75هزار مصدوم شیمیایی کشور نیازمند احراز جانبازی


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: 75 هزار مصدوم شیمیایی در کشور نیاز به احراز جانبازی توسط دستگاههای ذیربط دارند.
 
 
رسول خضری روز یکشنبه در آیین گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت افزود: از دولت می خواهم که در احراز مصدومیت شیمیایی مجروحان شیمیایی این شهرستان و دیگر مجروحان شیمیایی کشور اقدام جدی بکند.

وی اضافه کرد: از دولت می خواهم نسبت به طرح دعوی دادگاههای بین المللی اقدام و در اجرای این قانون گام های اساسی بردارد.

خضری با اشاره به سکوت مجامع بین المللی نسبت به حادثه بمباران شیمیایی سردشت گفت: اگر سکوت این مجامع نبود هرگز شاهد بمباران شیمیایی شهر حلبچه از سوی رژیم بعث عراق در همان سال نبودیم.

وی از سردشت به عنوان شهر صلح جهان یاد کرد و افزود: از مسوولان درخواست می کنم در تقویم رسمی کشور در چنین روزی سردشت را به نام شهر صلح، ثبت و معرفی کنند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار سرعت بخشی در رسمی شدن مرز کیله سردشت و اعلام شهرستان های مرزی سردشت و پیرانشهر به عنوان منطقه آزاد تجاری از سوی دولت شد و گفت: این کمترین اقدام در جهت مرهم گذاشتن به آلام مردم این دو شهر جنگ زده است.

به گزارش ایرنا، رژیم بعثی عراق در هفتم تیر 1366 با استفاده از بمب های شیمیایی گاز خردل چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفته و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

شهرستان مرزی سردشت با 111 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید