افزایش 9 درصدی تعرفه های پزشکی/ بیمه ها میدان را خالی نکنند


رسول خضری، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به جام جم می گوید فقط در شرایطی بار این افزایش تعرفه ها به مردم منتقل نخواهد شد که بیمه ها پای کار باشند و برای پوشش هزینه های درمانی مردم، شانه خالی نکنند.
 
 
 نویسنده: امین جلالوند

گروه جامعه- در حالی که قرار بود تعرفه های پزشکی تا پایان سال 93 تصویب شود، بالاخره با تاخیری یک ماهه، روز گذشته این تعرفه ها به تصویب هیات وزیران رسید.
    معاون درمان وزیر بهداشت، میانگین افزایش نرخ تعرفه ها را 9 درصد و کمتر از نرخ تورم اعلام کرد.
    دکتر محمد آقاجانی به ایسنا خبر داد که بر اساس مصوبه هیات وزیران، نرخ ویزیت پزشکان اعم از پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی و خصوص در سال جاری 15 درصد افزایش یافت که مابه التفاوت افزایش نرخ ویزیت ها در بخش دولتی نیز از سوی بیمه ها تامین می شود. این مقام مسئول توضیح می دهد که بر این اساس، نرخ ویزیت در بخش دولتی برای پزشکان عمومی 9 هزار و 200 تومان، متخصصان 11 هزار و 500 تومان و فوق تخصص ها 13 هزار و 800 تومان و در بخش خصوصی نیز برای پزشکان عمومی 19 هزار تومان، متخصصان 30 هزار تومان و پزشکان فوق تخصص 38 هزار تومان تعیین شده است.
    بر اساس این مصوبه، تعرفه نرخ اقامت در بیمارستان های دولتی (هتلینگ) 20 درصد افزایش داشته است و رقم ریالی ضریب حق الزحمه خدمات پزشکی در سال 94 در بخش دولتی و خصوصی نیز تغییر نمی کند. همچنین نرخ خدمات پاراکلینیک در بخش دولتی هم ثابت خواهد بود. با توجه به این که در نیمه دوم سال گذشته، تعرفه های جراحی افزایش پیدا کرد، به همین دلیل امسال تعرفه خدمات پزشکی ثابت مانده است، معاون درمان وزیر بهداشت در گفت وگو با جام جم نیز تاکید می کند که جزئیات دقیق افزایش تعرفه ها در روزهای آینده منتشر خواهد شد.
    این افزایش تعرفه های جدید را می توان دومین افزایش تعرفه پزشکی طی شش ماه اخیر به حساب آورد. در نیمه دوم سال 93 و در راستای گام سوم طرح تحول سلامت، حق العلاج پزشکان (تعرفه جراحی) برای مقابله با زیرمیزی افزایش پیدا کرد، اما این بار حق ویزیت آنها افزایش یافته است.
    البته آقاجانی تاکید دارد که با وجود افزایش میانگین 9 درصدی تعرفه های پزشکی، پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا نخواهد کرد، زیرا منابع بیمه ای هم 14 درصد رشد داشته است که همین افزایش منابع بیمه ای، به عقیده این مقام مسئول، مانع از این می شود که مردم برای دریافت خدمات درمانی، پول بیشتری پرداخت کنند.
    
    تعرفه های ویزیت؛ از قانون تا سلیقه
    درست است که امسال نرخ ویزیت متخصصان 30 هزار تومان و پزشکان فوق تخصص 38 هزار تومان تعیین شده است، اما مشکل عمده اینجاست که در بسیاری از موارد، این حق ویزیت ها رعایت نمی شود و برخی پزشکان، حق ویزیت بیشتری از بیمار می گیرند.
    پیگیری های ما نشان می دهد که مثلاویزیت یک متخصص داخلی در خیابان مطهری تهران، 38 هزار تومان است، اما نرخ حق ویزیت یک پزشک متخصص پوست در خیابان شریعتی، 30 هزار تومان است.
    همان طور که می بینید جدای از این که تعرفه های ویزیت آنها شبیه هم نیست، حتی مبلغ ویزیت آنها در سال 93 بیشتر از تعرفه های اعلام شده در سال 94 است. یعنی آنها خیلی زودتر از این حرف ها، ویزیت خودشان را به طور خودسرانه افزایش داده اند.
    برای پزشکان فوق تخصص هم نبود توازن بین حق ویزیت ها مشهود است. همین حالایک پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب در منطقه سعادت آباد پایتخت، 45 هزار تومان حق ویزیت می گیرد، در حالی که ویزیت یک پزشک فوق تخصص روماتولوژی در منطقه آیت الله کاشانی، 33 هزار تومان است.
    یک پزشک فوق تخصص گوارش در منطقه جردن و یک فوق تخصص مغز و اعصاب در منطقه سعادت آباد نیز 45 هزار تومان حق ویزیت می گیرد. درواقع، حق ویزیت فعلی آنها که باید مطابق تعرفه های سال 93 باشد، حتی از تعرفه های سال 94 هم بیشتر است.
    
    باید در مقابل بی قانونی ایستاد
    شکی نیست که افزایش خودسرانه تعرفه های ویزیت، غیرقانونی است، حتی با وجود این که وزارت بهداشت از حل شدن مشکل زیرمیزی ها هم می گوید، اما روز گذشته سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان با صراحت به مهر گفت: ممکن است 2 تا 3 درصد از میزان دریافت زیرمیزی کاهش یافته باشد، اما همچنان زیرمیزی دیده می شود و من به آقای وزیر، آدرس بیمار و بیمارستان می دهم که بروند ببینند از مردم پول غیرمتعارف گرفته اند یا خیر.
    دکتر احمد آریایی نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز ضمن انتقاد از مجموعه این بی قانونی به جام جم می گوید: باید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی با متخلفان برخورد کنند و اجازه ندهند که هر پزشکی برای گرفتن حق ویزیت، سلیقه ای عمل کند.
    وی بر این باور است که تا وقتی عدالت در جامعه گسترش پیدا نکند و همه مردم به یک نسبت از منابع ملی بهره مند نشوند، همیشه عده ای پیدا می شوند که با زور بخواهند از مردم، پول اضافی بگیرند.
    جدای از این که این نماینده مجلس از رعایت نشدن تعرفه های ویزیت انتقاد می کند، او حتی معتقد است که افزایش 15 درصدی حق ویزیت هم عادلانه نیست، زیرا مردم توان مالی برای پرداخت این تعرفه ها را ندارند. به عقیده او این که می گویند بیمه ها، این میزان افزایش حق ویزیت را پوشش می دهند، حرف درستی نیست، زیرا در سطحی کلان تر، منابع بیمه ها هم از بیت المال تامین می شود و در نتیجه افزایش 15 درصدی حق ویزیت، به طور غیرمستقیم از جیب مردم تامین می شود.شهلامیرگلوی بیات، عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم تاکید دارد که باید جلوی بی قانونی ها ایستاد و اجازه نداد که ویزیت پزشکان در مناطق مختلف یک شهر، متفاوت باشد. به باور او، این مشکل در شهرستان ها کمتر است و معمولااین بی قانونی در شهرهای بزرگی مثل تهران رایج تر است.
    
    بیمه ها میدان را خالی نکنند
    در سال گذشته، بسیاری از بیمه های تکمیلی برای پوشش خدمات درمانی در بخش خصوصی، همکاری لازم را با وزارت بهداشت و بیمارستان های خصوصی نداشتند و برخی از آنها به اجبار حاضر شدند که قراردادشان را با مراکز درمانی تمدید کنند.
    به دلیل همین سوء سابقه هاست که رسول خضری، دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به جام جم می گوید فقط در شرایطی بار این افزایش تعرفه ها به مردم منتقل نخواهد شد که بیمه ها پای کار باشند و برای پوشش هزینه های درمانی مردم، شانه خالی نکنند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید