نمایندگان مجلس در گفتگو با فرارو پاسخ دادند: چند و چون ادغام بخش درمان تامین اجتماعی در بیمه سلامت


 
دکتر رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با فرارو گفت: «در ادغام بخش درمان تامین اجتماعی با سازمان بیمه سلامت، املاک و ساختمان های تامین اجتماعی ادغام نمی شوند. یعنی با حفظ مالکیت تامین اجتماعی بر املاک خود، بخش درمان این سازمان در بیمه سلامت ایرانیان ادغام می شود.»
 
 
 یک نماینده مجلس گفت: «فردی که بیمه تامین اجتماعی است جدا از بیمه پایه درمان (که برای همه یکسان است و هزینه های آن بر عهده دولت می باشد) از بیمه های تکمیلی سازمان تامین اجتماعی هم بهره مند می شود؛ اما افراد دیگری که بیمه تامین اجتماعی نیستند صرفا از همان بیمه پایه درمان برخوردار می شوند و بیمه تکمیلی تامین اجتماعی شامل حال آنها نمی شود.»

موضوع ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی در سازمان بیمه سلامت موجب انتقاداتی از سوی مدیران سازمان تامین اجتماعی شده است. در این باره علی حیدری نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی می گوید: بخش های درمان مستقیم و غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی به طور کامل و به هر نحوی از انحاء، مشمول ادغام بیمه های درمانی در سازمان بیمه سلامت نشده و قانون گذار با توجه به اینکه اموال و منابع بیمه درمان سازمان تأمین اجتماعی حق الناس و امانت مردم بوده است، آن را از شمول ادغام خارج نموده است.

رئیس هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز مخالفت خود را با ادغام مراکز درمانی ملکی وغیرملکی تامین اجتماعی و وزارت بهداشت اعلام کرد و گفت: پیش از انقلاب اسلامی این ادغام اتفاق افتاد و پس از انقلاب بخش درمان به تامین اجتماعی بازگردانده شد اما نباید اجازه دهیم این تجربه تلخ دوباره تکرارشود.

اولیا علی بیگی رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار سراسر کشور نیز گفته: در بند "ب" ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه که نمایندگان به تصویب رسانده‌اند، بخش درمان تامین اجتماعی از شمول ادغام مثتنی است چراکه اموال تامین اجتماعی بیت‌المال است و به گروه‌ خاص که همان بیمه شدگان هستند تعلق دارد.

با این حال وزیر بهداشت همچنان طرح ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت ایرانیان را پیگیری می کند و رئیس مجلس هم در آبان سال گذشته با شرکت در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان بر جداسازی بیمه درمان از بازنشستگی " تاکید کرده و دلیل آنرا "تجمیع و مشخص شدن تمام منابع تخصیص یافته در زمینه بهداشت و سلامت" دانسته است.

آیا با ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی در سازمان بیمه سلامت ایرانیان، کارگران (بیمه شدگان تامین اجتماعی) متضرر خواهند شد؟

حقوق کارگران محفوظ است
دکتر رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با فرارو گفت: «در ادغام بخش درمان تامین اجتماعی با سازمان بیمه سلامت، املاک و ساختمان های تامین اجتماعی ادغام نمی شوند. یعنی با حفظ مالکیت تامین اجتماعی بر املاک خود، بخش درمان این سازمان در بیمه سلامت ایرانیان ادغام می شود.»

وی ادامه داد: «این ادغام در این راستا صورت می گیرد که هر ایرانی یک کارت سلامت الکترونیک داشته باشد و عدالت در سلامت اجرا شود و بیمه پایه درمان، پیشگیری، بهداشت و توان بخشی برای همه یکسان باشد.»

خضری در پاسخ به این سوال که آیا پس از ادغام بخش درمان تامین اجتماعی، بیمه شدگان این سازمان می توانند به صورت رایگان از خدمات مراکز درمانی تامین اجتماعی استفاده کنند؟، گفت: «بله؛ قطعا همینطور خواهد بود چراکه بیمه شدگان تامین اجتماعی حق بیمه بیشتری پرداخت می کنند.»

خضری در پاسخ به این سوال که آیا با ادغام بخش درمان تامین اجتماعی، از منابع این سازمان برای کسری بودجه وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت بهره گرفته نخواهد شد؟، گفت: «خیر؛ به هیچ وجه اینطور نخواهد بود. اگر درست به قانون عمل شود این اتفاق نخواهد افتاد. حق و حقوق کارگران محفوظ است و محلی از اعراب ندارد که وزارت بهداشت در آن دخالت کند.»

وی افزود: «صندوق تامین اجتماعی یک صندوق بین النسلی است و دخالتی در آن نمی شود. بودجه بیمه سلامت بر عهده دولت است و از منابع تامین اجتماعی استفاده نخواهد شد.»

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: «فردی که بیمه تامین اجتماعی است جدا از بیمه پایه درمان (که برای همه یکسان است و هزینه های آن بر عهده دولت می باشد) از بیمه های تکمیلی سازمان تامین اجتماعی هم بهره مند می شود؛ اما افراد دیگری که بیمه تامین اجتماعی نیستند صرفا از همان بیمه پایه درمان برخوردار می شوند و بیمه تکمیلی تامین اجتماعی شامل حال آنها نمی شود.»

این نماینده مجلس درباره علت مخالفت مدیران تامین اجتماعی با ادغام بخش درمان این سازمان در بیمه سلامت گفت: «به نظر من دغدغه عزیزان این است که بخشی از این قانون اجرا شود و بخشی دیگر اجرا نشود و به همین دلیل مخالفت می کنند.»

حق و حقوق بیمه شدگان تامین اجتماعی باید رعایت شود
اما دکتر محمد حسین قربانی دیگر عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با فرارو گفت: «قانون برنامه نسبت به تجمیع صندوق بیمه ها در یک صندوق و تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان صراحت دارد و در این راستا بخش درمان تامین اجتماعی هم از این امر مستثنی نیست.»

وی ادامه داد: «این درست نیست که پول دست یک سازمان باشد و ارائه خدمات توسط سازمان دیگری باشد. البته این درست است که در اجرای این ادغام بیمه شدگان تامین اجتماعی حق و حقوقی دارند که باید رعایت شود چراکه آنها 7 درصد حق سرانه پرداخت می کنند در حالی که بیمه شدگان خدمات درمانی 6 درصد می پردازند. لذا قرار شده حق بیمه یکسان شود.»

قربانی در پاسخ به این سوال که آیا پس از ادغام بخش درمان تامین اجتماعی، بیمه شدگان این سازمان می توانند به صورت رایگان از خدمات مراکز درمانی تامین اجتماعی استفاده کنند؟، گفت: «پس از ادغام شرایط درمان دیگر شرایط خاص خود را دارد و همه از یک سطح خدمات برخوردار می شوند. لذا ممکن است در اینجا مقداری به ضرر بیمه شدگان تامین اجتماعی باشد و دولت باید مازاد حق بیمه این افراد را جبران کند.»

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که در این صورت آیا این ادغام به ضرر بیمه شدگان تامین اجتماعی نخواهد بود؟، گفت: «خیر؛ چون دولت موظف خواهد شد که جبران این موضوع را بکند. قطعا دولت و قانونگذار باید حق کسانی که تا امروز یک درصد بیشتر از دیگران حق بیمه پرداخت کردند را لحاظ کند تا متضرر نشوند.»

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید