود فضای آموزشی در پیرانشهر و شهر گردکشانه چه برنامه دارید؟
*تأمین فضای آموزشی یکی از دغدغه های اصلی این دولت بوده است و در این راستا چند ماه است که قرار بر این است تا حضور معاون وزیر آموزش و پرورش را در شهرستان پیرانشهر شاهد باشیم تا با حضور ایشان نسبت به افتتاح رسمی مدرسه 12 کلاسه شین آباد و همچنین کلنگ زنی فضای آموزشی 2 باب مدرسه 6 کلاسه در شهر گردکشانه اقدام کنیم که انشاءلله در روزهای آتی این مورد نیز انجام خواهد شد.
کردپرس: لطفاً در خصوص اعتراض والدین دانش آموزان شین آبادی و خودداری آنها از دریافت مستمری 600 هزار تومانی، توضیحاتی را ارائه بفرمائید؟
*  در خصوص اختصاص مستمری 600 هزار تومانی برای دانش آموزان حادثه شین آباد معتقد هستم که این مبلغ نباید برای همه حادثه دیدگان یکسان پرداخت شود چرا که عرف و قانون حکم می کند بر اساس درصد سوختگی و شدت جراحات وارده به آنان این مبلغ تقسیم شود که بر این اساس کاملاً عادلانه خواهد بود و هیچ کس حق اعتراض نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد که مستمری آنان بر این اساس پرداخت شود.
کردپرس: آقای دکتر خضری ضمن تشکر از وقتی که در اختیار کردپرس قرار دادید اگر مطلب خاصی دارید بفرمائید؟
* ضمن تقدیر و تشکر از رسانه خبری کردپرس، امیدوارم توانسته باشم در این مدت همچون فرزندی دلسوز جوابگوی حداقل نیازهای مردم فهیم و شریف حوزه انتخابیه باشم هر چند که میدانم مردم عزیز ما بسیار بیشتر از این شایسته خدمت و خدمت رسانی هستند چراکه آنها با کارنامه درخشان و موفق خود در همه عرصه ها بویژه در طول 8 سال دفاع مقدس هیچ توجیهی برای کم کاری مسؤلان در این منطقه باقی نگذاشته اند.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید