عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: ر‍ژیم غذایی تا 90 درصد از بروز بیماری دیابت جلوگیری می کند


کنترل بیماری‌های خاموش به ویژه دیابت مانع از گسترش و همه گیر شدن این بیماری می‌شود علاوه بر اینکه با رژیم غذایی می‌توان تا 90 درصد از بروز چنین بیماری در جامعه جلوگیری کرد.
 
 رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عدم تحرک کافی و ر‍ژیم غذایی نادرست را عامل مهمی در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در جامعه دانست و اظهارداشت: فشارخون، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و ... ناشی از تغذیه نادرست و عدم توجه به چراغ قرمزهای زندگی است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر قریب به 10 درصد افراد جامعه دچار بیماری دیابت هستند، افزود: این آمار گویای تعداد افرادی است که بیماری دیابت آنان آشکار شده است، در حالیکه اگر تعداد بیماران مبتلا به دیابت را که خاموش هستند را هم اضافه کنیم تعداد بسیار بیشتر از این خواهد شد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: بیماری دیابت که از آن به بیماری پنهان نیز نام برده می‌شود در ابتدای ابتلا به آن علایم مشخصی ندارد اما بر طبق آمار منتشر شده 50 درصد افراد جامعه را درگیر خود می‌کند و زمانی خود را نشان می‌دهد که دیگر کار از کار گذشته و بیماری در کل بدن نشر پیدا کرده است.
وی بیماری دیابت را عامل اصلی بسیاری قطع عضو و در نهایت فقیرشدن خانواده‌ها می‌شود، اظهارداشت: بیماری‌های کلیوی و دیالیزی شدن افراد، بیماریظهای چشمی به ویژه کوری ناگهانی و هزاران بیماری دیگر وابسته به دیابت است که با شناسایی و جلوگیری از دیابت می‌توان از این دست بیماری‌ها در جامعه جلوگیری کرد.
خضری پیشگیری را بهترین راه مبارزه با این بیماری عنوان کرد و اظهارداشت: تغذیه مناسب و پیشگیری از اضافه وزن، کنترل‌کننده این بیماری‌ است که از ایجاد تبعات منفی در فرد جلوگیری می‌کند.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید