برچسبی که هرگز قابل رهگیری نیست


نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، با بیان اینکه قاچاق دارو به کشور مشتری‌های خود را دارند، یادآور شد:‌ این افراد اغلب به عنوان باندهای دارویی تلقی می‌شوند و با استفاده از رانت‌های مختلف داروهای قاچاق را به کشور وارد می‌کنند.

 

یکی از دغدغه‌های اصلی تمام مسئولان در سراسر دهکده‌جهانی مربوط به سلامت و کیفیت کالاهای وارداتی به‌خصوص غذا و دارو به کشورشان است و برای رسیدن به این هدف از تمام ابزارهای ممکن و سازمان‌های مربوطه مثل گمرک، استاندارد یا هر ارگان دیگری استفاده می‌کنند. ایران نیز در این زمینه گام‌های موثری برداشته و بااستفاده از توانایی قانونی در وزارت بهداشت ، سازمان غذا و دارو و گمرک جمهوری اسلامی ایران توانسته اقدام‌های چشمگیری انجام دهد. 
این درحالی است که بنا به دلایلی این اقدام‌ها نتوانسته تاکنون آنچنان که روی کاغذ پیش بینی شده بودند به نتایج کارآمد خود رسیده و مانع از ورود کالاهای غیر استاندارد به‌خصوص در زمینه دارو و خوراکی‌ها به کشورمان شوند.
اگرچه برخی مسئولان سازمان غذا و دارو  به عنوان متولی اصلی کنترل کیفیت مواد ورودی همواه از کاهش ورود محصولات قاچاق در زمینه‌های خوراکی و آرایشی سخن گفته‌اند اما هنوزهم رد پای سوداگران در این زمینه مشخص است به‌طوری که پا را از لوازم آرایشی و بهداشتی فراتر گذاشته‌اند و مستقیم سلامت جامعه یعنی دارو را هدف قرار داده اند که شاهد مثال آن پرونده نگران کننده‌ای درباره ورود داروی «اوستین» مربوط به بیماری‌های چشم  است.
  تشخیص دشوار داروی تقلبی و اصلی
هرچند با همت وزیر بهداشت و مسئولان سازمان غذا و دارو این مشکل برطرف شده اما این درحالی است که  رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، از تنگ‌تر شدن مجاری ورود کالاهای غیر مجاز و قاچاق مربوط به این سازمان درزمینه‌های غذا و دارو سخن گفته‌بود و به اهمیت پیگیری این موضوع با استفاده از کدها و برچسب‌های رهگیری کالاها از مبدأ تولید تا زمان مصرف اشاره کرده است.
وی در آخرین واکنش به عنوان یکی از مسئولین رسیدگی به پرونده ورود اوستین تقلبی به کشورمان به خبرگزاری‌ها در خصوص تشخیص داروهای تقلبی از اصلی به‌خصوص در زمینه داروی یاد شده می‌گوید: منشأ  داروی اوستین اصل وارداتی به کشور، شرکتی سوئیسی است که به صورت مجاز وارد کشور شده اما نوع تقلبی آن نیز آنقدر به این دارو شبیه است که تشخیص آن برای پزشک هم دشوار است.
  پول‌های کلان در قاچاق دارو
از سوی دیگر ، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از ردوبدل شدن پول‌های کلان در واردات قاچاق دارو، می‌گوید: متاسفانه امروزه از هر مرزی احتمال ورود قاچاق دارو بین 5 تا 10 درصد وجود دارد و در سرتاسر کشور به ویژه ناصرخسرو پخش می‌شود.
به گزارش خانه ملت، رسول خضری ،‌ با یادآوری نابینایی 15 بیمار بر اثر تزریق داروی قاچاق اوستین،‌ افزود:‌ بدون‌شک دارویی که از زیر ذره‌بین سازمان غذا و دارو عبور کند دارای مولفه‌های لازم دارویی است و استفاده از آن نمی‌تواند آسیبی به بیمار وارد کند.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، با بیان اینکه قاچاق دارو به کشور مشتری‌های خود را دارند، یادآور شد:‌ این افراد اغلب به عنوان باندهای دارویی تلقی می‌شوند و با استفاده از رانت‌های مختلف داروهای قاچاق را به کشور وارد می‌کنند.
حالا سوال اصلی این است که وقتی به گفته بالاترین مقام مسئول در سازمان غذا و دارو شناسایی کالاهای تقلبی حتی برای متخصصین امر تقریبا غیرممکن است و با توجه به شواهد برخی محصولات حتی با داشتن برچسب اصالت فروخته شده‌اند یا پول‌های کلان باعث حضور قاچاقچیان در این زمینه شده، چطور ممکن است خریداران بتوانند به این برچسب که برای چسبانده شدنش هزینه‌های بسیاری از واردکنندگان قانونی دریافت می‌شود اعتماد کنند و از اصالت کالای مورد نظر اطمینان داشته باشند؟
  روند معیوب صدور برچسب اصالت
همان‌طور که اشاره شد، یکی از روش‌های کنترلی‌ برای واردات قانونی دارو، مکمل‌های غذایی و به‌طور کلی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها دریافت مجوز واردات از سوی سازمان غذا و دارو  در نهایت با نصب برچسب‌های مخصوصی (برچسب‌های رهگیری یا اصالت) از سوی کارگزاران معتبر در سازمان غذا و دارو است. اما در این میان براساس تحقیقات صورت گرفته از سوی کارشناسان و البته مصاحبه‌ اختصاصی «قانون» با یکی ازکارگزاران فعال در زمینه صدور کد رهگیری و برچسب‌های قانونی در این زمینه مشخص شد در این میان مشکلات و خلأهای قانونی باعث شده تا سودجویان با استفاده از آنها بتوانند برای واردات محصولات تقلبی خود زیرچتر قانون به راحتی سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر بیندازند.
اولین مشکل در این زمینه را می‌توان به نحوه نظارت شرکت‌های پشتیبان بر شرکت‌های مجری دانست به صورتی که این شرکت‌ها  از سوی نهاد‌های مربوطه مثل وزارت اطلاعات تایید صلاحیت شده‌اند. قرار بوده صرفا برنحوه انجام خدمات شرکت‌های مجری در این طرح نظارت داشته باشند اما اکنون این شرکت‌ها خود به عنوان مجری شناسایی شده و می‌توانند به ارائه خدمات نصب وتهیه برچسب اصالت برای واردکنندگان اقدام کنند. درحالی که این روند خلاف قانون  است و نباید واردکنندگان را مستقیما با شرکت‌های پشتیبان روبه‌رو کرد تا مبادا زمینه سوءاستفاده ایجاد شده و سلامت جامعه به خطر بیفتد.
چالش دیگر اصالت برچسب‌ها را می‌توان در روند تولید آنها دانست، چون بازهم سازمان غذا و دارو تولید این برگه‌ها که تضمین کننده سلامت و اصالت کالاها هستند را به شرکت‌های مجری واگذار کرده است. درحالی که اصولا باید خود سازمان غذا و دارو این برچسب‌ها که در ازای هر برگ آن هزینه‌ای از واردکننده دریافت می‌شود را برعهده بگیرد. بنابراین از آنجا که روند تولید این برچسب‌ها خارج از چارچوب و بازبینی سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی سلامت کالا صورت می‌گیرد، امکان فساد و رانت‌خواری در این زمینه بسیار گسترده شده است و نمی‌توان واقعا نسبت به کل کار نظارتی داشت. آن‌گونه که در صورت چاپ و انتشار نمونه‌های جعلی از سوی برخی افراد سودجو اکنون به راحتی می‌توان کالاهای قاچاق را همراه کالاهای قانونی روانه‌بازار مصرف کرد و متقاضیان از همه جا بی‌خبر نیز با اتکا به داشتن برچسب اصالت کالا آن را خریداری می‌کنند.
اما سومین مشکل در زمینه صدور این برگه‌های اصالت که ظاهرا رهگیری آنها ازسوی خود سازمان نیز بسیار مشکل شده در بی‌انگیزه بودن واردکنندگان نسبت به واردات قانونی است. چون دستورالعمل‌های مختلفی که واقعا هرکدام باعث اتلاف وقت و هزینه برای واردکننده شده است تصویب و اجرایی شده‌اند که شاهد مثال آن درخصوص انبار شدن کالای وارداتی  در انبارهای مجریان طرح است. 
بسیاری از واردکنندگان باز  و بسته شدن مکرر کالاهای وارداتی خود به‌خصوص در زمینه داروها را عاملی برای بروز مشکلاتی چون فساد، دزدی و آسیب دیدن محصولات عنوان کرده و همین امر را دلیلی برای دور زدن قانون و واردات کالای قاچاق می‌دانند هرچند حتی روندکار در انبارهای مجریان قانون را نمی‌توان دقیقا رصد کرد چون برخی از مجریان خود شرکت پشتیبانی بوده و مسئولی ناظر بر عملکرد آنها نیست.

میوه های خارجی موجود در بازار قاچاق هستند
رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر اینکه میوه های خارجی موجود در بازار به صورت رسمی وارد کشور نشده، گفت: هیچ سیب، پرتقال و نارنگی در طول سال 93 وارد کشور نشده و وارداتی در این خصوص صورت نگرفته است.
مسعود کرباسیان ، با بیان آنکه میوه های ممنوعه قطعا به صورت غیررسمی وارد کشور شده، افزود: از آنجا که ثبت سفارشی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری در زمینه واردات میوه انجام نشده، گمرک نیز وارداتی در زمینه میوه در این سال نداشته است.معاون وزیر اقتصاد با اشاره به وجود میوه های قاچاق در کشور اظهار داشت: برای مشخص شدن وضعیت میوه های قاچاق و حجمی که در بازار موجود است باید نهادهای ذی‌ربط بررسی های لازم را انجام دهند زیرا گمرک واردات میوه ثبت نام نکرده است.رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: برای بررسی وضعیت میوه بهتر است تعزیرات و واحدهای نظارتی به واحدها سرکشی کنند تا با درایت همیشگی خود، حجم میوه وارد شده به بازار مشخص شود.


تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید