نماینده سردشت و پیرانشهردرگفتگو با سلامت: در تجمیع بیمه ها با خلأهای قانونی مواجه نیستیم


در تجمیع بیمه ها با خلأهای قانونی مواجه نیستیم و تنها مشکل ما در اجرا است.
 
 
 

رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت با اشاره به سفر دست اندرکاران سازمان بهداشت جهانی به ایران بیان داشت: این سفر برای جمهوری اسلام ایران بسیار مهم بود و برای اعضای این سازمان نیز در برخی از موضوعات نسبت به دیگر موضوعات از اهمیت بالایی برخوردار بود. برخی از بحث های مورد توجه این سازمان بحث اجرای پزشک خانواده و نظام سطح بندی اجرا، راهنمایی های بالینی و توجه حوزه بهداشت در نظام سلامت که چند در صد منابع به سمت بهداشت و پیشیگری و چند درصد به سمت درمان می رود.

خضری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که کمیسیون بهداشت آیا برای برنامه ششم درنظر گرفته است که چند درصد منابع باید در حوزه بهداشت و چند درصد در حوزه درمان اختصاص یابد، اظهار داشت: در سنوات سال 91 و 92 از کل منابع سلامت  تنها 7 درصد به بهداشت تعلق گرفته است. برای سال 94 بر اساس پیش بینی های انجام شده مقرر است تا 28 درصد از منابع درآمد حوزه سلامت به بحث بهداشت اختصاص یابد.

این نماینده مجلس بیان کرد: متاسفانه همواره در اجرا شاهد این هستیم که از برنامه اصلی و تدوین شده در این زمینه فاصله بسیار داریم.

نماینده مردم سردشت و پیرانهشر در خانه ملت با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی برنامه ششم توسعه گفت: نمایندگان از وزارت بهداشت انتظار دارند در پیش نویس برنامه ششم همان گونه که مقام معظم رهبری در سیاست های کلی ا بر دوقضیه تأکید موکد فرموده اند یکی بهداشت است و دیگری بحث بیمه ها است که باید دولتمردان و مسئولان اجرا در بخش سلامت به آن توجه کنند.
وی با تأکید بر این مطلب 97 درصد افراد در ایران تحت پوشش بیمه های پایه فراگیر هستند، اذعان داشت: کیفیت بیمه های پایه باید بالا رود و بسته خدماتی که بیمه های پایه دراختیار بمیه شدگان به دلیل این که رایگان است برای بمیه شدگان این موضوع بسیار مهم است.
رئیس فراکسیون طب عمومی در مجلس در رابطه با بیمه های تکمیلی نیز بیان کرد: در خصوص بیمه های تکمیلی مقام معظم رهبری در سیاست های کلی برنمه پنجم به آن تأکید فرموده اند حتی در خصوص  نوع بیمه های تکیملی  در بحث خدمات رسانی و ارائه خدمات بهتر در میان بیمه شدگانی که از این بیمه ها خدمت می گیرند بیان فرموده اند بیمه های تکمیلی باید به گونه ای خدمات ارائه کنند که خدمات بیمه گذاران  از جذابیت بیتشری برخوردار باشد تا مورد اقبال عمومی قرار گیرند.
به گفته خضری، بیمه های پایه در همه کشورهای جهان یکی است و در این زمینه به وحدت رسیده اند.این در حالی است که در کشور ما چند نوع بیمه وجود دارد و حتی در قانون برنامه پنحم نیز بر تجمیع بیمه ها تأکید شده است و بایستی این موضوع تاکنون از سوی مسؤلین اجرایی می شد، اما در عمل چیزی در این زمینه مشاهده نکردیم و برای رسیدن به این هدف عزم جدی ریاست جمهوری لازم است.
وی گفت: در تجمیع بیمه ها با خلأهای قانونی مواجه نیستیم و تنها مشکل ما در اجرا است.
خضری در خصوص این که آیا مجلس برای اجرایی کردن چنین موضوعی در نظر ندارد طرحی را ارائه دهد بیان کرد: در برنامه پنجم به این موضوع تأکید و حتی به صورت قانون آورده شده است و بایستی در برنامه ششم به صورت جدی نیز به این موضوع تأکید شود و اگر این موضوع از سوی دولت توجه نشود قطعا مجلس در زمان تصویب قانون این موضوع را به جدی اصلاح خواهند کرد.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید