بودجه 500میلیارد تومانی کجاست؟/ بی توجهی آموزش و پرورش به سیستم گرمایشی استاندارد در مدارس


 
 رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر در مجلس از پس دادن بودجه عمرانی در منطقه پیرانشهر به آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی پیش از حادثه شین آباد خبرداد. او در این باره در تاریخ 15آذر سال 1391 گفت: سال گذشته، نشستی با مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان داشتیم که ایشان اعلام کردند دو میلیاردتومان بودجه پیرانشهر را برگشت داده اند، مدیر آموزش و پرورش سابق پیرانشهر و مدیر امور مالی استان، با برگشت دادن دو میلیاردتومان بودجه که باید صرف امور تجهیز و نوسازی مدارس می شد، در این رابطه مسوول هستند و باید پاسخگو باشند
 
 
 
در وزارت آموزش و پرورش چه می گذرد؟ پاسخ به این سوال چندماهی است که ذهن اصحاب رسانه، فرهنگیان و نمایندگان مجلس را به خود مشغول کرده است. در تازه ترین ابهامات از اقدامات این وزارتخانه، علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «اعتبار کافی برای حذف تمام بخاری های نفتی از مدارس را نداریم، بنابراین دانش آموزان را در برابر حوادث بیمه کردیم.» او همچنین گفت: «امسال طبق قرارداد با شرکت بیمه بحث آتش سوزی و حوادث ناگوار دانش آموزی را پیش بینی کردیم تا در صورت بروز حادثه شرکت های بیمه بخشی از خسارت را جبران کنند.» اظهارات وزیر آموزش و پرورش در شرایطی است که در حال حاضر بیش از 150هزارکلاس درس در کشور وجود دارد که دارای بخاری های غیراستاندارد و نفتی است؛ 150هزارکلاس درسی که آبستن وقوع اتفاقات دلخراشی مانند حادثه «شین آباد»، «درودزن» فارس، خوابگاه دانش آموزان چابهاری و... است. اما واکنش وزیر آموزش و پرورش در این باره قابل تامل است. او درحالی معتقد است این وزارتخانه «اعتبار کافی برای حذف تمام بخاری های نفتی از مدارس را ندارد» که بررسی بودجه عمرانی وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد دولت و مجلس در سال 1393، یک هزار و700میلیاردتومان بودجه عمرانی برای آموزش وپرورش درنظر گرفته که از این میان بیش از 300میلیاردتومان مختص به اعتبارات برای تجهیز سیستم های گرمایشی مدارس است. همچنین دولت و مجلس در سال1392 نیز 200 میلیارد تومان برای تجهیز سیستم های گرمایشی مدارس به این وزارتخانه اختصاص داده اند که در مجموع می توان گفت این وزارتخانه در سال های 1392و1393 بیش از 500 میلیارد تومان بودجه خاص برای تجهیز سیستم های گرمایشی مدارس در اختیار داشته و دارد. اما هنوز آمار مدارسی که دارای سیستم گرمایشی نامناسب هستند، به قوت خود باقیمانده است.
    اما ماجرای ناامنی دانش آموزان در مدارس کشور تنها به اینجا ختم نمی شود، بلکه در حال حاضر به گفته معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش بیش از یک سوم دانش آموزان زیر سقف مدارسی تحصیل می کنند که نیاز به تخریب و نوسازی دارند و استاندارد نیستند.
    
    سهم بالای خیرین مدرسه ساز و حجم بالای مشکلات
     وجود 150 هزارکلاس درس در کشور که از سیستم گرمایشی استاندارد محروم هستند و تحصیل بیش از یک سوم دانش آموزان کشور در کلاس های درس ناایمن در شرایطی است که درحال حاضر براساس آمار های رسمی و اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، بیش از دومیلیون نفر از دانش آموزان، معادل 20 درصد کل دانش آموزان کشور در مدارسی تحصیل می کنند که خیرین مدرسه ساز آن مدارس را ساخته اند. در همین رابطه معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش عنوان کرده بود: حدود 20 درصد دانش آموزان کشور معادل دو ونیم میلیون نفر در مدارس احداثی توسط، خیرین مشغول تحصیل هستند؛ مساله ای که نشان از سهم بالای خیرین در مدرسه سازی دارد و این واقعیت را نشان می دهد که حجم بالای مشکلات کنونی در بخش عمرانی وزارت آموزش و پرورش باوجود حضور بالای خیرین مدرسه ساز است و این سوال مطرح می شود که اگر خیرین مدرسه ساز نبودند، وضعیت ایمنی مدارس چگونه بود؟
    
    مدرسه «شین آباد» یک ماهه تجهیز شد
     تکرار اتفاقاتی مانند آتش سوزی مدرسه «شین آباد» در شهر پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی و اتفاقات مشابه در «درودزن» فارس و خوابگاه های دانش آموزشی در کشور، شاید یکی از مهم ترین نگرانی ها در رابطه با مدارسی است که از سیستم گرمایشی استاندارد محروم هستند. درحال حاضر بخش مهمی از ناظران و کارشناسان حوزه آموزش و پرورش معتقدند در این وزارتخانه هنوز عزم جدی برای حذف کامل بخاری های غیراستاندارد وجود ندارد.
     یکی از نکاتی که این مساله را تقویت می کند، سرعت عمل سازمان نوسازی مدارس پس از حادثه شین آباد در تجهیز این مدرسه به سیستم پکیج بود. به طوری که درست یک ماه پس از حادثه شین آباد در آبان ماه سال1391 مسوولان سازمان نوسازی تمامی ایرادات فنی مدرسه را رفع کردند و همزمان این سوال پیش آمد که اگر آموزش و پرورش تا این اندازه سرعت عمل در تجهیز این مدرسه را دارد چرا پیش از حادثه گامی در این باره برنداشت.
    
    مسوولان بودجه عمرانی 2میلیاردی پیرانشهر را پیش از حادثه پس دادند
     بخش دیگری از ماندگاری بخاری های نفتی و چکه ای در مدارس را نیز می توان با ضعف مدیریتی در مجموعه سازمان نوسازی مدارس تحلیل کرد. چرا که همزمان با حادثه «شین آباد» در پیرانشهر، مسوولان محلی گزارش دادند، مشکل وجود بخاری نفتی در این منطقه کمبود بودجه نبوده و مشکل اصلی ضعف مدیریتی در استان و مجموعه «سازمان نوسازی» بوده است؛ چرا که در همان زمان رسول خضری، نماینده مردم پیرانشهر در مجلس از پس دادن بودجه عمرانی در منطقه پیرانشهر به آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی پیش از حادثه شین آباد خبرداد. او در این باره در تاریخ 15آذر سال 1391 گفت: سال گذشته، نشستی با مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان داشتیم که ایشان اعلام کردند دو میلیاردتومان بودجه پیرانشهر را برگشت داده اند، مدیر آموزش و پرورش سابق پیرانشهر و مدیر امور مالی استان، با برگشت دادن دو میلیاردتومان بودجه که باید صرف امور تجهیز و نوسازی مدارس می شد، در این رابطه مسوول هستند و باید پاسخگو باشند؛ بی تدبیری مدیران مربوطه پذیرفته نیست و همه باید بازخواست شده و دلایل خود برای برگشت این بودجه و هزینه نکردنش در مدارس استان را بیاورند.
    
    


 روزنامه شرق ، شماره 2142 به تاریخ 28/7/93، صفحه 14 (جامعه)  

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید