پارازیت و دیگر هیچ/ امواجی که جسم و روان شهروندان را نشانه گرفته


 
رسول خضری عضو دیگر کمیسیون بهداشت نیز چندی پیش به عواقب منفی ارسال پارازیت اشاره کرده و گفته بود:«نه تنها پارازیت ها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می اندازد بلکه با سلامت انسان هم درگیر است.این که پارازیت ها بر سلامت عموم تاثیرات سوء به همراه دارد انکار شدنی نیست و کسی نمی تواند آن را رد کند چراکه این موضوع با دلایل علمی همراه است.تاکنون هیچ کشوری از آسیب امواج و پارازیت ها در خطر نبوده که بخواهد برای اثبات ضرر و زیان آن به شکلی تخصصی ادله ارایه بدهد.برخی از متخصصان داخلی هم که به خطرات این امواج گوشزد کرده اند با این اتهام که دلیل علمی ندارند مواجه شده اند.»
 
 
 
متخصصان و مسئولین نهادهای مختلف معتقدند پارازیت ها برای سلامت مردم مضرند و سازمان هواسناسی نیز عوارض و تاثیرات آن در مسائل عمومی و شهروندی را نیز مطرح کرده است و این در حالی است که با گذشت سالها از طرح این موضوع هنوز راهکار مناسب و جواب قاطعی در این زمینه ارائه نشده است و نگرانی ها همچنان وجود دارد.

اما با افزایش اظهارات و نگرانی ها در خصوص موضوع پارازیت ها، دولت نیز وارد این ماجرا شده است.
به گزارش خبرنگار "رویکرد"، معصومه ابتکار ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مدتی پیش گفته است که رسیدگی به موضوع پارازیت در کشور به منظور حفظ سلامت مردم در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد و موضوع پارازیت ها، اکنون توسط وزارت ارتباطات با جدیت پیگیری می شود .

معصومه ابتکار گفته  بود در این زمینه تاکنون جلساتی با حضور چهار یا پنج دستگاه مرتبط برگزار شده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به طور جدی پیگیر این موضوع از دستگاه های مرتبط است. این مقام دولتی تاکید کرد:در این خصوص باید جانب احتیاط در نظر گرفته شود زیرا سلامت مردم در اولویت است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:هرگونه فعالیتی که احتمال آسیب، ضرر و ریسک بالا داشته باشد باید با جدیت مورد کنترل و نظارت دقیق قرار گیرد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در کنار دیگر دستگاههای دولتی در دولت یازدهم اراده جدی برای پیگیری این موضوع دارد تا مطمئن شود که خدشه ای برای سلامت مردم به وجود نمی آید.

به گفته ابتکار، کمیته ای برای بررسی موضوع پارازیت ها در وزارت ارتباطات تشکیل شده است که دستگاه های مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست نیز عضو آن هستند.

به گزارش "رویکرد"، چندی قبل رییس سازمان هواشناسی در مورد تاثیر پارازیت ها بر پیش بینی های هواشناسی مطالبی گفته بود که این اظهارات واکنش عضو کمیته ویژه بررسی حادثه توفان در مجلس را به دنبال داشت.پرهیزگار، رییس سازمان هواشناسی طی روزهای گذشته از اختلال ایجاد شده از سوی این امواج بر پیش بینی های هواشناسی خبر داد و گفت: رادار هواشناسی پایتخت احتمالابه دلیل امواج پارازیت دارای نویز است و این موضوع یک سوم تصاویر هواشناسی این شهر را نامفهوم کرده است.ناصر صالحی نسب، نایب رییس کمیسیون کشاورزی و عضو کمیته ویژه بررسی حادثه «توفان» در مجلس با رد ادعای مدیرعامل سازمان هواشناسی کشور در مورد تاثیر پارازیت ها بر پیش بینی های هواشناسی پاسخ وی را قانع کننده ندانسته و گفته است که در همان زمان، درجلساتی که با رییس سازمان هواشناسی داشتیم، وی بارها این مساله را عنوان کرده بود. ولی وقتی ما از وی سوال کردیم که چرا درطول این چند سال هیچ اقدامی برای گزارش بروز اختلال های ناشی از «پارازیت» ها ارایه نداده اند، پاسخ قانع کننده یی نداشت.عضو کمیته ویژه بررسی حادثه «توفان» در مجلس با تاکید براینکه براساس بررسی های ما سازمان هواشناسی هیچ گزارشی درمورد وجود اختلال ناشی از پارازیت ها به سازمان و مراجع ذیصلاح نداده است گفت: درهمین زمینه گزارش اولیه ای تهیه شده بود، اما به دلیل آنکه درآن سازمان هواشناسی مقصر شناخته «نشده» بود قرار شد، اصلاح و مجددا به کمیته مذکور ارایه شود.

عضو کمیته وی‍‍ژه پیگیری پرونده «توفان» تهران در پایان درپاسخ به این سوال که آیا گزارش مذکور تصحیح شده است یا خیر؟ گفت: این امراز سوی تعدادی از اعضای کمیسیون کشاورزی حاضر درکمیته، درحال انجام است و نتایج آن به زودی به ریاست مجلس برای طرح درصحن خانه ملت ارایه خواهد شد.

همچنین رییس سازمان هواشناسی اختلال ناشی از پارازیت ها را دلیل ناتوانی سازمان هواشناسی در عدم پیش بینی توفان خرداد ماه گذشته تهران عنوان کرده بود.

پس از وقوع حادثه توفان تهران، کمیته یی درکمیسیون کشاورزی مجلس تشکیل شد تا به بررسی دلایل و جست وجوی مقصران درپیش بینی این رخداد بپردازند.اما سرنوشت این پیگیری و نتایج تحقیقات آن تاکنون اعلام نشده است.با این وجود درهمان زمان اعلام شد که مسوولان سازمان هواشناسی درگزارشی که به این کمیته داده اند دلیل ناتوانی خود در پیش بینی توفان تهران، بروز گردوخاک و حوادثی از این دست را اختلال در عملکرد دستگاه های هواشناسی به دلیل «پارازیت» های شدید موجود عنوان کرده اند. اما عضو کمیته ویژه بررسی حادثه «توفان» درمجلس می گوید: بهانه سازمان هواشناسی که ناتوانی از پیش بینی دقیق رخدادهای طبیعی آب و هوا و حوادث طبیعی را ناشی از وجود اختلال ناشی ازپارازیت برروی دستگاه های هواشناسی عنوان می کند، به هیچ عنوان قانع کننده نیست.

اما این موضوع ابعاد تازه تری هم به خود گرفته و موضوع بررسی آسیب پارازیت علیه سلامت مردم در مجلس نیز مطرح شد.
عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت در مجلس در این باره اعلام کرد که بررسی های انجام شده نشان داده است که ارسال پارازیت برای سلامت شهروندان مضر است.این نمانیده مجلس آسیب هایی همچون پرخاشگری، ناباروی را بخشی از مشکلات ارسال پارازیت معرفی کرد و گفت:در جلساتی که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برگزار کرد، مشخص شد پارازیت آسیب های زیادی بر روی جسم و روان شهروندان وارد می کند؛ آسیب هایی جسمی مانند ناباروری و آسیب های روحی چون تنش و پرخاشگری که زمینه درگیرهای اجتماعی را فراهم می کنند، بخشی از این آسیب ها هستند.
عضو کمیسیون بهداشت:برخورد صرفا قهری با ماهواره ها کم اثر است
به گفته وی اگرچه هنوز همه مضرات پارازیت ها مشخص نیست اما واضح است که آسیب های پارازیت سلامت شهروندان را خدشه دار می کند.
عابد فتاحی برخورد صرفا قهری با ماهواره ها را کم اثر دانسته و افزود: به نظرم ما باید سعی کنیم مسائل فرهنگی را از همه جهات بررسی کنیم. پیشرفت تکنولوژی دسترسی به اطلاعات را بیشتر از گذشته فراهم کرده است. حالا گوشی های تلفن همراه چنان پیشرفته شده اند که امکانات وسیعی تری نسبت به ماهواره ها برای مردم فراهم می کنند. بنابراین در شرایط کنونی برخورد قهرآمیز و سلبی نمی تواند جامعه را از دسترسی به این ابزار باز دارد.
فتاحی تاکید کرد:«با فرهنگ سازی صحیح می توان انسان ها را به مسیر درست هدایت کرد.تنها برخورد سلبی و ارسال پارازیت چاره ماجرا نیست. با این اوصاف ما می توانیم دنیایی بدون پارازیت داشته باشیم.

متخصصان گروه های مختلف پزشکی همچنان درباره آثار این امواج روی سلامت مردم هشدار می دهند. به عقیده آنان این امواج بر سلامت انسان و سلول های بدن تاثیر منفی به جای گذارده، سبب ابتلا به بیماری های مختلف با منشأ ناشناخته می شوند. همچنین این تشعشع ها می توانند، موجب اختلال در سیستم ایمنی بدن شود.

از طرفی سازمان محیط زیست از کمیته رسیدگی به وضعیت پارازیت ها درخواست کرد، با توجه به سرطان زا بودن پارازیت ها، تصمیم دیگری برای مقابله با تهاجم فرهنگی اتخاذ شود.سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام این مطلب افزود:برای رسیدگی به وضعیت پارازیت ها کمیته مشترکی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت ارتباطات تشکیل شده و تاکنون جلسات آن در سطح وزیر تشکیل شده و مصوباتی نیز داشته است.

بر اساس این مصوبات قرار شد مبحث مربوط به پارازیت ها و تاثیر آن روی انسان با جدیت پیگیری شود زیرا بحث سرطان زا بودن پارازیت ها بارها بررسی شده است و احتمال بروز این بیماری به دلیل تاثیر پارازیت ها در انسان وجود دارد.متصدی اظهار کرد: پیشنهاد سازمان محیط زیست بر حذف کامل پارازیت ها ست واگر قرار است برای مقابله با بحث تهاجم فرهنگی و حفاظت از شان و کیان کشور اقدامی انجام شود، بهتر است راه های دیگری برای آن پیشنهاد شود.اکنون در کمیته مشترک رسیدگی به پارازیت ها کار با جدیت دنبال می شود و یک سری آزمایش ها در حال انجام است تا با بررسی نتایج آن بتوانیم به راهکاری اساسی و قطعی دست یابیم، روند رو به جلو کارها نشان می دهد در آینده نزدیک مشکلات برطرف خواهد شد.در رابطه با تاثیر پارازیت ها، رئیس سازمان هواشناسی کشور نیزبا بیان این که تهران تنها یک رادار اصلی در شهر پرند برای هواشناسی دارد، گفت: رادار هواشناسی پایتخت احتمالا به دلیل امواج پارازیت دارای نویز است و این موضوع یک سوم تصاویر هواشناسی این شهر را نامفهوم کرده و پیش بینی نشدن توفان اخیر تهران ممکن است به دلیل همین نویز و نامفهومی تصاویر باشد.

عواقب منفی ارسال پارازیت
رسول خضری عضو دیگر کمیسیون بهداشت نیز چندی پیش به عواقب منفی ارسال پارازیت اشاره کرده و گفته بود:«نه تنها پارازیت ها سیستم سلامت حیوانات را به مخاطره می اندازد بلکه با سلامت انسان هم درگیر است.این که پارازیت ها بر سلامت عموم تاثیرات سوء به همراه دارد انکار شدنی نیست و کسی نمی تواند آن را رد کند چراکه این موضوع با دلایل علمی همراه است.تاکنون هیچ کشوری از آسیب امواج و پارازیت ها در خطر نبوده که بخواهد برای اثبات ضرر و زیان آن به شکلی تخصصی ادله ارایه بدهد.برخی از متخصصان داخلی هم که به خطرات این امواج گوشزد کرده اند با این اتهام که دلیل علمی ندارند مواجه شده اند.»

آیا آثار پارازیت‌ها کاهش یافته است؟
از طرفی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این باره با اشاره به گزارش نتایج پارازیت ها به رئیس جمهور، گفت:طی جلسات متعددی که با وزرای بهداشت، دفاع، رئیس سازمان محیط زیست و بخش های دیگر صورت گرفت و با امضای 7 دستگاه به رئیس جمهور ارسال شد، به نظر می رسد تشعشعات ناشی از انتشار پارازیت ها کاهش پیدا کرده است.

به گفته وی در زمینه تشعشعات، سازمان تنظیم و مقررات رادیویی در چندین مرحله در شهر تهران و در مناطقی که به نظر می رسید مشکلاتی در این زمینه وجود داشته باشد، رصد میدانی صورت داد.این گزارش در حال حاضر به رئیس جمهوری ارائه شده و به نظر می رسد مقدار تشعشعات کاهش یافته است.

به هر حال همه متخصصان و مسئولین نهادهای مختلف معتقدند پارازیت ها برای سلامت مردم مضرند و سازمان هواسناسی نیز عوارض و تاثیرات آن در مسائل عمومی و شهروندی را نیز مطرح کرده است و این در حالی است که با گذشت سالها از طرح این موضوع هنوز راهکار مناسب و جواب قاطعی در این زمینه ارائه نشده است و نگرانی ها همچنان وجود دارد.  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید