خضری هشدار داد: وجود روغن پالم در بستنی/ شیوع سرطان با ادامه روند استفاده از روغن پالم در تولید محصولات


 
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وجود روغن پالم در تولید بستنی‌ها خبر داد وگفت: این روغن دارای اسید چرب اشباع شده است و اسانس آن باعث گرفتگی عروق قلبی و مغزی شده و زمینه را برای سکته افزایش می‌دهد.
 
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با تایید وجود روغن پالم در برخی از محصولات، افزود: همچنان در تولید برخی محصولات همچون بستنی از روغن پالم استفاده می‌شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ وزارت بهداشت حساسیت زیادی نسبت به وجود روغن پالم در محصولات لبنی به ویژه شیر داشت زیرا این محصول بیشتر مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و جزو مواد غذایی سالم و ایمن به شمار می‌رود که بعد از پیگیری‌های صورت گرفته این روغن از تولید محصول شیر حذف شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری ورود روغن پالم از سال 82 به کشور، تصریح کرد: کسانی که این روغن را وارد کرده ابعاد اقتصادی آن را نیز مدنظر قرار دادند و از این سال به بعد به جای آنکه روغن سویا یا روغن ذرت را در جهت اشاعه تولید ملی ا ستفاده کنند از روغن پالم استفاده کردند.

وی با بیان اینکه روغن پالم سلامت مردم را به خطر می‌اندازد، تاکید کرد: این روغن دارای اسید چرب اشباع شده است و اسانسی که دارد باعث گرفتگی عروق قلبی و مغزی می‌شود و زمینه را برای سکته افزایش می‌دهد.

خضری یادآور شد: از سویی دیگر بحث سرطان‌زایی اسیدهای چرب اشباع بسیار مطرح است زیرا همین عامل منجر به شیوع سرطان‌های مختلف بین افراد می‌شود البته ناگفته نماند که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به جمع‌آوری روغن پالم در محصولات لبنی جسورانه عمل کرد اما برای از بین بردن کامل این روغن از محصولات دیگر نیاز به طی کردن زمان است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: البته مجلس همچنان از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتظار دارد تا جدی‌تر در این زمینه ورود پیدا کرده تا این معضل نیز به نفع سلامت مردم رفع شود./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید