عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با تسنیم: تعرفه های پزشکی در کشور بعد از 20 سال شفاف سازی شده است


 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت پس از 20 سال تعرفه های پزشکی در سراسر کشور شفاف‌سازی شده و در نتیجه آن نگرانی بخش پزشکی و گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی بالای 90 درصد رفع می‌شود.
 
 
 طرح تحول نظام سلامت از 15 اردیبهشت در 557 بیمارستان تحت پوشش وزارت بهداشت رسما آغاز شد، براساس این طرح مقرر شده که بیماران بستری ساکن در شهر تنها 10 درصد و بیماران ارجاعی از روستاها تنها پنج درصد هزینه‌هایشان را بپردازند.

ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی، حضور پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حمایت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند و نیز ارتقای کیفیت ویزیت سرپایی بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی از جمله موارد این طرح است که بتدریج تمامی آنها به اجرا در می‌آید.

در این مورد با رسول خضری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مصاحبه‌ای انجام شده که در پی می‌آید.

تسنیم: اجرای طرح تحول سلامت از چه زمانی آغاز شد؟

رسول خضری: امسال پس از ابلاغ سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه سلامت آغاز شد و بنابراین حوزه سلامت را مدیون فرمایشات ایشان هستیم چون براساس اصل 110 قانون اساسی، مصوبات مصلحت نظام توسط ایشان به هر سه قوه ابلاغ می‌شود.

18 فروردین امسال روز ملی سلامت نامگذاری شد و بلافاصله 15 اردیبهشت ماه، یک وزیر بهداشت بسیار قدرتمند، با ذکاوت، با جسارت و با شهامت یعنی دکتر قاضی زاده هاشمی طرح تحول سلامت را کلید زد که شامل 7 بسته خدمتی و یک بسته نظارتی است.

در گام سوم، بحث تعرفه‌گزاری و ارزش نسبی خدمات، از 15 آبان اجرایی شده که شامل دو ویژگی بسیار مهم است یعنی قیمت تعیین شده خدمات پزشکی به روز شده و در نتیجه پس از 20 سال قیمت‌ها شفاف‌سازی می‌شوند و در نتیجه آن نگرانی بخش پزشکی و گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی را بالای 90 درصد رفع می‌کند.

1700 خدمت جدید در حوزه سلامت ایجاد شد

در بحث دوم می‌توان در مسئله "زیرمیزی"، از تمامی ابزارهای قانونی برای برخورد با متخلفان استفاده کرد چون بسیاری از پزشکانی که زیرمیزی گرفته‌اند، در توجیه کارشان گفته اند که 20 سال است که قیمت‌ها‌ به روز نیست و برای همین تعرفه دلخواه خود را از بیمار اخذ کرده اند، اما همین‌اینک هزار و 700 خدمت جدید، تعیین قیمت شده و 300 خدمت هم زیر چتر حمایتی بیمه‌ها رفته است یعنی 2000 خدمت، کاملا بازنگری و حمایت شده است.

البته قطعا یک سری کم و کاستی‌هایی خواهد داشت اما فعلا تا اسفند ماه امسال به صورت کاملا آزمایشی در سطح کشور اجرا شده تا ضمن مشخص شدن بازخوردهای آن، اصلاحیه‌های لازم بر روی آن انجام شود، بنابراین در گام سوم شفاف‌سازی قیمت‌ تعرفه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد و از سوی دیگر ضلع سومی هم وجود دارد و اینکه کاهش پرداخت از جیب مردم در مناطق شهری از 10 درصد به 6 درصد و در حاشیه شهرها و روستاها از 5 درصد به 3 درصد می‌رسد.

دغدغه‌هایی که مسئولان نظام از جمله رهبر معظم انقلاب اسلامی و وزیر بهداشت داشتند این بود که مواظب باشید افزایش پرداخت از جیب مردم وجود نداشته باشد بنابراین به طور قطع، منویات ایشان در دولت و مجلس لحاظ می‌شود.

تسنیم: در مورد طرح "ماندگاری پزشکان در مناطق محروم" که یکی از محورهای اجرای طرح تحول سلامت است، توضیح دهید؟

رسول خضری: در این رابطه با توجه به اختصاص 10 هزار میلیارد تومان که مجموع بودجه حوزه سلامت است، اگر مدیریت مناسبی در این زمینه انجام گیرد، با کمبود پزشک عمومی و متخصص در مناطق محروم مواجه نمی‌شویم چون میزان پرداختی به آنها از سوی دولت افزایش می‌یابد.

تسنیم: اجرای این طرح از چه زمانی آغاز می‌شود؟

رسول خضری: این طرح در گام نخست تحول سلامت، در 7 بسته خدمتی گنجانده شده بود و در این زمینه یک سری اقداماتی با میزان مبالغ پرداختی که اعلام شده انجام شد تا جایی که هم‌اکنون شاهد هستیم که یگ گرایش و سوقی از سوی پزشکان برای اعزام به مناطق محروم ایجاد شده است چون پیش از این، پزشکان از اعزام به مناطق محروم سرباز می‌زدند اما هم اینک پزشکان متخصص و عمومی حتی به صورت داوطلبانه به مناطق محروم اعزام می‌شوند.

البته در این مسئله، دو موضوع بسیار مهم حائز اهمیت است یکی اینکه بحث منابع باید پایدار باشد چون اگر این اعتبار تنها یک سال وجود داشته باشد فایده‌ای ندارد و باید استمرار داشته باشد، از سوی دیگر ارتقاء سطح مدیریت بهره‌وری نیز مهم بوده و حوزه سلامت ناچار است برای رسیدن به این دو مسئله راهنماهای بالینی را به صورت شفاف مشخص کرده و آن را تعریف و ارائه دهد.

تسنیم: در طرح تحول سلامت قرار شده که بسته بهداشت و درمان دهان و دندان نیز از سال آینده اجرایی شود، در این مورد توضیح دهید و برای آن چقدر اعتبار نیاز است؟

رسول خضری: با توجه به اینکه ارزش نسبی خدمات مشخص شده است، این قضیه شامل دندان‌پزشکی هم می‌شود چون یکی از چالش‌هایی جدی در این زمینه این است که دولت از سال 82 ادعا می‌کند که بودجه را عملیاتی می‌نویسد در حالی که یکی از پایه‌ها و اصول بودجه عملیاتی این است که ارزش و بهای تمام شده خدماتی که ارائه می‌دهیم را بدانیم.

اما متاسفانه پس از 35 سال از گذشت انقلاب اسلامی، اخیرا این مسئله مشخص شده است چون اگر به غیر از این بود، نمی‌دانستیم که بودجه مورد نیاز آن چقدر بوده است، اما امسال انتظار داریم در جریان بحث لایحه بودجه، این قضیه به طور جدی لحاظ شود، چون بحث منابع پایدار باید از طریق بودجه باشد و هیئت دولت آن را بررسی کند.

گفت وگو از نصیبه نیکزاد

انتهای پیام/ج

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید