اخذ نرخ سود بانکی با بانکداری اسلامی در تضاد است/ضرورت اتخاذ تدبیر برای جلوگیری از رونق دلالی


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه تسهیلات قرض الحسنه به مردم گفت: باید همزمان با کاهش نرخ سود بانکی، تدابیری نیز برای جلوگیری از حرکت نقدینگی از بانک به سوی بازار دلالی اتخاذ شود.
 
 
 

رسول خضری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، گفت: ایران در زمینه بالا بودن نرخ سود بانکی جزء اولین کشورهای دنیا محسوب می شود این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا بانک ها از ارائه تسهیلات به مشتریان تنها 3 الی 4 درصد کامزد دریافت می کنند بنابراین باید شرایط تحقق بانکداری اسلامی در عمل اجرایی شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد ضعیف بانک ها در زمینه ارائه تسهیلات قرض الحسنه به مردم گفت: باید همزمان با کاهش نرخ سود بانکی تدابیری نیز برای جلوگیری از حرکت نقدینگی از بانک به سوی بازار دلالی اتخاذ شود.

خضری ادامه داد:‌ یکی از دلایل اصلی مراجعات مردمی  به نمایندگان مجلس وجود نرخ سود بانکی بالا و عدم ارائه تسهیلات قرض الحسنه  بانکی به اقشار کم درآمد است نباید فراموش کرد مردم می خواهند بخشی از مشکلات مالی خود در زمینه اشتغال و ازدواج را با استفاده از این تسهیلات رفع نمایند بنابراین باید مشکلات حل شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بخش قابل توجهی منابع مالی کشور در اختیار بانک ها قرار دارد، افزود: تجربه نشان داده اقتصاد کشور و همچنین وضعیت معیشت مردم در سال های گذشته تحت تاثیر فعالیت ها دلالی در بازارهایی مانند ارز و مسکن بوده است بنابراین ضرورت دارد همزمان با کاهش نرخ سود بانکی باید تدابیری برای جلوگیری از حرکت نقدینگی از بانک به سوی بازار دلالی اتخاذ شود.

خضری افزود: بخش تولید کشور نیازمند تزریق نقدینگی است که اگر این مهم اجرایی شود علاوه بر رونق تولید مشکلاتی مانند بیکاری و رونق بازار دلالی رفع می  شود.

وی ادامه داد: این هنر تیم اقتصادی دولت است که بصورتی برنامه ریزی کند که همزمان با کاهش نرخ سود بانکی زمینه سوق نقدینگی به بخش تولید را فراهم کند تا اقتصاد کشور از رکود چند ساله خارج شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: بازار بورس، بازاری است که بصورت نسبی نسبت به سایر بازارها شفاف بوده بنابراین با برنامه ریزی می توان نقدینگی را به این بازار سوق داد./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید