مجلس پیگیر طرح تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان/تبدیل صندوق به سازمان از خطر ورشکستگی می کاهد


 
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری جزئیات طرح تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان، گفت: بدون‌شک اگر یک سازمان زیر نظر وزارتخانه‌ای دولتی قرار گیرد از سطح حمایتی این وزارتخانه نیز برخوردار خواهد شد.
 
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت،‌ درباره طرح تبدیل صندوق به سازمان تامین اجتماعی، افزود: این اقدام از چند جهت حائز اهمیت است زیرا یک سازمان هم وسیع و گسترده بوده و هم از آسیب‌پذیری کمتری برخوردار است بدان معنا که ضریب امنیت و اطمینان صندوق افزایش می‌یابد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: سازمان دارای یکسری سطح‌های حمایتی است که یک صندوق از آن بی‌بهره است بر این اساس اگر یک سازمان زیر نظر وزارتخانه‌ای دولتی قرار گیرد از سطح حمایتی این وزارتخانه نیز برخوردار خواهد شد اما ممکن است یک صندوق از حمایت‌های کافی برخوردار نباشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه در تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان شاهد کارآمدی و بهره‌وری مناسب خواهیم بود،‌ تصریح کرد: تبدیل صندوق به سازمان باعث توسعه شرح وظایف شده و از لحاظ عملکرد نیز تاثیرات مثبت و خدمات با کیفیت‌تری ارایه خواهد شد.

وی یادآور شد: در طرح تبدیل صندوق تامین اجتماعی به سازمان، می‌توان از بسیاری منابع دولتی نیز در راستای توسعه سازمان بهره‌مند شد.

خضری گفت: بدون‌شک در صندوق‌ها، اعتباراتی جمع‌آوری می‌شود که اگر این صندوق‌ها از منبع محکم، قوی و پایداری حمایت نشود خطر ورشکستگی آنها را تهدید می‌کند در حالی که این خطر برای سازمان‌ها کمتر خواهد بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، افزود: اکنون این طرح در کمیسیون در حال پیگیری است و امید است به  نتیجه مشخصی دست یابیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، پیش از این نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر این عقیده بودند که طرح تبدیل صندوق به سازمان تامین اجتماعی با برنامه پنجم توسعه مغایرت دارد و قرار است دولت در قالب لایحه‌ای این موضوع را تعیین تکلیف کند.

گفتنی است نمایندگان اعلام کرده بودند که اگر دولت در مدت 6 ماه این لایحه را به مجلس ارایه نکند کمیسیون بهداشت مجددا آن را در دستور کار خود قرار می‌دهد که به نظر می‌رسد مدت 6 ماهه به اتمام رسیده و حال این طرح با دقت بیشتری در کمیسیون بهداشت در حال بررسی است.

سازمان تامین اجتماعی امروزی که حدود 40 سال پیش تاسیس شده است، پس از یک دوره کوتاه بدون تغییرات ساختاری با نام رسمی صندوق تامین اجتماعی به حیات خود ادامه داد و امروز نیز با نامی دوگانه، در برخی محافل «سازمان» و در برخی دیگر «صندوق» نامیده می‌شود.

مطابق با تبصره 2 از ماده 12 قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب سال 1383، سازمان تامین اجتماعی با توجه به ماهیت امور بیمه‌ای، به «صندوق» تغییر نام یافت. بنابراین از نظر قانونی هم‌اکنون سازمان تامین اجتماعی وجود خارجی ندارد، بلکه مجموعه مذکور صندوق تامین اجتماعی است./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید