گام سوم طرح سلامت قدرتمندانه برداشته شد/ برخورد جدی با پزشکان متخلف


 
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون اراده ای برای بازنگری در تعرفه ها وجود نداشت لذا هر پزشک برای خود تعرفه ای تعیین و برخی ها نیز به سمت پدیده شوم زیرمیزی حرکت می کردند.
 
 
از دو روز پیش همانگونه که وزیر بهداشت وعده داده بود مرحله سوم طرح نظام سلامت با بودجه دو هزار میلیارد تومانی عملیاتی شد ، تا برای اولین بار در کشور روند خدمات بهداشتی و درمانی مردم شتاب گیرد.
 
 بدون تردید اجرای طرح نظام سلامت یکی از مهمترین طرح هایی است که در تاریخ کشور و در دولت یازدهم کلید خورده و موجی از رضایت رادر لایه های مختلف اجتماعی رقم زده است. این طرح در واقع نقطه امیدی برای مردم و به خصوص اقشار کم در آمد است که مجبور به تحمل هزینه اهای گزاف درمانی بودند.
دکتر محسن تولایی در ابن باره به مهام نیوز می گوید: به عنوان یک پزشک بر این عقیده ام که اجرای این طرح به بسیاری از مشکلات درمانی کشور پاسخ می دهد و می تواند به بیماران و محرومانی که قادر به تامین هزینه های درمانی نبودند کمک کند.
وی اضافه می کند: اگر چه این طرح هنوز در ابتدای راه است ، اما با هدف گذاری های انجام شده و کنترل خدمات در این زمینه می توان این طرح مهم و حیاتی در کشور را نهادینه کند.
پرداخت 10 درصد از هزینه درمان و پوشش بیمه ای مردم و ملزم شدن بیمارستان های دولتی برای تهیه و تامین دارو و پزشک متخصص از مواردی است که بسیار هوشمندانه مورد توجه قرار گرفته است.
بنا بر این گزارش با اجرای مر حله سوم این طرح امید واری ها همچنان افزایش یافته و رفته رفته وضعیت درمانی کشور از انسجام بیشتری برخوردار خواهد شد.
در این مرحله از طرح برخورد با پزشکان متخلف و زیرمیزی بگیر و در یافت هزینه ای خارج از بیمارستانی مورد توجه قرار گرفته و به شدت با آن برخورد می شود.
رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی دراین باره به مهام نیوز می گوید: مجلس و به خصوص کمیسیون بهداشت از این طرح استقبال کرده و عملا تلاش خواهد کرد تا وزارت بهداشت را در این زمینه یاری کند.
وی اضافه کرد: در این طرح باید تعرفه ها قانونی شود و در صورت توجه به این موضوع می توان به موفقیت این طرح امیدوار بود.
وی در ارتباط با رعایت این تغرفه ها از سوی مراکز خصوصی تصریح کرد: باید همه رعایت کنند ؛ زیرا برخی از شهرستان ها از امکانات گسترده بیمارستان های دولتی بی بهره هستند و انتظار می رود آنها نیز در این ارتباط به دولت و مردم کمک کنند.
رستمیان در ارتباط با اظهارات وزیر بهداشت در ارتباط با برخورد جدی با پزشکان متخلف و باطل کردن پروانه طبابت آنها نیز گفت: مجلس و کمیسون بهداشت از این طرح حمایت می کند و امیدواریم همه کمک کنند تا مجبور به برخورد های این چنینی نباشد.
در همین ارتباط عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از اختصاص بودجه 2 هزار میلیارد تومانی برای اجرای گام سوم طرح نظام سلامت خبر داد.
«رسول خضری» در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با یادآوری ابلاغ کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات و آغاز گام سوم طرح تحول سلامت از نیمه آبان ماه، افزود: طی 20 سال گذشته تغییری در کتاب تعرفه گذاری خدمات بازنگری صورت نگرفت درحالی که در این مدت یک هزار و 700خدمت به این حوزه اضافه شده بود
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با توجه به اینکه تاکنون اراده ای برای بازنگری در تعرفه ها وجود نداشت لذا هر پزشک برای خود تعرفه ای تعیین و برخی ها نیز به سمت پدیده شوم زیرمیزی حرکت می کردند.
نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با بیان اینکه تاکنون بدون هیچ مبنا و اساسی تعرفه ها تعیین می شد، تصریح کرد: صاحب نظرانی از سوی انجمن های علمی، سازمان نظام پزشکی، بیمه و وزارت بهداشت در تدوین این کتاب کمک کردند و دست به دست هم دادند تا علاوه بر بازنگری در 1700 خدمت، 300 خدمت جدید نیز زیر چتر حمایتی بیمه ها قرار گیرد.
خضری یادآور شد: طی سال های 84 تا 88 قرار بود یک بازنگری در خدمات صورت گیرد اما بیمه ها زیر بار مسئولیت نمی رفتند زیرا معتقد بودند که این اقدام فشار زیادی را به بیمه ها تحمیل می کند اما خوشبختانه با تدبیر و جسارت وزیر بهداشت این اقدام صورت گرفت.
وی با بیان اینکه با ابلاغ کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات تعرفه ها شفاف سازی شده به گونه ای که دیگر راه برای تخلف باقی نمی گذارد، تاکید کرد:از سویی دیگر پرداخت از جیب مردم در شهرها از 10 درصد به شش درصد کاهش می یابد و در حاشیه شهرها نیز از پنج درصد به سه درصد می رسد.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم، ادامه داد: برای اجرای گام سوم طرح تحول سلامت بودجه 2هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده تا این طرح به سرانجام برسد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه طرح تحول سلامت رضایتمندی پزشکان و پیراپزشکان را به دنبال خواهد داشت، گفت: در این طرح 25 درصد هزینه های آزمایشگاهی و پاراکلینیکی نیز کاهش می یابد.
 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید