لزوم نقش آفرینی و حضور بیشتر بخش خصوصی در عرصه سلامت


عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: نباید تصور شود که چون دولت هزینه های طرح تحول سلامت را تامین می کند، نیازی به حضور بخش خصوصی نیست
 
 
رسول خضری با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت نیز همانند هر طرح دیگری ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد گفت: با توجه به اینکه یک سال از آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت می گذرد ارزیابی ها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از اهداف این طرح محقق شده است.


عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به برخی از اهداف طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف این طرح کاهش هزینه های درمان در بیمارستان های دولتی بود که امروز شاهد آن هستیم که هزینه های درمان در شهرها به 6 درصد و در روستاها به 3 درصد رسیده است و دیگر در این زمینه با مشکلات و بحران های گذشته روبرو نیستیم.

 

وی افزود: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت، در مدت کوتاهی 8 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و امروز تقریباً می توان ادعا کرد که کسی در کشور وجود ندارد که تحت پوشش بیمه نباشد و اگر هم کسانی پیدا شوند می توانند تحت این گونه پوشش ها قرار گیرند.


خضری عدم تامین تجهیزات لازم در داخل بیمارستان ها برای بیماران بستری  را یکی دیگر از مشکلات حوزه بهداشت و درمان در سالهای گذشته را دانست و اظهار داشت: در سالهای قبل همراهان بیمار برای تهیه تجهیزات لازم به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شدند که امروز با اجرای طرح تحول سلامت اکثر تجهیزات مورد نیاز در داخل بیمارستان ها تامین می شود.

 

وی حضور پزشکان در مناطق محروم و نیز اصلاح و ساماندهی وضع بیمارستان ها را از دستاوردهای دیگر طرح تحول نظام سلامت برشمرد و تصریح کرد: برخی بیمارستان ها در گذشته وضع بسیار بدی داشتند اما امروز انصافاً تغییرات چشمگیری در مراکز درمانی انجام شده است.

 

خضری گفت: امروز شاهد رضایتمندی بسیار خوبی در میان مردم نسبت به خدمات سلامت هستیم و البته فاصله زیادی تا نقطه آرمانی داریم اما همین سطح از رضایتمندی عمومی نیز قابل تقدیر است.

 

وی تصریح کرد: عملکرد مسئولین باید به گونه ای باشد که رضایتمندی مردم از خدمات بهداشتی و سلامت به طور دائمی باشد و مردم بدانند که این کارها بصورت مقطعی نیست بلکه جهت‌گیری کلی در نظام بهبود خدمات درمانی است و می خواهیم شرایط طوری باشد که به تعبیر مقام معظم رهبری مردم به جز رنج بیماری دغدغه دیگری نسبت به هزینه ها و نحوه رسیدگی نداشته باشند.

 

خضری همچنین بر لزوم نقش آفرینی و حضور بیشتر بخش خصوصی در عرصه سلامت تاکید و خاطرنشان کرد: نباید تصور شود که چون دولت هزینه های طرح تحول سلامت را تامین می کند، نیازی به حضور بخش خصوصی نیست بلکه باید زمینه سازی برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در این عرصه انجام شود.

انتهای پیام/

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید