راهکارهای حمایت مجلس از تولید داخلی کیهان در گفت و گو با نمایندگان بررسی کرد


    «رسول خضری» نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: متاسفانه قوانینی که در حال حاضر در کشور وجود دارد به نفع واردات است تا صادرات و این پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی است.
 
 
اقتصاد ایران به دلیل اتکا به درآمدهای نفتی از یک سو و گسترش فعالیتهای غیرمولد و اقتصاد پنهان از سوی دیگر سال هاست که با مشکلات فراوانی دست به گریبان است و بر همین اساس، فاقد اقتصاد مولد است.
    سرویس سیاسی-عدم هدایت صحیح درآمدهای ارزی نفت به فعالیت های مولد اقتصادی و تخصیص غیربهینه این درآمدها موجب کمبود نقدینگی برای توسعه بخشهای تولیدی و سرمایه گذاری شده است. هم چنین ریسک پایین به همراه سودآوری بالادر فعالیت های غیرمولد به گسترش سوداگری در اقتصاد ایران دامن زده و باعث شده انگیزه تولید و سرمایه گذاری مولد کاهش یابد و به جای آن، سوداگری و دلال بازی رواج یابد که خود دارای پیامدها و عوارض منفی متعددی است که هر از گاهی با تورم شتابنده برخی بازارها نظیر مسکن، ارز و طلابروز پیدا می کند. از این رو طی دهه های گذشته، این دو عامل موجبات رکود تورمی در اقتصاد ایران بوده و تجویز سیاست های پولی و مالی نادرست نیز بر افزایش دامنه تاثیرات منفی آنها افزوده است.
    
    تقویت تولید داخلی به مثابه ستون فقرات اقتصاد مقاومتی
    رهبر معظم انقلاب همواره تاکید فراوانی بر حمایت از تولید ملی داشته اند. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در 9 اردیبهشت ماه سالجاری در دیدار جمعی از کارگران با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، بر لزوم تقویت تولید داخلی تاکید کردند و فرمودند: «حل مشکلات مجموعه اقتصادی کشور را در درون کشور باید پیدا کرد؛ ستون فقرات هم عبارت است از تولید؛ ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم، عبارت است از تقویت تولید داخلی.»
    مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیانات خویش فرمودند: «یک مسئله، مسئله ثبات در قوانین است که این به عهده مجلس است. مراقب باشند مدام قوانین مربوط به مسائل اقتصادی از جمله مسائل مربوط به کار را هر روز عوض و بدل نکنند که بشود آن کسانی که میخواهند برنامه ریزی کنند، برنامه ریزی کنند».
    با توجه به اهمیت این موضوع، در گفت و گو با تعدادی از نمایندگان به بررسی راهکارهای حمایت مجلس از تولید داخلی پرداختیم.
    
    لزوم لغو قوانین متضاد و ادغام قوانین مشابه
    «جعفر قادری» نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار کیهان گفت: بیشترین مشکل در حوزه تولید داخلی، مزاحمت ها در پروسه قانون گذاری، اجرا و نظارت است.
    قادری افزود: مجلس شورای اسلامی که مسئولیت ایجاد ثبات در قوانین را بر عهده دارد می بایست به هم ریختگی قوانین را برطرف کند و قوانین متضاد را که موجب ایجاد تاخیرهای اداری و سختی فضای کسب و کار می شود را لغو و یا تنقیح کند.
    عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علاوه بر این می بایست نمایندگان مجلس، قوانین مشابه را ادغام کنند؛ برای مثال اگر ما ده هزار قانون در رابطه با مسئله تولید داخلی داریم، این تعداد را به پانصد عدد برسانیم.
    نماینده مردم شیراز تصریح کرد: باید به این مسئله نیز توجه کنیم که مجلس به تنهایی در این مسئله تاثیرگذار نیست، بلکه دولت و دستگاه های نظارتی نیز باید وارد شوند تا در نهایت پروسه قانون گذاری، اجرا و نظارت به خوبی اجرایی شود.
    قادری در ادامه گفت: مبارزه با فساد نیز یکی از شاخص های مهم تقویت تولید داخلی است. بایستی در این خصوص یک ساختار ویژه با هماهنگی دستگاه های مسئول ایجاد شود و اینطور نباشد که مسئولین به صورت ژورنالیستی به این مسئله ورود کنند.
    عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: لغو واردات محصولاتی که مشابه داخلی آنها در بازار وجود دارد نیز از دیگر راهکارهای تقویت تولید داخلی است. دستگاه های متولی می بایست طوری برنامه ریزی کنند که آسیب مسئله واردات به تولید داخلی را تا حد ممکن کاهش دهند.
    
    فقدان نظارت کافی در اجرای قوانین
    «سید مهدی هاشمی» نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار کیهان گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو نقش اصلی را بر عهده دارند که عبارت است از نقش تقنینی و نقش نظارتی.
    هاشمی افزود: حذف قوانین مازاد، اصلاح قوانین دست و پاگیر و وضع قوانین مورد نیاز از جمله وظایف مجلس در حوزه تقنینی است.
    رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، نظارت بر اجرای قوانین مربوط به حمایت از تولید داخلی نیز بسیار حائز اهمیت است. برخی از قوانین محتوای خیلی خوبی دارد ولیکن متاسفانه نظارتی بر آن انجام نمی شود.
    نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: مجلس شورای اسلامی در خصوص تقویت تولید داخلی نقش محوری بر عهده دارد و نقش دستگاه های اجرایی نیز در این مورد حائز اهمیت است.
    هاشمی افزود: از سوی دیگر تولید کنندگان نیز به سهم خود نقش بسزایی در تقویت تولید داخلی دارند. تولیدکنندگان می بایست کالای مطلوب و در شان ملت ایران را تولید کنند. اقلام تولیدی بی کیفیتی که در بازار تولید می شود موجب سلب اعتماد مصرف کنندگان از تولید کنندگان داخلی می شود. البته مسئله کمبود کیفیت در تولیدات خارجی نیز وجود دارد اما با کمی تفاوت.
    رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خاتمه گفت: مجلس شورای اسلامی باید جدیت لازم را درخصوص 2 نقش اصلی خود داشته باشد و در کنار دستگاه های اجرایی به تقویت روزافزون تولیدات داخلی کمک کند.
    
    نقش مکمل دولت و مجلس
    حجت الاسلام «سیدعلی طاهری» نماینده مردم گلستان در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: یکی از مهم ترین اقدامات اخیر مجلس، تصویب قانون «رفع موانع تولید با تکیه بر سیاست های اقتصاد مقاومتی» است که می تواند در بحث اقتصاد مقاومتی یک گام بسیار مثبت به حساب بیاید.
    طاهری افزود: انتظار ما این است که دولت در عمل به قانون مذکور جدیت لازم را داشته باشد.
    وی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهای تقویت تولید داخلی این است که ضمن کنترل واردات، به افزایش کیفیت تولیدات داخلی نیز اهمیت بدهیم.
    
    قوانین موجود به نفع واردات است
    «رسول خضری» نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: متاسفانه قوانینی که در حال حاضر در کشور وجود دارد به نفع واردات است تا صادرات و این پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی است.
    خضری افزود: این در حالی است که یکی از شاخصه های اقتصاد مقاومتی، پر رنگ شدن صادرات است.
    وی تصریح کرد: یکی از مصادیق غلبه واردات بر صادرات، وضعیت مناطق آزاد تجاری است. در این مناطق اختلاف فاحشی در مقدار کالاهای داخلی و خارجی وجود دارد.
    نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود باید یک بازنگری کلی در بخش قوانین صورت گیرد. 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید