جایگاه بیمه های تکمیلی نیازمند بازنگری است


رسول خضری، دبیرکمیسیون بهداشت مجلس گفت: «متاسفانه جایگاه دقیقی برای بیمه‌های تکمیلی ما تعریف نشده‌است. چنانچه در رابطه با برخی اعمال جراحی، به سختی همکاری می‌کنند و آن را تقبل نمی‌کنند. یا سقف بسیار اندکی را پرداخت می‌کند. به عبارتی نقش و نقش‌آفرینی این بیمه‌ها روان نشده است.»
 

سمیه متقی

همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت که بر اساس آن هزینه از جیب مردم در حوزه سلامت و درمان به 10 درصد کاهش یافته‌است؛ یکی از دل مشغولی‌هایی سردمداران حوزه سلامت جلوگیری از کمرنگ شدن و یا کاهش نقش بیمه‌های تکمیلی بوده و هست. به عبارتی سیاست گذاران این حوزه به دنبال آن هستند که در این آشفته بازار جایگاه و نقش انواع بیمه‌ها، کسی از آب گل آلود ابهامات، ماهی نگیرد. بر همین اساس با شروع این طرح، هیئت وزیران در مصوبه‌ای همه بیمه گذاران بیمه‌های پایه و تکمیلی را متعهد کرد که با اجرای طرح تحول نظام سلامت، کاهش پرداخت تعهدات را نداشته باشند،اما گویا این خواسته و این مصوبه، اجابت نشد و بنابر سخنان محمدحاجی آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت: «با اجرای طرح، بیمه‌های تکمیلی تا 70 درصد کاهش پرداختی داشته‌اند.» این موضوع تا آنجا نگرانی و دغدغه ایجاد کرد که سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان، آموزش پزشکی در اظهارات اخیر خود از فعالیت این بیمه‌گذاران انتقاد کرد و گفت: «بیمه‌های تکمیلی حق ندارند فهرست بیمه شدگان خود را به بیمارستان‌ها تحویل ندهند، بلکه براساس بخشنامه هیئت وزیران باید این فهرست را تحویل دهند.»

وی خاطرنشان کرد: «اگر سازمان‌های بیمه گر این فهرست‌ها را تحویل ندهند، وزیر اقتصاد با آنان برخورد خواهد کرد.» وزیر بهداشت با تاکید بر همکاری بیمه‌ها در خصوص تحویل فهرست بیمه?شدگان تکمیلی به بیمارستان‌های دولتی گفت: «سازمان‌های بیمه‌ها از نظر عملکردی با هم متفاوت هستند بطوری که فقط سه شرکت بیمه گذار تکمیلی، همراهی خوب و کاملی با اجرای طرح تحول نظام سلامت دارند.»

همانطور که می‌دانید با اجرای طرح تحول نظام سلامت (از 15 اردیبهشت ماه)، پرداخت هزینه‌های درمانی از سوی مردم کاهش یافته است و علت اصلی آن هم استفاده از اعتبارات این طرح در بیمارستان‌های دولتی است. مشکل اساسی در چنین فضایی که برای سیاست گذاران و مجریان طرح مسئله‌ساز و نگران کننده شده است، (همان طور که وزیر بهداشت هم به آن اشاره کرده‌است) عدم استفاده مردم از بیمه‌های تکمیلی است. با توجه به اینکه اخذ وجه از بیمه‌های تکمیلی نیازمند وقت و کاغذبازی است، مردم در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی از اظهار قرار داشتن تحت پوشش بیمه تکمیلی، اجتناب می‌کنند؛ ترجیح می‌دهند از فرانشیزهای طرح تحول سلامت استفاده کنند. از این اتفاق درنگاه اول چنین برداشت می‌شود که همین رفتار و حوادث ایجاد شده در کنار آن موجب هدر رفتن منابع این طرح می‌شود.

با توجه به اینکه یکی از مسائلی که می‌توان در زمینه بیمه تکمیلی به ان نگاهی داشته‌باشیم، تعریف و جایگاه‌ این نوع بیمه‌ها در کشوراست. معمولا در بیشتر قوانین درمانی جهان اگر بیمه تکمیلی مطرح باشد، مواردی را پوشش می‌دهد که بیمه پایه و یا سایر موارد کاهش دهنده هزینه در آن ورود ندارند، اما در کشور ما این مرز مشخص نیست. بر همین اساس برای یافتن راهی برای حل این اختلافات به سراغ برخی نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس رفته و در این زمینه گفتگویی انجام داده‌ایم. رسول خضری، دبیرکمیسیون بهداشت مجلس، به سپید گفت: «متاسفانه جایگاه دقیقی برای بیمه‌های تکمیلی ما تعریف نشده‌است. چنانچه در رابطه با برخی اعمال جراحی، به سختی همکاری می‌کنند و آن را تقبل نمی‌کنند. یا سقف بسیار اندکی را پرداخت می‌کند. به عبارتی نقش و نقش‌آفرینی این بیمه‌ها روان نشده است.»

وی در ادامه تشریح کرد:«بیمه تکمیلی برای بهداشت و درمان ضروری است. البته این بیمه را دولت تقبل نمی‌کند و بودجه آن از هزینه‌هایی است که شخص از جیب خود تقبل می‌کند، اما در زمینه بیمه همگانی دولت مکلف است طبق اصل 29 قانون اساسی ، بودجه آن را پرداخت کند و مابقی آزاد است. وزیر بهداشت نیز بار‌ها بر نقش این بیمه‌ها تاکید و از فعالیت آنها استقبال کرده‌است.» وی در ادامه به مشکلات موجود که پیشتر به آن پرداخته‌بودیم اشاره و تصریح کرد: «بیمه تکمیلی ما بالغ نشده‌است، همچون بیمه پایه ما در حال برداشتن گام‌های کوچک است و تا رسیدن به گام‌های اساسی زمان نیاز دارد.»

خضری همچنین تشریح کرد: «باید توجه داشته باشید که باید بیمه‌های ما به پختگی لازم برسد؛ تا بیمه‌های تکمیلی در جایگاه درست خود قرار گیرند.» دبیر کمیسیون بهداشت با اشاره به تاثیرگذاری این بیمه‌ها در هزینه بیمارستان‌های خصوصی و بخش VIP گفت: «بیمه گذاران باید همکاری‌های لازم را انجام دهند ودر جایی که بیماران تحت پوشش آن‌ها قرار دارند، به درستی نقش آفرینی کنند.» وی در ادامه افزود: «دولت نیز باید به این بیمه‌ها را نه در بخش منابع بلکه در آسان سازی روند بروکراسی کمک کند.»

خضری همچنین تاکید کرد: « در کنار این کمک، برای جلوگیری از مشکلات این چنینی، دولت باید بیمه‌های تکمیلی را تحت فشار بگذارد تا نسبت به آنچه که متعهد شده‌اند و بیمه کرده‌اند، درست و کامل عمل کنند. نه اینکه در تعهد یک شکل گفته‌اند و در عمل به گونه‌ای دیگر عمل کنند و مانع تراشی کنند.»

وی در پایان تشریح کرد: «بیمه تکمیلی ما مدتی است آغاز به کار کرده‌است، اما کیفیت لازم را ندارد. در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از مقام معظم رهبری بخشی به رقابت بیمه‌ها اشاره شده است و طبق اصل100قانون اساسی باید بنابر کمیت و کیفیت فضا برای خدمت رسانی بهتر به بیماران ایجاد شود. اکنون کمیت خوب است، بنابراین باید کیفیت را ارتقا دهیم.»

البته در برابر این دیدگاه، محمد جواد نظری مهر از دیگر اعضای کمیسیون بهداشت با آنچه به عنوان بیمه‌تکمیلی در کشور مطرح می‌شود مخالف است. وی به سپید گفت: «بیمه تکمیلی در کشور ما تعریف درستی ندارد، اما بالاخره باید خود را با شرایط تطبیق دهد.»

وی در ادامه افزود: «بیمه‌های پایه بالاخره بودجه و نیازهای اعتباریشان تامین می‌شود. اگر به طورکامل این بودجه داده شود عملا بنابر تعریف موجود از بیمه تکمیلی ما نیازی به آن نداریم.» نظری‌مهر همچنین تاکید کرد: «ما باید به دنبال آن برویم که بیمه‌ها واحد شوند و همه آحاد ملت از یک بیمه استفاده کنند و تحت نظر یک وزارتخانه باشند. در صورت تجمیع بیمه‌ها می‌توان از وجود بیمه تکمیلی صرف‌نظر کرد. تا جاییکه مشکلات فعلی که از سوی وزیر بهداشت مطرح شده‌است به طورکلی ازمیان رود.» این عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به برنامه کمیسیون متبوع خود گفت: «این مسئله در کمیسیون نیز بررسی شده‌است، و به نظر من در صورت تجمیع بیمه‌ها و قوی کردن آن، نیازی به بیمه تکمیلی نداریم.» وی در ادامه تاکید کرد: «البته این تحولات و این اظهارات به معنای آن نیست که بیمه‌های تکمیلی به تعهداتشان عمل نکنند و مشکل‌ساز شوند. در این زمینه همانطور که وزیر گفته است در صورت تخلف باید پیگیری لازم انجام شود.» نظری مهر، درپایان در زمینه مواردی که بیمه تکمیلی آن را پوشش می‌دهد، تصریح کرد: «البته در صورت حذف بیمه‌تکمیلی، مواردی از آنچه بیمه تکمیلی موظف به تامین آن است که جایگاهی در بیمه پایه ندارد، مانند دندانپزشکی باید در زیرمجموعه موارد تحت پوشش این بیمه قرار گیرد تا با حذف بیمه تکمیلی مشکلی برای بیماران ایجاد نشود.»

عبدالرحمن رستمیان، نایب رئیس کمیسیون بهداشت درباره جایگاه و شرایط بیمه پایه در کشور به سپید گفت: «در دورانی که بیمه تکمیلی ما قوی نبود، بسیاری از افراد ترجیح می‌دادند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گیرند. الان هدف این است که برای سال‌های آینده بیمه پایه را چنان قوی کنیم که کمتر نیازمند به بیمه‌های تکمیلی باشیم.»

وی همچنین تشریح کرد: «با تجمیع بیمه‌ها و یکسان سازی موارد تحت پوشش می‌توان امیدوار بود، که مشکلات به حداقل رسد.» نایب رئیس کمیسیون بهداشت همچنین با اشاره به انتقاد وزیر بهداشت از عملکرد بیمه‌های تکمیلی گفت: «متاسفانه نبود مرز مشخص میان بیمه پایه و بیمه تکمیلی موجب شده‌است که مردم با شروع طرح تحول، هر آنجا که اشتراکاتی میان این دو بیمه است، از بیمه تکمیلی استفاده نکنند.»

رستمیان بر ضرورت این بیمه و انجام به موقع و درست تعهداتش تاکید کرد و ادامه داد: «امیدواریم همانطور که وزیر بهداشت به بیمه گزاران تاکید کرده‌است، آنها لیست بیمه‌شدگان را در اختیار بیمارستان‌ها بگذارند، تا مشکلات ناشی از این نیاز به حداقل برسد.» رستمیان در پایان با اشاره به نقش بیمه‌ها در کشورهای توسعه یافته‌گفت: «در برخی کشور‌ها، بیمه پایه صد در صد است و در برخی دیگر بیمه تکمیلی 20 یا 30 درصد است. ما با تقویت هر یک از بیمه‌ها، مسیر مشخصی پیش رو داریم و تنها نیاز است مرز‌ها را مشخص کنیم.»

معمولا کشور‌های موفق در حوزه سلامت، بیمه پایه سطوح اول و دوم را تحت پوشش قرار می‌دهد و سطوح سوم و چهارم تحت پوشش بیمه تکمیلی است، بنابراین، در کشورما در صورت قرارگرفتن در مسیر صحیح ، باید خدمات VIP و اعمالی که در بیمارستان‌های خصوصی و یا در بیمارستان‌های زنجیره‌ای (که وزیر بهداشت، در برنامه‌های حوزه سلامت در نظر دارد) انجام می‌شود، هزینه‌های آن توسط بیمه تکمیلی، تقبل شود، اما با توجه به اینکه در این چندماه آغازین طرح تحول نظام سلامت شاهد کاهش ?? درصدی پرداخت بیمه‌ها هستیم قطعا نگرانی برای آینده این طرح و چنین روندی وجود خواهد داشت. اگرچه علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با سپید به این نگرانی‌ها پاسخ داد و گفت: «بیمه‌ها مصمم به اجرای تعهدات خود هستند؛ ما با دکتر هاشمی هم نظر هستیم که باید نواقص برطرف شود.»

وی در ادامه به برنامه‌های بعدی، برای رفع مشکلات اشاره و تصریح کرد: «ما این موارد را از نو بررسی می‌کنیم؛ انجمن?های علمی نظام پزشکی و به عبارتی خود پزشکان پیشنهاد‌ها را مستقیم مطرح می‌کنند وما در دبیرخانه شورای عالی بیمه این پیشنهادات را بررسی می‌کنیم و مجددا مورد بازنگری قرار می‌دهیم.»

وزیر کار همچنین تاکید کرد: «دیگر همچون گذشته نیست و بیمه‌های تکمیلی از این تصمیمات حمایت می‌کنند.» وی در پایان با اشاره به عضویت در شورای عالی بیمه گفت: «آیین نامه آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم و آنها را می‌نویسیم و امیدواریم مشکلات رفع شود.» با این اظهارات امیدواریم که در آینده نزدیک و اجرای چنین برنامه‌هایی دغدغه وزارت بهداشت رفع شود و این طرح با همکاری همه بخش‌ها و به ویژه بیمه‌گذاران در تامین اعتبارات با مشکل مواجه نشود و هدر رفتی را شاهد نباشیم. این در شرایطی است که سندیکای بیمه‌ها در بیانه‌ای روز شنبه گذشته حمایت قاطع خود را از طرح تحول سلامت اعلام کرد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید