طرح تحول نظام سلامت در آستانه یک سالگی


بنا برگفته رسول خضری نماینده مجلس و عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت، مهم‌ترین کمبود طرح تحول سلامت نظام ارجاع و سطح بندی پزشک خانواده است که باید زیرساخت‌های آن در همه شهرهای کشور آماده شود. همچنین پزشکان عمومی از لحاظ آموزش نیاز به بازنگری دارند و آموزش پزشک مجرب در این سیستم و راهنمای بالینی نیز باید مد نظر قرار گیرد که این کار در سال جاری هم محقق می‌شود.
 
 
 
طرح تحول نظام سلامت در چند فاز و بسته خدمتی تعریف شده است که در فاز نخست، کاهش پرداختی از جیب مردم در هنگام بستری در بیمارستان های دولتی مورد توجه و تاکید وزارت بهداشت قرار داشت.
 
طرح تحول نظام سلامت بعد از 6 ماه دوره مطالعاتی،  بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری در فروردین 1393،  در سه محور محافظت از مردم در مقابل هزینه‌های درمان، ارتقاء کیفیت خدمات و ایجاد عدالت در دسترسی خدمات درمان در این حوزه  در بیش از 560 بیمارستان کشور اجرا شد.

هدف از اجرای این طرح کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های علوم پزشکی، حمایت از ماندگاری پزشکان در بیمارستان‌های مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت، ارتقای کیفیت هتلینگ، ترویج زایمان طبیعی، نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های تحول سلامت، تعرفه گذاری خدمات سلامت، و تکمیل حلقه حفاظتی مردم در مقابل هزینه‌های سلامت است.

همچنین طرح تحول نظام سلامت در چند فاز و بسته خدمتی تعریف شده است که در فاز نخست، کاهش پرداختی از جیب مردم در هنگام بستری در بیمارستان‌های دولتی مورد توجه و تاکید وزارت بهداشت قرار داشت. بطوریکه دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در همین ارتباط گفته است که چون در گذشته به دلیل هزینه‌های زیاد درمانی، کمبود داروها و مشکلات تجهیزات پزشکی، مردم در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی دچار آسیب می‌شدند، ما این طرح را کلید زدیم تا مشکلات مردم را کمتر کنیم.

 

در حال حاضر اجرای این طرح در آستانه یک سالگی قرار دارد و در این مدت کوتاه نمی‌توان درباره نتیجه کلی اجرای طرح صحبت کرد هر چند بعد از شروع طرح و استقبال مردم وکاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته است. وزیر بهداشت در حاشیه افتتاحیه مرکز پژوهشی بهداشتی و درمانی زایشگاه بنت الهدی بجنورد اعلام داشته بود رضایت مقام معظم رهبری از اجرای طرح باعث دلگرمی مجموعه وزارت بهداشت در تداوم عمل به وظایف خود برای تحول در نظام سلامت است.

 

اما چه چالش‌هایی در سر راه تحقق اهداف نظام سلامت است؟

محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت و دبیر ستاد کشوری طرح تحول نظام سلامت عوامل تاثیرگذار بر طرح تحول نظام سلامت را بودجه، برنامه و مدیریت دانست و آن‌ها را به سه ضلع یک مثلث تشبیه کرد که عدم وجود هر کدام باعث توقف این طرح عظیم می‌شود.

 

وی عنوان داشت: در آغاز شروع طرح و برای تأمین بودجه، وزارت بهداشت با جلب حمایت سیاست گذاران و در اولویت قرار دادن مسئله سلامت در برنامه کلان کشور توانست وضعیت بیمارستان‌ها را ارتقا دهد و همچنین با بحث اصلاح تعرفه‌ها و تعیین قیمت واقعی برای خدمات بیماری و همین طور سرعت بخشیدن به پرداخت بیمه‌ها دغدغه همیشگی کمبود شدید منابع، تأمین و تکمیل می‌شود.

 

 

از دیدگاه منتقدین طرح، عدم اعتبارات پایدار مالی و تأمین بودجه از طریق اعتبارات جاری را یکی از مشکلات تدوام طرح می‌دانند که البته با مساعدت‌های صورت گرفته سلامت در سال 94 در اولویت چهارم قرار گرفته و اعتبارات خوبی به این طرح تخصیص یافته است.

 

 

بنا برگفته رسول خضری نماینده مجلس و عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت، مهم‌ترین کمبود طرح تحول سلامت نظام ارجاع و سطح بندی پزشک خانواده است که باید زیرساخت‌های آن در همه شهرهای کشور آماده شود. همچنین پزشکان عمومی از لحاظ آموزش نیاز به بازنگری دارند و آموزش پزشک مجرب در این سیستم و راهنمای بالینی نیز باید مد نظر قرار گیرد که این کار در سال جاری هم محقق می‌شود.

 

 

بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت و با افزایش مراجعه مردم و بیماران به بیمارستان‌های دولتی، حجم کار و کمبود نیروی انسانی در بیمارستان‌ها باعث ایجاد نارضایتی و فشار کار بر کادر سلامت بیمارستان‌ها شد. همچنین با افزایش این مراجعات و عدم تخت‌های کافی بیمارستان‌ها و نبود بودجه کافی درمان و حمایت نکردن برخی بیمه‌ها، باعث شد تا برخی از بیمارستان‌ها از پذیرش بیمار خودداری کنند که امیدواریم با تاکید وزیر محترم بهداشت برای رفع این نقایص، و نظارت و ارزیابی‌های لازم و کنترل و هدایت مجریان طرح، شاهد پیشرفت این طرح در سطح کشور باشیم.

 

انتهای پیام/

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید