نماینده مردم سردشت و پیرانشهر: آذربایجان غربی نیازمند 5 هزار تخت بیمارستانی است


 

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت گفت: آذربایجان‌غربی نیازمند 5 هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال آینده است.

 
 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، در حال حاضر برخی بیمارستان‌های سطح کشور و استان از مشکلاتی همانند کمبود تخت‌های بیمارستانی و کمبود پزشک، پرستار و بهورز مواجه هستند.

حتی در استان 3 میلیون نفری آذربایجان‌غربی بیمارستان ویژه سوختگی نیز وجود نداشته و این بیماران باید برای درمان، خود را به مرکز استان آذربایجان‌شرقی برسانند.

رسول خضری معتقد است که مسئولان باید همت خود را برای تکمیل مراکز درمانی بیشتر کرده و از ظرفیت خیرین در پروژه‌های نیمه تمام بیمارستانی استفاده کنند.

وی در این گفت‌وگو به تشریح مشکلات حوزه سلامت پرداخته که بخشی از آن از نظر می‌گذرد.

تسنیم: در حال حاضر مهمترین مشکلات بیمارستان‌های کشور و استان کدامند؟

رسول خضری: از مجموع 950 بیمارستانی که در سطح کشور وجود دارد 580 مورد دولتی و بقیه خصوصی است و در حال حاضر نیز آذربایجان‌غربی دارای 3 هزار و 78 تخت فعال بیمارستانی بوده اما تا پایان سال آینده باید 5 هزار تخت بیمارستانی در استان وجود داشته باشد.

بنابراین آذربایجان‌غربی با کمبود 1922 تخت بیمارستانی مواجه بوده که رقم بزرگی است و متاسفانه حتی در بحث پرستار نیز هم در سطح استان و هم در سطح کشور با کمبودهای بسیاری مواجه هستیم برای مثال آذربایجان‌غربی نیازمند 600 پرستار و کل کشور نیازمند 60 هزار پرستار است و حتی متاسفانه نیروی آقا نیز در بین پرستاران ناچیز است و باید دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه یک بازنگری جدی در جذب، نیازسنجی و آمایش سرزمینی انجام دهد تا استعدادهای هر منطقه مشخص شود.

تسنیم: به غیر از کمبود تخت بیمارستانی و پرستار کدام کمبود در سیستم سلامت کشور وجود دارد؟

رسول خضری: در این باره علاوه بر کمبود تخت و پرستاری در تامین پزشک و بهورز نیز با مشکل مواجه هستیم برای مثال در حال حاضر 991 خانه بهداشت و چیزی حدود 1725 نفر بهورز در سطح استان وجود دارد و در این رابطه با کمبود 136 بهورز مواجه هستیم و حتی تخت دیالیز هم در استان و کشور کم است.

تسنیم: کمبود تخت دیالیز در آذربایجان‌غربی چقدر است؟

رسول خضری: شاید در سطح استان، بین 60 تا 80 تخت دیالیز کم داشته باشیم اما با وجود اینکه بخش دیالیز جزو بخش‌های حساس بیمارستانی ما است اما پرستاران مجبورند 4 و یا حتی 5 شیفته کار کنند که خود سبب مشکلات عصبی و خستگی آنها می‌شود.

تسنیم: برای برطرف کردن این مشکلات چه اقداماتی نیاز است که صورت گیرد؟

رسول خضری: برای رفع کمبودها باید نیروهای دانش‌آموزی و دیپلمه‌ها به مدت دو سال آموزش دیده و از آنان استفاده شود و علاوه بر آن به افراد تحصیل کرده مرتبط با رشته‌های پزشکی 6 ماه آموزش داده شود تا بهورز شوند پس ناچاریم در سطح پذیرش دانشجوها در پرستاری یک بازنگری صورت دهیم.

هم اکنون بشدت با کمبود نیروهای پرستاری در کشور مواجه هستیم و با توجه به اینکه پیش از این فوق‌دیپلم پرستاری در کشور وجود داشته و در زمان حال نیست بهتر است فوق دیپلم پرستاری به علت زودبازده بودن آن در کشور وجود داشته باشد.

تسنیم: به چه علت با کمبود نیروی پرستاری در کشور مواجه هستیم؟

رسول خضری: در این رابطه دو نکته اساسی در زمینه کمبود پرستار و کاهش رغبت آنها به این مسئله وجود دارد و آن اینکه پرداختی حقوق پرستاران بسیار ناچیز بوده و از سوی دیگر استرس کاری آنها نیز بسیار است.

در حال حاضر در کشورهای خارجی به ازای 4 یا 5 بیمار یک پرستار وجود دارد یعنی میزان پرستارها باید 2 تا 3 برابر پزشک باشد اما در ایران به ازای هر یک تخت 1/1 پرستار وجود دارد پس برای همین پرستارهای کشورمان به شکل عصبی برخورد می‌کنند این در حالی است که در کار درمان نباید خطر کرد چون یک پرستار نباید بیش از 35 ساعت در هفته کار کند.

تسنیم: دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در زمینه تامین نیروی انسانی پزشک و پرستار چه اقداماتی انجام داده است؟

رسول خضری: این دانشگاه در زمینه تامین نیروی انسانی بیمارستانی تلاش می‌کنند اما هر کاری که دنبال می‌شود همانند یک نهالی است که باید همواره به آن سر زده و از نظر آفت‌کشی و آب‌رسانی بدان توجه کرد چون کسی که مدیر است باید هر روز خلاقیت داشته و به طور مداوم پیگیر کارهای خود باشد چون صرف اینکه نامه بنویسد و بگوید کارها را انجام داده فایده‌ای ندارد.

مثلا امسال برای بیمارستان جدید پیرانشهر در ردیف بودجه تنها 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود اما هم‌اکنون بیش از 2 میلیارد تومان در آنجا هزینه شده چون با چنگ و دندان باید کارها به پیش رود از سوی دیگر پیمانکار اتوبان تمرچین، پیرانشهر، نقده تاکنون ریالی دریافت نکرده اما کار می‌کند چون به طور مرتب از سوی مسئولان مورد پیگیری واقع می‌شود.

 

بنابراین دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه نیز یکی از این پروژه‌ها است و باید مجموعه دانشگاه بیش از همه بار را بر روی دوش خود احساس کرده و مشکلات را پیگیری کنند من برخی اوقات به واقع تاسف می‌خورم که با داشتن دو عضو اصلی کمیسیون بهداشت و درمان، با توجه به اینکه من عضو هیئت رئیسه بهداشت و درمان هستم، از ظرفیت آنان استفاده نمی‌شود.

این در حالی است که ارتباطاتی که دانشگاه علوم پزشکی با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس استان دارد متاسفانه مطلوب نیست چون ما انتظار داریم هر هفته یا در ارومیه و یا تهران بین خودمان جلسه داشته باشیم و در این رابطه من چندین مرتبه به طور حضوری در این دانشگاه حضور یافته‌ام در حالی که ارتباط باید دو سویه باشد.

من باز هم تاسف می‌خورم که چرا از ظرفیت دو نماینده‌ استان که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی حضور دارند کمترین استفاده‌ای نمی‌شود؟برای مثال من وزیر بهداشت را با توجه به دوستی‌ای که از قبل داشتیم تنها دو روز پس از رسیدن ایشان به سمت وزارت بهداشت، به اجلاس معاونت‌های امور دانشجویی استان آوردم و در آن جلسه نخستین درخواست ما از وی، ایجاد بیمارستان فوق تخصص سوختگی در استان با وجود جمعیت بیش از 3 میلیونی آذربایجان‌غربی بود.

چون در برخی شهرهای کشور با وجود داشتن 400 تا 500 نفر جمعیت، اما دارای بیمارستان هستند در حالی که بسیاری از بیماران سوختگی استان، تا به تبریز برسند دچار عفونت شده و فوت می‌کنند.

در کل بخش سلامت موفق نمی‌شود مگر اینکه دو گام اساسی برداشته شود که از جمله آنها همگرایی، هم‌اندیشی و هم‌فکری و گام دوم استفاده حداکثری از ظرفیت خیرین و بخش خصوصی است و از سوی دیگر باید از ظرفیت نماینده‌های حاضر در کمیسیون بهداشت و درمان و سایر کمیسیون‌ها نیز برای تاثیرگزاری بیشتر استفاده کرد.

گفت‌وگو از نصیبه نیک‌زاد قوشچی

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید