طرح تحقیق از سازمان نوسازی مدارس کلید خورد


نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در خانه ملت با اعلام این خبر به همشهری گفت: برای طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان نوسازی، ‌توسعه وتجهیز مدارس کشور تا‌کنون 15 امضا جمع‌آوری شده و احتمال افزایش تعداد نمایندگان امضا‌کننده طرح نیز وجود دارد.
 
 
 حل نشدن معضل گرمایشی 150هزار کلاس‌ درس در کشور و دغدغه‌های مردم و نمایندگان مجلس سرانجام دامن آموزش و پرورش را گرفت و طرح تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در مجلس شورای اسلامی کلید خورد.


نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در خانه ملت با اعلام این خبر به همشهری گفت: برای طرح تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان نوسازی، ‌توسعه وتجهیز مدارس کشور تا‌کنون 15 امضا جمع‌آوری شده و احتمال افزایش تعداد نمایندگان امضا‌کننده طرح نیز وجود دارد.

رسول خضری با اشاره به اینکه اغلب درخواست‌کنندگان طرح تحقیق و تفحص نمایندگان مردم در مناطق مرزی و محروم هستند افزود: این طرح هفته جاری در مجلس اعلام وصول می‌شود و نحوه هزینه کرد منابع مالی در سنوات گذشته از محورهای اصلی تحقیق و تفحص است.

به گفته عضو کمیسیون بهداشت مجلس، رعایت عدالت در تقسیم‌بندی بودجه، هزینه کرد براساس سیاست‌های کلی نظام آموزش و پرورش و احتمال عملکرد سلیقه‌ای در این‌باره از دیگر محورهای تحقیق و تفحص است.

خضری این پرسش را مطرح کرد که اگر نحوه هزینه کرد منابع مالی براساس نیازها بوده چرا این همه محرومیت در مناطق روستایی و مرزی وجود دارد؟ برای مثال استان آذربایجان غربی از لحاظ شاخص‌های آموزشی در رتبه 27قرا ردارد که با توجه به قابلیت‌های استان قابل پذیرش نیست. ما هر‌ماه یک تذکر کتبی و شفاهی در این‌باره به وزیر آموزش و پرورش می‌دهیم که تاکنون نتیجه‌ مثبتی به‌دنبال نداشته است.

اظهارات نسنجیده

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در واکنش به سخنان وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه متأسفانه امسال اعتباری برای بیمه آتش‌سوزی مدارس در اختیار نداریم، اما با توجه به پیش‌بینی آتش‌سوزی و حوادث ناگوار دانش‌آموزان را بیمه کرده‌ایم، گفت:‌این اظهارات نسنجیده‌است و طرح آنها در آغاز تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی مدارس تأثیر داشته است.

وی افزود: استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی نا ایمن برای گرمایش 150هزار کلاس درس در کشور دغدغه اغلب نمایندگان مجلس است و این طرح یقینا رأی بالایی می‌آورد. ادامه چنین وضعیتی که هر لحظه بیم حادثه‌ای مانند آنچه در شین‌آباد رخ داد می‌رود، برای نمایندگان قابل‌قبول نیست.

براساس این گزارش 150هزار کلاس درس که اغلب در مناطق دور افتاده و سردسیر هستند با بخاری‌های نفتی و گاری نا ایمن گرم می‌شوند. به دلیل ایمن نبودن سامانه گرمایشی یک‌سوم کلاس‌های درس در کشور، هر سال حوادثی رخ می‌دهد که منجر به مصدومیت تعدادی از دانش‌آموزان می‌شود.

دانش‌آموزان شین‌آبادی در نمازخانه

درحالی‌که طرح تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی مدارس در مجلس کلید خورده، وکیل دانش‌آموزان شین‌آبادی گفت: مسئولان آموزش‌و پرورش وعده‌های داده شده به دانش‌آموزان شین‌آبادی را فراموش کرده‌اند و این کودکان به جای رفتن به مدرسه در نمازخانه درس می‌خوانند.

حسین احمدی‌نیاز با اشاره به کمبود امکانات برای این دانش‌آموزان، افزود: بهتر بود امکانات ویژه‌ای برای 12دانش‌آموزی که سوختگی حاد دارند ایجاد می‌شد مثلاً کلاس درس ویژه‌ای داشته باشند چون برخی از آنها کاملاً صورت خود را از دست داده یا نمی‌توانند خودکار به‌دست بگیرند. توقع داشتن کلاس درس ویژه به همراه برگزاری جلسات فیزیوتراپی و روانشناسی داشتیم، اما امروز می‌بینیم نه‌تنها این امکانات فراهم نشده بلکه حداقل نیازهای اولیه دانش‌آموزان نیز برآورده نشده است. در بازدیدی که از شین‌آباد داشتم متأسفانه شاهد درس خواندن این کودکان در نمازخانه بودم؛ در شرایطی که هیچ‌گونه امکاناتی برایشان وجود ندارد و تمام وعده‌ها نیز فراموش شده است.

کلاس؛ نمازخانه

در پیگیری موضوع نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس به همشهری می‌گوید: با توجه تراکم دانش‌آموزی امکان تخصیص کلاس جداگانه برای این دانش‌آموزان وجود نداشت، بنا براین تصمیم گرفته شد تا نمازخانه مدرسه تجهیز و در شیفت دخترانه به‌عنوان کلاس درس 8دانش‌آموز مصدوم استفاده شود. البته در شیفت دوم(پسرانه) به‌عنوان نمازخانه استفاده می‌شود. به گفته وی، یک باب مدرسه 12کلاسه در جوار دبستان انقلاب اسلامی که چند سال پیش دچار آتش‌سوزی شد در حال ساخت است که تا 3‌ماه آینده بهره‌برداری می‌شود و این مشکل رفع خواهد شد.

حادثه شین‌آباد

19آذر 91 حادثه تلخ آتش‌سوزی در کلاس درس دخترانه روستایی در شین‌آباد پیرانشهر اتفاق افتاد. 26دانش‌آموز شین‌آبادی جراحی پلاستیک شده و 12نفر از آنها دچار سوختگی حاد شدند. به‌طور کلی از دی سال گذشته تاکنون 326بار این دانش‌آموزان در بیمارستان حضرت فاطمه(س) تهران ویزیت شده‌اند، 51عمل جراحی، 101مشاوره و روانشناسی بالینی و 37بار لیزر انجام شده است.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید