اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب کاهش سزارین شده است


 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از کاهش چشمگیر عمل سزارین در پی اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور در سال جاری خبر داد.
 
 
 رسول خضری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به کاهش سزارین در کشور در پی پرداخت هزینه های زایمان طبیعی توسط دولت افزود: در حال حاضر میزان سزارین از 54 درصد به زیر 25 درصد رسیده است که این امر موفقیت بسیار بزرگی در حوزه بهداشت و درمان کشور محسوب می شود.
وی گفت: عمل های جراحی فراوان سزارین در سالهای گذشته در کشور علاوه بر اینکه ایران را در صدر کشورهای جهان قرار داده بود موجب معضلات عدیده درمانی، فرهنگی و اجتماعی نیز در سطح جامعه کرده بود.
خضری با بیان اهمیت اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور اضافه کرد: اجرای این سیاست تشویقی که زایمان طبیعی را در سطح بیمارستانها رایگان کرد موجب کاهش خوبی در اعمال جراحی سزارین در کشور شد.
خضری با انتقاد از عملکرد برخی از بیمارستان های خصوصی در ترویج جراحی زایمان سزارین گفت: این گونه جراحی ها عوارض و تبعاتی همچون به خطر افتادن سلامت مادر، مشکلات تنفسی، هیپوکسی و کم شدن اکسیژن، فلج شدن اندام، آسیب رساندن به چشم نوزاد و زردی را به دنبال دارد.
وی با تاکید بر فرهنگسازی مناسب در این زمینه توسط مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور افزود: مادران و خانواده ها باید بدانند که زایمان سزارین چه مشکلاتی را برای مادر و فرزندان آنها می تواند به دنبال داشته باشد.
بر اساس آمارهای غیر رسمی در ایران تا یک سال گذشته آمار سزارین پنج برابر سایر نقاط جهان بود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید