نماینده مردم سردشت در مجلس: مهار آب های مرزی بخشی از نیاز آبی دریاچه ارومیه را تامین می کند


 

نماينده مردم پيرانشهر و سردشت در مجلس‌ گفت: چنانچه تا سال 2015 نتوانيم آب‌هاي مرزي خود را مهار كنيم كشورهاي همسايه 30 درصد از حق آبه را به خود اختصاص مي دهند در حالي‌كه با اين كار بخشي از نياز درياچه اروميه تامين مي شود.

 
 
 

به گزارش خبرنگاري تسنيم، رسول خضري در جلسه بررسي مشكلات حوزه صنعت آب و برق آذربايجان غربي كه با حضور وزير نيرو و نمايندگان مردم آذربايجان غربي در مجلس شوراي اسلامي و تعدادي از مديران و مسئولان صنعت آب و برق كشور و استان برگزار شد، اظهار كرد: اگر به آذربايجان غربي كه انبار آبي ايران است نگاهي اجمالي داشته باشيم مي بينيم با اين همه نعمات خدادادي دچار مشكل و كمبود هستيم.

وي گفت: دو سد در سردشت و 5 مورد در پيرانشهر واقع شده است با اين حال مشكلاتي در حوزه آب در اين دو شهرستان وجود دارد.

خضري بيان كرد: تملك اراضي، باغات و مراتع مردم از مهم ترين و حادترين مشكلات مردم در حوزه سد سيلوه است كه در دوره گذشته نيز در سفر استاني پرداخت حق الناس كشاورزان در اولويت قرار گرفت در صورتي كه مردم اين منطقه كه در مسير سيل و برخي از خطرات هستند حتي امكان بازسازي منازل خود را ندارند.

نماينده مردم پيرانشهر و سردشت در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: مسئله مهم ديگر زهكشي و كانال كشي در اين منطقه است، مديريت منابع آب در اين بحران بي آبي از شعارهاي اصلي دولت است بنابراين نياز است در افزايش راندمان كشاورزي كه از برنامه هاي توسعه پنجم نيز بوده است در زهكشي، كانال كشي و آبياري تحت فشار اقدامات لازم را در مورد اراضي اطراف سدها انجام شود.

وي استفاده از نيروهاي بومي را از ديگر موارد مهم خواند و گفت: سد سازي از رشته هايي است كه با 60 رشته تخصصي مي توان از آن به عنوان دانشگاه علمي و كاربردي به نحو احسنت مورد استفاده قرار داد كه از اين ظرفيت در دو شهر پيرانشهر و سردشت استفاده نشده است.

خضري بيان كرد: چنانچه تا سال 2015 نتوانيم آبهاي مرزي خود را مهار كنيم كشورهاي همسايه 30 درصد از حق آبه را به خود اختصاص مي دهند.

نماينده مردم سردشت و پيرانشهر اظهار كرد: قدم هاي بسيار ناچيزي براي مهار آبهاي مرزي برداشته شده و اين بسيار دردآور است كه در كشوري كه با كمبود آب مواجه هستيم به سبب برخي دلايل سهم عظيمي از آب كشور را به كشورهاي همسايه بدهيم.

وي افزود: مازاد آب سدهاي منطقه پيرانشهر به ديگر مناطق منتقل شود چرا كه موضوع حق آبه يكي از مطالبات قانوني و شرعي مردم اين منطقه است.

خضري اظهار كرد: سد گرده بين از سدهاي زود بازده است ولي در كمال ناباوري و تاسف سدي كه مي توانست در مدت سه سال تكميل و به بهره برداري برسد چندين سال است كه تنها با زير 20 درصد پيشرفت فيزيكي همراه است.

انتهاي پيام/ آ

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید