مردم چشم انتظار وعده مسئولان نظام سلامت برای پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی


رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از مشکلات فراوان روستاییان در دسترسی به خدمات بهداشت دهان و دندان خبر می دهد و می گوید: در حال حاضر 25 درصد جمعیت کشوری که در روستاها ساکن هستند از خدمات دندانپزشکی محروم بوده که اجرای این فاز و حتی مقیم کردن متخصصان در این حیطه عاملی موثر در کاهش بیماری‌های دهان و دندان خواهد بود.
 
 
حوزه سلامت از ابتدا تا کنون در زمره مقوله های دارای اولویت محسوب می شود بطوریکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز توجه ویژه به این حوزه را بارها و بارها تاکید و خطاب به مسئولان فرموده اند: مسئولان و دلسوزان باید بنحوی برنامه ریزی کرده و مسائل را در عرصه اجرایی دنبال کنند که خیال مردم از مسئله درمان آسوده شود.

اما متاسفانه با توجه به این همه حساسیتی که رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت و درمان داشتند ولی همچنان شاهد چالش های جدی در برخی از حوزه های سلامت کشور هستیم بطوریکه قیمت بالای تعرفه های خدمات دندانپزشکی از مهمترین و ضروری ترین دغدغه های امروز مردم محسوب می شود که ظاهرا نیز برای برطرف کردن آن هنوز عزم جدی از طرف مسئولان احساس نمی شود.

90 تا96 درصد هزینه‌های دندانپزشکی را مردم تامین می‌کنند

بطوریکه رئیس سازمان نظام پزشکی کشور نیز در این باره می گوید: درسال‌های گذشته کمترین پوشش بیمه‌ای را خدمات دندانپزشکی درکشورداشته البته اخیراً با حمایت برخی بیمه‌های پایه، بسته‌های حمایتی به ویژه برای گروه‌های سنی تا 12 سال درنظرگرفته شده است که این خدمات باید گسترش یابد.

زالی می افزاید: بیمه‌های پایه ما باید فهم بیشتری در ارائه این خدمات به مردم داشته باشد و بسته‌های متنوع‌تری برای دیگراقشارجامعه در نظر بگیرد تا پرداخت از جیب مردم کمتر شود وبه همین منظور این فرایند درشورای عالی بیمه شروع شده است.

وی با بیان اینکه حفاظت ازبیماران اصل وگامی مهم است تصریح می کند: اقداماتی که درکشورصورت می‌گیرد کافی نیست و باید با پوشش خوب بیمه‌ای خدمات برای مردم ارزان شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور معتقد است: اکنون90 تا96 درصد هزینه‌های دندانپزشکی را مردم تامین می‌کنند وبیمه‌های پایه وتکمیلی باید در این زمینه همکاری جدی داشته باشند.

زالی می افزاید: درجامعه ایرانی طرح ازخدمات دندانپزشکی به دلیل متفاوت بودن تعرفه‌های آن وجود دارد بنابراین باید خدمات دندانپزشکی استاندارد را درجامعه داشته باشیم.

وی می گوید: یکی ازمشکلات درزمینه تعرفه‌ دندانپزشکی این است که خدمات دراین زمینه احصا نشده ولی بسیاری ازخدمات جدید نیزدرتعرفه‌ها لحاظ نگردیده است.

25 درصد جمعیت روستایی کشور از خدمات دندانپزشکی محروم هستند

اما گفته های زالی رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در حالیست که رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از مشکلات فراوان روستاییان در دسترسی به خدمات بهداشت دهان و دندان خبر می دهد و می گوید: در حال حاضر 25 درصد جمعیت کشوری که در روستاها ساکن هستند از خدمات دندانپزشکی محروم بوده که اجرای این فاز و حتی مقیم کردن متخصصان در این حیطه عاملی موثر در کاهش بیماری‌های دهان و دندان خواهد بود.

بیمه ها حمایت نمی کنند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به این سؤال که با توجه به فشار اقتصادی موجود بر خانواده‌ها، و هزینه‌های بالای دندانپزشکی چرا مجلس اقدام اساسی در این زمینه نمی کند گفت: اگر ما در حوزه دندانپزشکی تاکنون موفق نبودیم دلیل آن این است که از همان ابتدا خدمات دندان پزشکی جز خدمات بخش خصوصی محسوب می شود.

وی افزود: ولی اخیر با جلساتی که با وزیر بهداشت داشتیم قرار شد خدمات دندانپزشکی در بیمارستان های دولتی نیز رونق یابد

عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته جامعه دندانپزشکی تمایل بیشتری دارد تا با بیمه ها قرار داد داشته باشد ولی این بیمه ها هستند که در این زمینه همکاری نمی کنند.

با این حال امیدواریم مشکلات بخش درمان دندان و عدم پوشش بیمه‌ای این بخش هرچه سریعتر رفع شود تا مردم دیگر بیش از این چشم انتظار وعدهمسئولان نظام سلامت برای پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی نمانند.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید