گزارش پی گیری های انجمن روان پزشکان درباره ی اقدامات اخیر سازمان نظام روان شناسی (3)


 
در دیدار با دکتر رسول خضری، بعد از ارایه‌ی گزارش موضوع، ایشان هم بر لزوم نظارت بر امر درمان و سلامت توسط وزارت بهداشت و لزوم سامان‌دهی به وضعیت ارایه‌ی خدمات سلامت روان، و از جمله تعیین حدود حرفه‌ای گروه‌های مختلف ارایه‌دهنده‌ی این خدمات توسط وزارت بهداشت تأکید کردند.
 
 
 

پیرو گزارش‌های قبلی درباره‌ی اقدامات اخیر سازمان نظام روان‏شناسی و مشاوره، و تداخل آن با حیطه‌ی عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، سومین گزارش از فعالیت‏های انجام‌شده از طرف انجمن علمی روان‏پزشکان ایران به اطلاع می‏ رسد:

 

دیدار با دو نفر از نمایندگان محترم عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

 

بر اساس آن چه در هیأت مدیره‌ی انجمن تصویب شده بود، و با پی‌گیری‌های انجام‌شده و با کمک و یاری برخی از هم‌کاران عزیز، بعد از ظهر روز سه‌شنبه 29 اردی‌بهشت 1393، دیدارهایی جداگانه با دکتر مسعود پزشکیان، نماینده‌ی فعلی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، و وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و نیز دکتر رسول خضری، نماینده‌ی مجلس و عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان انجام شد. در این دو دیدار که از طرف انجمن روان‌پزشکان ایران، دکتر احمد جلیلی، دکتر فربد فدایی، دکتر رضا دانشمند و دکتر سامان توکلی حضور داشتتند، بعد از ارایه‌ی گزارشی از اقدامات اخیر سازمان نظام روان‌شناسی، درباره‌ی موضوع و راه‌های پیشِ رو گفت‌وگو انجام شد.
دکتر پزشکیان، که قانون تشکیل سازمان نظام روان‌شناسی در زمان وزارت ایشان در مجلس طرح و تصویب شده بود و به آن آگاهی داشتند، بادقت به حساسیت موضوع درمان و سلامت جامعه اشاره کردند و تأکید داشتند که طبق قوانین مصوب، از جمله «قانون برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی پنجم توسعه‌ی جمهوری اسلامی ایران (1394 ـ 1390)» و نیز «سیاست‌های کلی سلامت» که فروردین امسال ابلاغ شده است، وزارت بهداشت متولی کلیه‌ی امور مربوط به سلامت است و بنابراین، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر تمام فعالیت‌های مربوط باید تحت نظر این وزارت انجام شود. ایشان تأکید داشتند که طبق قانون، هیچ سازمان دیگری نمی‌تواند برای فرد یا مرکزی مجوز درمانی صادر کند، مگر آن که این امر از طرف وزارت بهداشت به آن سازمان محول شده باشد. هم‌چنین، ایشان ضمن تأیید این که درمان‌های مرتبط با سلامت روان طبیعتاً در حیطه‌ی وظایف متخصصان روان‌پزشکی است، ذکر کردند که نیازسنجی، برنامه‌ریزی و تصویب آموزش‌های تخصصی و فوق‌تخصصی پزشکی برعهده‌ی وزارت بهداشت است، و نهاد و سازمان دیگری نمی‌تواند در این امر دخالت کند. علاوه بر این، ایشان راه‌حل‌هایی هم برای پی‌گیری موضوع پیش‌نهاد دادند.
در دیدار با دکتر رسول خضری، بعد از ارایه‌ی گزارش موضوع، ایشان هم بر لزوم نظارت بر امر درمان و سلامت توسط وزارت بهداشت و لزوم سامان‌دهی به وضعیت ارایه‌ی خدمات سلامت روان، و از جمله تعیین حدود حرفه‌ای گروه‌های مختلف ارایه‌دهنده‌ی این خدمات توسط وزارت بهداشت تأکید کردند. علاوه بر این، با اشاره به اهمیت سلامت روان در نظام سلامت کشور به ضرورت بازنگری در ساختارهای مربوط به سلامت روان در وزارت بهداشت و لزوم ارتقای جایگاه سلامت روان در ساختار وزارت بهداشت، مثلاً به شکل ایجاد معاونت سلامت روان، تأکید داشتند.
خوش‌بختانه، با توجه به آگاهی و حساسیت آشکار و مسؤولانه‌ای که در اعضای محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، و نیز مسؤولان محترم وزارت بهداشت وجود دارد، و با راه‌نمایی‌های که برای کمک به وضعیت سلامت روان داشتند، بیش از پیش امیدواریم که با کمک و هم‌راهی هم‌کاران محترم روان‌پزشک، و حمایت و مساعدت مسؤولان مختلف بتوانیم با طمأنینه و آرامش گام‌هایی جدی برای ارتقای سلامت جامعه برداریم، و استوارتر از قبل به ارایه‌ی خدمت به مردم عزیزمان بپردازیم.
گزارش اقدامات و پی‏گیری‌های بعدی انجمن، متعاقباً به اطلاع هم‌کاران عزیز خواهد رسید.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید