30درصد داروها تعهد بیمه ای ندارند/کاهش 350 میلیون دلاری واردات دارو


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: 30 درصد داروهای موجود در کشور از تعهد بیمه ای خارج هستند.
 
 

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با بیان این مطلب اظهار داشت: 70 درصد داروهای موجود در کشور دارای تعهد بیمه ای و تحت پوشش بیمه و مابقی خارج از تعهد بیمه هستند و متاسفانه بسیاری از داروهایی که مورد نیاز بیماران است خارج از تعهد بیمه ای است.


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: بسیاری از داروهایی که مشمول تعهدات بیمه ای نیستند، برای تحت پوشش قرار گرفتن با مشکل روبرو هستند و در واقع مدیریت هزینه های دارویی ندارند که می توان با مدیریت هزینه های دارویی این اقلام را تحت پوشش و تعهدات بیمه ای قرار داد.


این نماینده مجلس با بیان اینکه جای راهنماهای بالینی در نظام دارویی کشور خالی است، اضافه کرد: متأسفانه این مسایل در آموزش پزشکی ما وجود ندارد، حتی متخصصان، آموزش کافی در زمینه تجویز داروها ندارند بطوریکه آنان تمام مطالب علمی را در تجویز داروها، لحاظ می کنند اما هزینه دارویی را لحاظ نمی کنند.


وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف دارو در سطح ملی و استان‌ها ضروری است، خاطرنشان کرد: تعامل فعالان دارویی با داروخانه‌ها باید مدیریت شده باشد تا پیگیری تامین داروهای غیرضروری هم جدی باشد.


خضری ضمن بیان اینکه در سال گذشته واردات داروی کشور کاهش 350 میلیون دلاری داشته است، تصریح کرد: علاوه بر این طبق اعلام سازمان غذا و دارو، مساله سیاست ‌های کنترل قیمت دارو در سال 94 نیز ادامه دارد و می‌ توان گفت هیچ افزایش قیمتی در داروهای وارداتی اتفاق نخواهد افتاد.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید