خضری: 10 درصد جامعه با دیابت درگیر است/پیش بینی افزایش دوبرابری بیماری های خاموش


 
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در شرایط حاضر به طور متوسط 10 درصد جامعه با دیابت درگیر است.
 
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، افزود: چهارشنبه هفته گذشته در بوستان آب و آتش تهران مراسمی به مناسبت برپایی نخستین دهکده دیابت در ایران با همکاری شهرداری برگزار شد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این همایش که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و دکتر باقر لاریجانی برگزار شده بود هشدارهای لازم نسبت به بیماری دیابت ارایه شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه اغلب بیماری‌های کشور مانند عدم تحرک یا الگوی رژیم غذایی نادرست غیرواگیردار است ، تصریح کرد: این موارد باعث افزایش بیماری‌هایی مانند فشار خون و دیابت شده و در نهایت حتی می‌تواند منجر به بیماریهایی همچون سرطان شود.

خضری با بیان اینکه امروزه به طور متوسط 10 درصد جامعه با دیابت درگیر است، یادآور شد: از سویی دیگر متاسفانه 50 درصد افراد جامعه از بیماری دیابت خود بی‌خبر هستند و همین امر منجر به بروز عوارض جبران‌ناپذیری در کلیه‌ها یا قطع عضو اندام‌ها شود.

وی با بیان اینکه پیشگیری می‌تواند مانع ابتلا به این بیماری شود، تصریح کرد: تغذیه مناسب و پیشگیری از چاقی مفرط، کنترل‌کننده این بیماری‌ است و مانع تبعات منفی عوارض در افراد می‌شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این همایش اقدام به خون‌گیری از افراد می‌شد و میزان ابتلا به دیابت در سه ماهه گذشته نیز اطلاع رسانی شد.

خضری با تأکید بر ضرورت کنترل بیماری های خاموش همچون دیابت افزود: به طور حتم با ر‍ژیم غذایی درست می توان 70 تا 90 درصد از چنین بیماری هایی پیشگیری کرد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید