خضری: خشکی دریاچه ارومیه ضایعه ملی است/چاه های حوضه آبریز دریاچه با شیب ملایم مدیریت شوند


 

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: بالغ بر 30 هزار حلقه چاه عمیق در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که باید با شیب ملایم مدیریت شوند.

 
 
 رسول خضری گفت طرح نکاشت برای احیای دریاچه ارومیه را طرحی ناکارآمد دانست و گفت: این طرح موجب مهاجرت روستائیان به شهرها می شود.

وی اظهار کرد: طرح نکاشت علاوه بر اینکه موجب بیکاری کشاورزان می شود، مشکلات اجتماعی و فرهنگی را نیز بر اثر مهاجرت به دنبال دارد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی خشکی دریاچه ارومیه را ضایعه ای ملی عنوان کرد و افزود: نباید منتظر ماند و خشکی 100 درصدی دریاچه را دید باید طرح های کارشناسی شده و عملی را برای احیای دریاچه ارومیه به کار گرفت.

وی با تاکید بر لزوم الگوگیری از کشورهایی که مشکل مشابه دارند، گفت: کشورهای هستند که مشکلات مشابهی از جمله کم آبی و خشکی دریاچه ها و تالاب ها دارند لذا تحقیق بر روی اینکه این کشور ها در زمینه ارائه راهکارها برای بهبود وضعیت و افزایش بهره وری در حوضه کشاورزی چه کرده اند، ضروری است.

خضری  تصریح کرد: آذربایجان غربی پتانسیل بالایی برای صنعتی شدن دارد، مجلس و دولت باید با همکاری و همراهی، این استان را به سمت صنعتی شدن ببرند.

وی در حالی که طرح های برای احیای دریاچه ارومیه در نظر داشت، گفت: نمک دریاچه ارومیه معدنی ارزشمند است که می توان بهترین بهره وری را از لحاظ درآمدزایی و بحث توریسم داشت اما باید طرح های بلند مدت و کارآمد برای احیای دریاچه ارومیه را فراموش نکرد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: بالغ بر 30 هزار حلقه چاه عمیق در حوضه آبریز دریاچه ارومیه وجود دارد که باید با شیب ملایم مدیریت شوند.

انتهای پیام/

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید