نقش کارت سلامت الکترونیکی در گفتگوی سپید با نمایندگان مجلس :کارت سلامت الکترونیکی، تحولی در آمارگیری حوزه سلامت


 
 بنا بر اظهارات رسول خضری، دبیرکمیسیون بهداشت به نظر می‌آید زیرساخت‌ها آماده‌است، او در این زمینه در گفتگو با سپید تشریح کرد: «باید در یکی دو سال اول برنامه پنجم این طرح به اجرا در می‌آمد و در حال حاضر بنیاد برکت طب، این برنامه را آغاز کرده‌است که فعلا 30 میلیون نفر در این شبکه جمع کرده‌بود اما انتظار داریم این برنامه با همکاری وزارت بهداشت، بیمه سلامت ایرانیان و وزارت رفاه هر چه سریع‌تر در کشور به اجرا در آید.»
 
 
 

سمیه متقی


تغییر دفترچه بیمه به کارت الکترونیک سلامت و دفترچه بیمه الکترونیکی سال‌هااست در اخبار سلامت رسانه‌ها جا خوش کرده‌است. داستان از برنامه‌ پنجم توسعه شروع شد و با تدوین آن هر سال وزرای کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت از اجرایی شدن این طرح خبر می‌دادند. طرحی که در نگاه اول قرار بود همگام با پزشک خانواده در سرتاسر کشور اجرایی شود. حال که دستیابی به پزشک خانواده محقق نشده‌است، انتظار از اجرای این طرح هم بیهوده به نظر می‌رسد. البته این تنها یکی از دیدگاه‌هایی است که نسبت به نقش و جایگاه این کارت در سال‌های گذشته به میان آمده‌است. با روی کار آمدن دولت جدید و آغاز طرح تحول نظام سلامت، الکترونیکی شدن دفترچه‌های بیمه و کارت الکترونیک سلامت نیز باردیگر در دستور کار قرار گرفت و چندی پیش انوشیروان محسنی‌بندپی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: «با تأکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به زودی کارت‌های الکترونیک سلامت جایگزین دفترچه‌های بیمه می‌شوند.»


زیرساخت‌های کارت الکترونیکی سلامت فراهم شده‌است

این خبر اگرچه به معنای تحقق هدفی از اهداف برنامه توسعه بود و وعده‌ای از هزاران وعده حوزه سلامت را پاسخ می‌داد، اما با توجه به اینکه در این سال‌ها کمتر توجهی به آن صورت گرفته‌است در نتیجه شاید تاثیرگذاری و کارآیی آن نیز برای بسیاری مبهم باشد. در این میان اعضای کمیسیون بهداشت درباره این برنامه و زمان اجرای آن اظهارنظراتی داشته‌اند. عبدالرحمن رستمیان، نایب رئیس کمیسیون بهداشت، این طرح را در کنار پزشک خانواده اجرایی دانست و به سپید گفت: «این برنامه از دو استان شروع شده‌است و در مازندران و شیراز به اجرا در آمده‌است.. این دو استان از آن جهت که پزشک خانواده نیز درآن‌جا در حال اجرایی شدن است، شرایط اجرایی شدن آن محسوس است. ما باید به این سمت حرکت کنیم و تا چندسال آینده به آن دست یابیم.»

البته حمیدرضا عزیزی فارسانی، عضو کمیسیون بهداشت نگاه دیگری به این طرح دارد؛ او در این زمینه به سپید گفت: «بنابر پیگیری‌های صورت گرفته در حال حاضر 30 تا 40درصد زیرساخت‌ها فراهم شده‌است و می‌توان امیدوار بود که در آینده نزدیک این پروسه به نتیجه برسد.»

در این میان بنا بر اظهارات رسول خضری، دبیرکمیسیون بهداشت به نظر می‌آید زیرساخت‌ها آماده‌است، او در این زمینه در گفتگو با سپید تشریح کرد: «باید در یکی دو سال اول برنامه پنجم این طرح به اجرا در می‌آمد و در حال حاضر بنیاد برکت طب، این برنامه را آغاز کرده‌است که فعلا 30 میلیون نفر در این شبکه جمع کرده‌بود اما انتظار داریم این برنامه با همکاری وزارت بهداشت، بیمه سلامت ایرانیان و وزارت رفاه هر چه سریع‌تر در کشور به اجرا در آید.» خضری در ادامه افزود: «قطعا همکاری این 3 نهاد نیاز است. قرار بود از اول آذر دفترچه‌ها و کارت‌های هوشمند صادر شود. در حال حاضر زیرساخت آن وجود دارد اما نیاز است اراده آن نیز فراهم شود که به همین زودی در کشور به اجرا در آید.»

علاوه بر این حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تایید این سخنان به سپید گفت: «کارت الکترونیکی سلامت فعلا در چند بیمارستان اجرایی شده‌است و با نتیجه‌دهی آن، این طرح به طور گسترده در کشور به اجرا در می‌آید.»

ضرورت کارت سلامت الکترونیکی در نظام سلامت

حال با توجه به اینکه گویا در مسیر اجرای این طرح گام‌هایی برداشته‌شده‌است و امید آن وجود دارد که این هدف تا پایان زمان اجرای برنامه پنجم محقق شود، دانستن جایگاه و نیاز این کارت‌ها در حوزه سلامت حائز اهمیت است. عزیزی فارسانی در زمینه نیاز حوزه سلامت به این طرح گفت: «کارت الکترونیکی سلامت برای نظام سلامت کشور ضروری است و در آن هم سوابق بیماری و هم سوابق درمان و تشخیص‌های قبلی را دارد و در آن هم تسریع خدمت رسانی را شاهد خواهیم بود.» وی در ادامه افزود: «به عبارتی‌‌ همان نسخه‌ای که پزشک نوشته‌است از طریق اینترنت و کارت مذکور در اختیار داروخانه قرار می‌گیرد و البته با این کارت از بیمه یکسان نیز می‌توان بهره‌برد و نظارت بر کار پزشکان و مصرف دارو به وجود می‌آید.»

علاوه بر این اظهارات، عبدالرحمن رستمیان در زمینه جایگاه این طرح در نظام سلامت گفت: «این طرح بسیار خوب است و نیاز است ابتدا همه مراکز درمانی به کامپیو‌تر و اینترنت مجهز شوند. سیستم وصل باشد و با دادن کد بیمار بتوان اطلاعات کامل او را به دست آورد.» وی در ادامه با بیان اینکه وجود چنین کارت‌هایی در نظام سلامت ضروری و بسیار مفید است، تاکید کرد: «در شرایط فعلی به دلیل نبود اطلاعات از میزان مصرف دارو در کشور، چنین مصارفی بسیار بالااست. از طرف دیگر آزمایشاتی که در نسخ پزشکی داده‌می‌شود نیزنسبت به سایر کشور‌ها بالاست و متاسفانه تعدد پزشک نیز از سوی بیمار اتفاق می‌افتد که موجب تداخل می‌شود.» این عضو کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: «این کارت سلامت الکترونیک مانع از بروز چنین روندی‌ می‌شود. پزشک باید بیماران را در آینده بیماریابی کند.
به عبارتی فضایی در پس این برنامه ایجاد می‌شود که زمان تست‌های هر بیماری را برای بیمار مشخص می‌کند.»

در زمینه موارد کاربر این دفترچه حسینعلی شهریاری نیز معتقد است: «همین که دفترچه در دست بیمار نباشد و اطلاعات نیز حفظ شود تاثیر بسیاری در روند درمان دارد. برای پیگیری و رهگیری دارو‌ها و مصرف آن نیز این برنامه مهم است و قطعا تخلفات حوزه دارو کمتر می‌شود.» وی علاوه بر این تاکید کرد: «در حال حاضر برخی از چند دفترچه استفاده می‌کنند و خدمات چند بیمه را دریافت می‌کنند با فعال شدن این کارت تمام این سواستفاده‌ها از بین می‌رود.»

رسول خضری دیگر عضو کمیسیون بهداشت نیز با اشاره به برنامه پنجم توسعه گفت: «ما باید تاکنون کارت سلامت الکترونیک و پرونده الکترونیکی سلامت در سیستم بهداشت و درمان ما قرار گرفته‌باشد.» وی در ادامه با اشاره به تاثیرگذاری این طرح بر رابطه پزشک و بیمار تصریح کرد: «گاه اطلاعات محرمانه‌ای در زمینه شرایط جسمی بیمار بدون دردسر انتقال پیدا می‌کند. از سوی دیگر کاغذبازی‌ها و مصارف آن و هزینه‌های مترتب آن حذف می‌شود و جای آن را سرور مرکزی می‌گیرد که هر‌گاه نیاز به آمارگیری و اطلاع‌یابی نسبت به موضوعی در حوزه سلامت است، از این طریق و بدون سختی‌های پیشین به هدفش دست می‌یابد.» خضری در ادامه تشریح کرد: «به عبارتی هرگاه بخواهند در زمینه بیماری، روند درمان، نسخه‌های موجود و میزان مصرف دارو اطلاعات بگیرند، می‌توانند به صورت آنلاین، آن را به دست بیاورند.»

با این نگاه به نظر می‌آید کارت الکترونیکی سلامت و دفترچه بیمه الکترونیکی، می‌تواند هم در کوتاه‌مدت، هم میان مدت و بلند مدت تاثیری اساسی بر برنامه‌های سلامت کشورمان بگذارد. بنابر این اظهارات ما از کاهش مصرف کاغذ تا کاهش مصرف دارو را با این طرح شاهد خواهیم بود و از سویی دیگر غربالگیری و آمارگیری‌ها نیز به مراتب بهتر از آن‌چه در شرایط کنونی مطرح است، انجام خواهد شد. امیدواریم این اظهارات همراه با واقع‌بینی باشد و با اجرایی شدن این طرح چنین تاثیراتی را شاهد باشیم.


 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید