یک ماه؛ 114مرگ با مسمومیت قرص برنج در تهران


 

رسول خضری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: باید درباره دسترسی عمومی به این قرص فکری کرد و حتی برای استفاده از آن در محصولات کشاورزی باید جایگزین درنظر گرفته شود. اغلب مصارف این قرص‌ها برای سیلوها و غلاتی مانند برنج و گندم بوده که به‌منظور جلوگیری از آفاتی که به برنج وارد می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 
 
 جسد به‌دلیل فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج در 5‌ماه نخست امسال به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی استان تهران، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 92که فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج 103نفر گزارش شده بود، افزایش 10/7 درصدی را نشان می‌دهد. از مجموع فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج در 5‌ماه نخست امسال 67نفر مرد و 47نفر زن بوده‌اند. در مرداد‌ماه امسال نیز تعداد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج با 36/4 درصد افزایش نسبت به‌مدت مشابه سال قبل به 15نفر رسید.

طی سال‌های 1387تا 1390در ایران هزار و 311نفر به‌علت مسمومیت با قرص برنج کشته شدند که از این تعداد 696نفر مرد و 615نفر زن بودند. مسمومیت با این قرص بیشتر در رده سنی 40-20 سال بوده و بیشتر آنها به قصد خودکشی بوده است.

قرص برنج چیست؟

اما قرص برنج چیست که تا این اندازه خطرناک است و هشدارها درباره مصرف آن هر روز بیشتر می‌شود. دکتر غلامعلی جعفری، متخصص سم‌شناسی در معرفی این قرص می‌گوید: سم قرص برنج سمی است که روی سلول‌ها تأثیر بدی می‌گذارد و تنفس سلولی را از بین می‌برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های دیگر بدن مثل کلیه‌ها و قلب می‌شود. مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می‌کند. براساس علامت‌های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می‌شود. به‌طوری‌که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیرقابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.

هر چند در سال 91خبرگزاری فارس به نقل از یکی از پزشکان بیمارستان امام رضا در شهرستان آمل گزارش دارد که در این بیمارستان با استفاده از حجامت، عسل، گلاب و زعفران جان چند بیماری که قرص برنج مصرف کرده‌اند، نجات پیدا کرده اما پس از آن هیچ تحقیق و گزارش دیگری در مورد کارایی این روش منتشر نشده است.

فروش آسان قرص‌‌‌های غیرقانونی

مرگ بر اثر مصرف قرص برنج اگرچه کم‌هزینه است ولی درد بسیار زیادی ایجاد می‌کند. همچنین این نوع مرگ در جامعه تنش و آسیب خاص خود را دارد. تصور اینکه بتوان در سطح شهر، دور از سیلوهای برنج، قرصی را پیدا کرد که کارکردی غیراز مرگ‌ ندارد ترسناک است. تعداد معدودی از کسانی که از مرگ نجات یافته‌اند از سهولت در خرید این قرص گفته‌اند. به‌نظر می‌رسد در این زمینه مسئولان وزارت بهداشت و نیروی انتظامی باید اقدام جدی انجام دهند و برخورد با متخلفان را جدی‌تر دنبال کنند.

رسول خضری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می‌گوید: باید درباره دسترسی عمومی به این قرص فکری کرد و حتی برای استفاده از آن در محصولات کشاورزی باید جایگزین درنظر گرفته شود. اغلب مصارف این قرص‌ها برای سیلوها و غلاتی مانند برنج و گندم بوده که به‌منظور جلوگیری از آفاتی که به برنج وارد می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عضو دیگر کمیسیون بهداشت نیز از بازنگری قانون مواد غذایی، دارویی و بهداشتی در مجلس خبر می‌دهد و می‌گوید: این طرح ظرف یکی‌دو‌ماه آینده آماده و در صحن علنی مجلس برای تصویب نهایی مطرح می‌شود. فروش قرص برنج با علم به اینکه خریدار می‌خواهد خودکشی کند، غلط و کار اشتباهی است. باید فروش قرص برنج ممنوع و محدود شود به شرایط خاص و با سازماندهی مناسب تنها در شرایط خاصی بتوان آن را تهیه کرد. حتی فروش سموم گیاهی نیز باید با نسخه و ثبت علت مصرف باشد. در تصویب این قانون از کارشناسان مربوطه نیز دعوت می‌شود تا اگر ماده‌ای مانند قرص برنج صدمات زیادی برای جامعه دارد، به‌صورت مصداقی در مورد آن در قانون صحبت شود.

بسیاری از کسانی که اقدام به‌خودکشی می‌کنند فقط قصد جلب توجه و ترساندن اطرافیانشان را دارند. در بسیاری از روش‌ها امکان پشیمانی و بازگشت به شرایط قبل وجود دارد ولی در این روش از دست هیچ‌کسی کاری بر نمی‌آید. برخی کارشناسان توصیه می‌کنند که پیش از اینکه کار به اینجا برسد برای یافتن راه‌حل کاری صورت گیرد.

تغییر کاربری مرگبار

قرص برنج 2مدل دارد که یکی از آنها ترکیب فسفید آلومینیوم است که مصارف خانگی ندارد و تنها برای صنعت و کشاورزی مصرف دارد و همین مدل باعث ایجاد مسمومیت و در ‌‌نهایت باعث مرگ می‌شود. قرص برنج صنعتی جزو کالاهای قاچاق است و درصورت مشاهده آن در هر مغازه یا هر مکانی با فرد خاطی مطابق با قوانین برخورد می‌شود. با وجود ممنوعیت فروش و عرضه قرص برنج در سال 92، باز به راحتی می‌توان این قرص را تهیه کرد. این قرص قیمت چندانی هم ندارد هر قوطی 10تایی آن 10هزار تومان به فروش می‌رسد. برنجکاران و کسانی که برنج را به‌صورت عمده نگهداری می‌کنند از این قرص برای جلوگیری از آفت‌زدن محصول استفاده می‌کنند. در بخش‌هایی از شمال کشور دسترسی به این قرص حتی در کنار جاده‌ها بسیار آسان و سریع است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید