نماینده سردشت و پیرانشهر: 130 هزار کلاس در کشور فاقد سامانه گرمایشی استاندارد هستند


 

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از 130 هزار کلاس درس در سطح کشور در حال حاضر فاقد سامانه گرمایشی استاندارد هستند.

 
 
 «رسول خضری » روز شنبه در مراسم سالروز حادثه آتش سوزی مدرسه انقلاب روستای شین آباد در شهرستان مرزی پیرانشهر در جمع فرماندار، مسوولان، شماری از دانش آموزان حادثه دیده و والدین آنها در مجتمع آموزشی گلستان این روستا افزود: این تعداد کلاس درس هم اکنون با بخاری های نفتی و در برخی مناطق سردسیر و دورافتاده با بخاری های غیراستاندارد گرم می شوند که هر لحظه احتمال آتش سوزی در آنها وجود دارد.

وی اضافه کرد: غیراستاندارد بودن سامانه گرمایشی کلاس های درس از جمله مهمترین دغدغه های نمایندگان مجلس بوده و آنها تمام تلاش خود را برای مرتفع ساختن این مشکل در بخش آموزشی کشور بکار گرفته اند.

خضری با اشاره به حادثه آتش سوزی مدرسه ابتدایی دخترانه شین آباد، اظهار کرد: حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد نه تنها در داخل کشور بلکه در بیشتر نقاط جهان موجب تاثر و تالم مردم کشورهای مختلف شد و حتی در هنگام وقوع این حادثه 290 نماینده مجلس به خاطر وضعیت دانش آموزان آسیب دیده در این حادثه از شدت تاثر گریستند .

وی در زمینه اقدامات انجام شده برای دانش آموزان آسیب دیده در این حادثه گفت: به دست آوردن سلامتی این دانش آموزان و تداوم اعمال جراحی پلاستیکی بر روی آنها از مهمترین اولویت های مسوولان است که بدون وقفه تداوم داشته و حتی در صورت نیاز برای مداوا به خارج از کشور نیز اعزام می شوند .

خضری اضافه کرد: توجه به روند درمان، تحصیل و معیشت خانواده این دانش آموزان از جمله مواردی بود که در دولت دهم آنچنان مورد توجه قرار نگرفت ولی در دولت یازدهم با رویکرد بسیار مثبتی تاکنون به آن نگریسته و عمل شده است .

وی با قدردانی از همراهی خوب دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات این دانش آموزان گفت: با موافقت دولت دیه کامل به هر کدام از قربانیان حادثه شین آباد پرداخت می شود ضمن آنکه موضوع پرداخت مستمری بر اساس قانون تامین اجتماعی به خانواده های قربانیان نیز که نیاز به مصوبه هیات دولت داشت مراحل نهایی خود را سپری می کند و بحث پرداخت کمک هزینه به خانواده ها از سوی دولت به همه 26 خانواده حادثه دیده نیز در دست پیگیری است.

خضری اضافه کرد: در کنار توجه به مساله درمان و هزینه های زندگی، موضوع بازگشت این دانش آموزان به زندگی طبیعی در اجتماع نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که برای جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی و روانی و جلوگیری از افت تحصیلی آنها باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد .

وی در ادامه از همه مردم روستا، والدین دانش آموزان، معلمان و مدیران آموزش و پرورش و دیگر مسوولان که در زمینه های مختلف به این دانش آموزان کمک کرده اند قدردانی کرد .* دولت از هیچ تلاشی برای رسیدگی به دانش آموزان شین آبادی دریغ نمی کند«اردوان نوسودی» فرماندار پیرانشهر نیز در این مراسم گفت: دولت جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی برای رسیدگی به دانش آموزان شین آبادی دریغ نکرده و تمام توان خود را برای ساماندهی وضعیت آنان بکار گرفته است.

وی افزود: مسئولان جمهوری اسلامی این دانش آموزان را همانند فرزندان خود می دانند و تا زمانی که لازم باشد به آنها رسیدگی می کنند.

وی اضافه کرد: مسئولان برای رسیدگی به وضعیت این دانش آموزان تا آنجا که لازم باشد حتی از آخرین یافته های علم پزشکی و تکنولوژی های درمانی برای بهبودی آنها استفاده خواهند کرد.

وی اظهار کرد: این حادثه می تواند تلنگری باشد برای مسئولان تا در همه زمینه ها هر چند کوچک و بی اهمیت با دقت نظر و احساس مسئولیت برخورد کنند.

فرماندار پیرانشهر در زمینه اقدامات انجام شده برای این دانش آموزان گفت: اقدامات بسیار خوبی در زمینه امور درمان و تحصیل دانش آموزان انجام گرفته و مواردی چون پرداخت کمک هزینه و پرداخت مستمری نیز هم اکنون در حال انجام است.

نوسودی ادامه داد: برای کمک به امر معیشت خانواده های این دانش آموزان نیز پنج میلیارد ریال از سوی بهزیستی آذربایجان غربی اختصاص یافته است.

رییس اداره آموزش و پرورش پیرانشهر نیز در این آیین با اشاره به اقدامات صوت گرفته برای تسهیل در روند آموزش و تحصیل این دانش آموزان گفت: با تهیه امکانات و تجهیزات مورد نیاز، روند تحصیل این دانش آموزان بسیار موفقیت آمیز است.

«موسی رسولی» افزود: از میان 12 دانش آموزی که در این حادثه شدت آسیب دیدگی آنها بیشتر بود، هم اکنون 9 دانش آموز در یکی از کلاس های درس مجتمع آموزشی این روستا در شرایط بسیار مناسب و استانداردی در حال تحصیل هستند و هیچگونه مشکل درمانی و تحصیلی ندارند.

وی اضافه کرد: یک نفر از دانش آموزان نیز به دلیل ادامه درمان در تبریز سکونت داشته، یک نفر دیگر در یکی از بخش های توابع پیرانشهر ساکن است و یک نفر از آنها نیز با هزینه آموزش و پرورش در مدرسه غیرانتفاعی مشغول به تحصیل است.

وی اظهار کرد: با مساعدت مسئولان هم اکنون مدرسه ای با شرایط استاندارد در این روستا در حال احداث است که از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و پیش بینی می شود ظرف یک ماه آینده به بهره برداری کامل برسد.

رسولی ادامه داد: برای رفاه بیشتر دانش آموزان مصدوم و به دلیل شرایط ویژه آنها و درمان ها و امکاناتی که نیاز دارند، یکی از کلاس های درس آماده شده و این دانش آموزان در این کلاس درس که دارای امکانات ویژه ای چون کف اسفنجی کلاس، صندلی های استاندارد، پروژکتور و تخته هوشمند است، مستقر شده و برای هر دانش آموز نیز یک دستگاه لپ تاپ و قلم الکترونیکی فراهم شده تا روند تحصیلی آنها بهتر تداوم داشته باشد.

روز 15 آذر 1391، یک کلاس درس مدرسه ابتدایی دخترانه روستای شین آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش سوزی شد و از 37 نفر دانش آموزان آن 28 نفر دچار سوختگی شدند که از این تعداد دو دانش آموز جان خود را از دست دادند.

شهرستان مرزی پیرانشهر با 125 هزار نفر جمعیت در 145 کیلومتری مرکز استان و در مرز کشور عراق واقع شده است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید