استقبال نمایندگان مجلس از سخنان رئیس جمهوری و آیت الله هاشمی/ خضری: با نخبگان علاقه مند بازگشت به کشور با احترام و ادب برخورد شود


رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس، درباره اظهارات رئیس‌جمهوری، به خبرنگار آنا، می‌گوید: این پیشنهاد آقای روحانی در راستای تقویت بنیه علمی کشور است تا بتوان از ظرفیت اساتید ایرانی که خارج از کشور هستند، استفاده کرد.

 
 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، از اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دانشگاه آزاد استقبال کردند.

مصطفی سعیدی، گروه سیاسی- 29 اردیبهشت دانشگاه آزاد اسلامی میزبان حجت‌الاسلام حسن روحانی بود که برای اولین بار در قامت رئیس‌جمهوری در جمع رئیس، معاونان، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد حضور یافت و پس از افتتاح چهار پروژه این دانشگاه، به سخنرانی پرداخت.

روحانی از استقلال و آزادی دانشگاه گفت و از ورود دانشجویان خارجی و اساتید ایرانی که در خارج کشور هستند، استقبال کرد؛ اما از برخی برخورد‌ها با افرادی که به ایران می آیند انتقاد داشت و تصریح کرد: «از یک نفر به دلایل واهی در فرودگاه سؤال می‌کنند؛ کافی است سؤال کنند، تمام شد، مرغ از قفس پرید؛ سرمایه فرّار است. نمی‌شود این‌گونه برخورد کرد، باید با احترام برخورد شود بزرگان پول نمی‌خواهند، منزلت اجتماعی می‌خواهند، باید با احترام با آن‌ها برخورد شود.»

رئیس‌ شورای‌عالی امنیت ملی، تصریح کرد: «کسانی که می‌خواهند به ایران بیایند به خصوص آنهایی که ایرانی هستند حقشان است که بیایند و بروند، شما چه کاره هستید که اینگونه برخورد می‌کنید، چرا برخی مأموران به خودشان اجازه می‌دهند و برای خود حق قائل‌اند که با این‌ها این‌گونه برخود کنند. استاد، سرمایه ماندنی است نباید سرمایه‌ها را هدر داد. ایران از آنِ تمام ایرانیان جهان است.»

رئیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به سفر خود به نیویورک و دیدار با دانشجویان آمریکایی، خاطرنشان کرد: «در سفری که به نیویورک داشتم و با دانشجویان دکتری آمریکا دیدار کردم، دیدم که آن‌ها بسیار علاقه‌مندند که به ایران سفر کنند. باید فضا را فراهم کنیم که علاقه‌مندان به ایران نه برای همیشه بلکه برای مدتی کوتاه در ایران باشند؛ مثلا یک هفته، یک ماه یا برای یک ترم در دانشگاه‌ها حضور یابند و سمینار برگزار شود و اطلاعات مبادله شود؛ این‌ها بسیار مطلوب است.»

روحانی در این نشست تأکید کرد که همه ایرانیان مالک این کشور هستند و در این کشور سهم دارند و کسی نمی‌تواند با کسی برخورد کند قانون باید برخورد کند، باید با ایرانیان اندیشمند و باسواد که به ایران علاقه‌مندند با احترام برخورد شود و از دانشگاه آزاد اسلامی خواست که در این زمینه فعال و پیشگام باشد.

رئیس‌جمهور گفته دانشگاه آزاد دستش باز‌تر است و می‌تواند میزبان خوبی باشد و واحد علوم و تحقیقات را مثال زد و گفت: اگر این واحد سالی 50 نفر مهمان داشته باشد این امر باعث می‌شود که فضای علم و دانش رشد کند؛ چرا که حضور صاحب‌نظران در دانشگاه فراهم شده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت مؤسس و رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد نیز، دو روز پس از حضور رئیس‌جمهوری در دانشگاه آزاد و در سی و سومین سالگرد تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، به اهمیت حضور اساتید خارجی در کشور اشاره و اظهار کرد: «متأسفانه ما مراکز تحقیقاتی کمی داریم و وجود این مراکز از ضرورت‌های پیشرفت عالمانه است. باید از حضور اساتید که در خارج از کشور حضور دارند، استقبال کنیم اما عده‌ای راه‌بندان می‌کنند، عده‌ای افراد کم‌سواد و شعارگو اجازه ورود آن‌ها را به کشور نمی‌دهند. در حالی که باید بگذارند نیروهای کیفی به کشور بازگردند.»

این اظهارات با استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شده؛ در عین حالی که برخی نمایندگان معتقدند نمی‌توان درهای کشورها را هم بی‌حساب و کتاب به روی همگان باز کرد.

جعفری: باید سؤال کنیم که این فرد تا به حال کجا بوده و چرا آمده است؟

قاسم جعفری، نماینده بجنورد و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با استقبال از پیشنهاد رئیس جمهوری و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به آنا می‌گوید: طبیعتا تبادل علمی و تبادل استاد و دانشجو بین ایران باسابقه علمی کهن و سایر کشورها امری طبیعی است و بعید می‌دانم کسی با ورود عناصر علمی که می‌توانند برای کشور تأثیرگذار باشند، مخالف باشد.

وی افزود: ما از رفت و آمد اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور و دانشجویان خارجی به ایران حمایت می‌کنیم؛ البته قبول داریم که هر کشوری مقررات و زیرساخت‌هایی دارد که باید مراعات شود تا افرادی تحت عنوان علمی یا گردش به کشور نیایند و به دنبال اهداف دیگری باشند. ما سابقه این کار را داریم که چندی پیش فردی به عنوان گردشگر به کشور آمد اما بعد از مدتی خبرنگار رژیم صهیونیستی از کار درآمد، لذا باید جوانب امنیتی و حاکمیتی در ورود افراد به کشور لحاظ شود.

در عین حال، سیاست خارجی جمهوری اسلامی بر مبنای حفظ عزت، حکمت و مصلحت بنا شده است که در آن قطعا استفاده از منابع علم و دانش اولی‌تر از بخش‌های دیگر است. ما باید مشی منطقی و درست را در پیش بگیریم، زمانی برخورد‌های خارج از قانون صورت می‌گیرد که این موضوع دیگری است، اما بنده از شما سؤال می‌کنم که اگر شخصی رفت و آمد به رژیم صهیونیستی داشته، یا فردی مشاور کنگره آمریکا بوده یا پروژه‌های ناسا یا وزارت دفاع آمریکا را پیگیری می‌کرده است، خب در این موارد نباید سؤال کنیم که کجا بود و برای چه آمده است؟

مقتدایی: بهره‌گیری از توان اساتید و ایرانیان خارج از کشور همسو با تقویت نظام اسلامی است

 

عباس مقتدایی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز معتقد است که، منظور رئیس‌جمهوری در همایش دانشگاه آزاد، این نبود که اصول، قواعد و مقررات کشور نادیده گرفته شود، بلکه مقصود وی این بود که تسهیلاتی فراهم شود که افراد علاقه‌مند هستند در داخل کشور خدماتی ارائه کنند یا از خدمات داخل کشور بهره‌مند شوند، با رفاه و آسایش بهتری بتوانند این کار را انجام بدهند.

نماینده اصفهان در مجلس، در گفت‌وگو با آنا اظهار می‌دارد، به نظر می‌رسد از صحبت‌های رئیس‌جمهوری سوءبرداشت انجام شده و اینگونه وانمود شده است که گویا رئیس‌جمهور گفته است که قوانین برای ورود افراد به کشور نادیده شود.

مقتدایی در این باره می‌گوید، برداشت ما این است که رئیس‌جمهوری به دنبال ایجاد فضایی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود است که بخشی از آن در داخل کشور وجود دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تأکید می‌کند: ما در هر بخشی که بتوانیم بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایرانیان را در بالاترین سطح ایجاد کنیم به عنوان یک امر شایسته استقبال می‌کنیم، اما باید این نکته مدنظر باشد که بهر‌ه‌گیری از این ظرفیت‌ها برای تقویت نظام اسلامی است و هرجا که تقویت نظام اتفاق بیفتد باید از آن ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

شفیعی: از ظرفیت اندیشمندان ایرانی مقیم خارج استفاده نکنیم نصیب دیگران می‌شوند

نوذر شفیعی درباره اظهارات رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه «چرا برخی مأموران به خودشان اجازه می‌دهند و برای خود حق قائل‌اند که با این‌ها این‌گونه برخود کنند»، اظهار می‌کند، «بنده اعتقاد دارم باید با هر کس که بتواند به ارتقای ظرفیت کشور کمک کند، همکاری کرد.»

این استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با آنا، می‌افزاید: این خط مشی البته با رعایت جوانب مختلف می‌تواند سرمایه اجتماعی جامعه را بالا ببرد. باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنیم؛ استادان برجسته و اندیشمندان ایرانی مقیم خارج فرصتی هستند که در جوانان ایجاد انگیزه می‌کنند، باید با احترام با آنها برخورد شود و زمینه حضور آنها در کشور به وجود آید.

وی با بیان اینکه «ما اکنون در ایران با طالبان در حال مذاکره هستیم»، تصریح می کند که این اقدام به دلیل مصلحت کشور صورت گرفته است. ما با این گروه که دیدگاه‌های افراطی را دارد، مذاکره می‌کنیم حال چه رسد در برخورد با اندیشمندان ایرانی که دوستدار ایران هستند؛ بسیاری از اندیشمندان ایرانی در خارج از کشور هستند که علاقه‌ دارند کشورشان رشد کند و تجربه و توانمندی خود را در اختیار مشتاقان بگذارند. ما باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و اگر استفاده نکنیم نصیب دیگران می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است که «رئیس‌جمهوری به درستی به این نکته اشاره کرده است» و می‌گوید روحانی به فکر استفاده از همه ظرفیت‌ها برای رشد و توسعه در کشور است.

این نماینده مجلس همچنین درباره رفتار مأموران در فرودگاه‌ها با برخی از استادان ایرانی، بیان می‌کند که، این موضوع مربوط به مکانیزیم اجرایی است، ولی در کلیت معتقدم که باید از ظرفیت ایرانیان مقیم خارج استفاده شود.

درویش‌پور: برخی حساسیت‌ها و سؤال‌پرسی‌های غیرضروری باید حذف شود

حجت‌الله درویش‌پور عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز می‌گوید: اینکه ما بتوانیم از ظرفیت‌های علمی خارج از کشور و اساتید ایرانی که در دانشگاه‌های معتبر جهان مشغول به تدریس هستند استفاده کنیم، در ارتقای سطح کیفی علم مؤثر است و ما از ورود اساتید ایرانی و یا پذیرش دانشجویان خارجی استقبال می‌کنیم.

وی به فعالیت واحدهای بین‌المللی در کشور اشاره می‌کند و به آنا می‌افزاید: «ما در بازدیدهایی که از دانشگاه‌های بین‌المللی داخل داشتیم، بعضا در مواردی دیدیم که برخی از واحدها حتی یک دانشجوی خارجی هم نداشتند و دانشجویان و اساتید آن ایرانی بودند.»

نماینده ایذه در مجلس، معتقد است که اگر زمینه تحصیل و تدریس به گونه‌ای فراهم شود که اساتید ایرانی و دانشجویان بتوانند در کشور فعالیت علمی داشته باشند، اقدام پسندیده‌ای است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، درباره بازرسی‌ها هنگام ورود افراد به کشور، می‌گوید برخی از حساسیت‌ها و سؤال‌پرسی‌های غیرضروری باید حذف شود تا افراد برای بازگشت به کشور نگرانی نداشته باشند، البته این حرف به معنای آن نیست که مسائل امنیتی نادیده گرفته شود.

درویش‌پور به سفر پارلمانی خود در قالب هیئت پارلمانی به انگلیس اشاره و خاطرنشان می‌کند: در این سفر و در دیداری که با دانشجویان ایرانی مقیم انگلیس داشتیم، دانشجویان علاقه خود برای بازگشت به کشور را مطرح می‌کردند که به دلیل نبود سفارتخانه ایران در لندن با مشکل روبه‌رو هستند و علاوه بر این بیم آن را هم داشتند که در صورت بازگشت به کشور با سؤالاتی روبه‌رو شوند.

وی تأکید می‌کند که باید در بحث علمی تشریفات و بوروکراسی‌ها را به حداقل برسانیم که بتوان از بیشترین ظرفیت‌های علمی در کشور استفاده کرد.

خضری: با اندیشمندان علاقه‌مند بازگشت به کشور با تساهل و تسامح رفتار کنیم

رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس، درباره اظهارات رئیس‌جمهوری، به خبرنگار آنا، می‌گوید: این پیشنهاد آقای روحانی در راستای تقویت بنیه علمی کشور است تا بتوان از ظرفیت اساتید ایرانی که خارج از کشور هستند، استفاده کرد.

نماینده پیرانشهر معتقد است: اینکه اساتید ایرانی که در دانشگاه معتبر جهان مشغول تدریس هستند، علاقه‌مند به رفت‌وآمد به ایران و تبادل علم و آموخته‌های خود به داخل هستند را به فال نیک می‌گیریم و از این کار پشتیبانی و حمایت می‌کنیم.

خضری با بیان این مطلب اظهار می‌کند که، برخی مباحث حاشیه‌ای هم وجود دارد و اگر فردی در محیط خارجی مشغول به کار علمی است، نباید با دید منفی به آن فرد نگاه کرد و همانطور که رئیس‌جمهوری نیز گفت باید با دانشمندان و علمای ایرانی با عزت و احترام برخورد کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان می‌گوید که در برخی از این موارد باید تساهل و تسامح داشت و نسبت به ورود این افراد نباید سخت‌گیری کرد چرا که اساتید و دانشمندان ایرانی همواره در همه مقاطع علاقه‌مند به خدمت به وطن هستند.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید