خضری عنوان کرد: حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی با حمایت از محصولات ارگانیک و کشاورزان


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر ضرورت راهبردهای اقتصاد مقاومتی در امنیت غذایی، گفت: باید از محصولات ارگانیک و کشاورزانمان حمایت بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.
 
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در راستای تامین امنیت غذا و دارو، افزود: امنیت غذا و سالم بودن آن بحث استراتژیک بسیار مهمی است که باید مورد توجه مسئولان واقع شود؛ در برنامه‌های محوری وزیر بهداشت نیز سلامت و امنیت غذا عنوان شده بود که برای اجرایی شدن آن کمیته‌ای ذیل ماده 32 قانون برنامه پنجم توسعه تشکیل شد تا به بررسی این مهم بپردازد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با وجود اینکه وزارت بهداشت در مورد  پیوست‌های سلامت، امنیت غذا، زنجیره غذا از مزرعه تا سفره سیاست های خود را اعلام کرده اما هنوز نتوانسته‌ایم به درستی این مهم را اجرایی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: واقعیت آن است که نسبت به میزان سموم کودهای شیمیایی در غذا ، میوه جات و سبزیجات دقت لازم صورت نمی‌گیرد و همین امر باعث شده بود تا در دولت قبل چند بار بحث طرح سوال از وزیر جهاد کشاورزی و وزیر بهداشت مطرح شود.

وی یادآور شد: در دولت جدید نیز با جدیت ذیل ماده 32 ، 34 و 35 قانون برنامه پنجم توسعه، پیگیری لازم انجام می‌شود و از سوی دیگر مجلس نیز درخواست کرده تا وزارتخانه‌های مربوطه گزارش عملکرد خود را در این خصوص ارائه کنند؛ در این میان می‌طلبد که محصولات کشاورزی اعم از سموم و کودهایی که از مبادی رسمی به کشور وارد می‌شوند به صورت نسخه‌ای دریافت شوند.

خضری تاکید کرد: دریافت نسخه‌ای محصولات کشاورزی باید از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت گیرد اما بحث نقل و انتقال و همچنین نگهداری سیلوها بر عهده وزارت صنعت، معدن وتجارت است این درحالی است که بار مسئولیت نظارت بهداشتی این محصولات در بازار نیز بر عهده وزارت بهداشت است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، ادامه داد: امروزه شرایط امنیت غذا وضعیت مطلوبی ندارد چراکه متولی واحدی در این خصوص وجود ندارد؛ درحال حاضر موسسه استاندارد، سازمان دامپزشکی و سازمان غذا و دارو هریک تعریف مختلفی از استاندارد دارد که این مهم شرایط را سخت می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: باید از محصولات ارگانیک و کشاورزان خود حمایت بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه دارو نیز باید راهبردهای اقتصاد مقاومتی را عملیاتی و اجرایی کنیم، افزود: ما حدود 74 شرکت سازنده دارویی داریم که در مقابل آن نزدیک به 300 شرکت وارد کننده دارو در کشور وجود دارد که به جرات می‌توان گفت که 5 شرکت وارد کننده دارد می‌تواند کل صنایع داروسازی کشور را خریداری کند.

خضری افزود: متاسفانه نتوانسته‌ایم حمایت خوبی از تولید کنندگان دارو داشته باشیم که البته موضوع تحریم‌ها و عدم وارد شدن تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین به این مهم دامن زد درحالی که در راستای اقتصاد مقاومتی نیاز است تا صنایع داروسازی را تقویت کنیم.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم،‌ ادامه داد:‌ حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی در زمینه دارو و افزایش کیفیت مواد اولیه دارویی منجر به جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود این در شرایطی است که متاسفانه امروزه یک میلیارد دلار برای واردات دارو هزینه می‌شود در حالی که از این میزان هزینه برای واردات تنها 4 درصد به داروهای خاص اختصاص دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: توجه به بحث تولید دارویی و صادرات آن به کشورها باید بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرد تا به عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی بینجامد./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید