بحث درباره آثار زیان بار پارازیت ها هنوز ادامه دارد: تکلیف امواج ناخواسته کی روشن می شود ؟


 
دكتر رسول خضري عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس به سابقه بررسي پارازيت‌ها در سال‌هاي 91 و 92 در مجلس اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بررسي‌هاي مجلس در اين سال‌هاي نتايج خوبي نداشت و دستگاه‌هاي ذي‌ربط در اين زمينه بيشتر در لفافه سخن مي‌گفتند.
 
 

پارازيت اگرچه مهمان هميشگي هواي شهرهايمان هستند اما سال‌هايي است كه هر از چندي تيتر روزنامه‌هايمان هم مي‌شوند. يك روز عضو شوراي شهر از غيراستاندارد بودن 85درصد از دكل‌هاي شهر مي‌گويد و روز ديگر سازمان هواشناسي تقصير عدم پيش‌بيني طوفان را به گردن پارازيت‌ها مي‌اندازد. اين‌همه هم در حالي است كه هنوز مدت‌زمان زيادي از تأكيد وزارت بهداشت بر بي‌خطر بودن پارازيت‌ها نگذشته است. هرچند به نظر مي‌رسد اين تأكيد از طرف خود اين وزارتخانه هم چندان جدي گرفته نشده چراكه دكتر ابتكار از بررسي كميته‌اي در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات متشكل از سازمان حفاظت محيط‌زيست و ساير نهادها خبر مي‌دهد كه به دنبال بررسي ميزان اثر سوء پارازيت‌ها بر سلامت شهروندان است.


تنظيم مقررات استفاده از امواج و اشعه شرايط را بهتر مي‌كند

مهندس گوراني كارشناس امواج وزارت بهداشت با بيان اينكه امواج و پارازيت‌ها نيز مانند هر نوع انرژي ديگر عامل حركت و داراي اثر است، مي‌گويد: استفاده از فناوري درواقع انتخابي بين بد و بدتر و خوب و خوب‌تر است به همين دليل بايد ميان استفاده از آن و پذيرش برخي خطرها و يا عدم استفاده از آن يكي را انتخاب كرد.

وي با اشاره به نقش گسترده فناوري در زندگي امروز مي‌افزايد: نمي‌توان به‌طوركلي فناوري را با وجود همه خطراتي كه براي انسان دارد كنار گذاشت مانند اينكه به خاطر تصادف از اتومبيل استفاده نكنيم.

مهندس گوراني درعين‌حال تأكيد مي‌كند كه لازم است همه سازمان‌ها و نهادهاي استفاده‌كننده از امواج تحت مقررات و دستورالعمل‌هاي استانداردسازي قرار گيرند و ادامه مي‌دهد: كنترل و نظارت مستمر بر سازمان‌هاي كاربر در بحث امواج و پارازيت‌ها بايد به اين سمت پيش روند كه از فناوري‌هاي نوين و با ريسك كمتر استفاده كنند ضمن اينكه لازم است چارچوب و مقرراتي براي استفاده از اين وسايل تنظيم شود تا سلامت شهروندان به خطر نيفتد.

وي با اشاره به لزوم كنترل آنلاين ميزان امواج در هوا مي‌گويد: بايد مانند آنچه در مورد ايستگاه‌هاي آلودگي هوا شاهديم در زمينه كنترل امواج در سطح شهر نيز ايستگاه‌هايي داير كنيم تا به‌صورت لحظه‌اي ميزان امواج و پارازيت‌هاي موجود در هر منطقه سنجش شود. زيرا تنها در اين صورت است كه مي‌توان از حرف‌وحديث‌هايي كه درباره تأثير پارازيت‌ها بر سلامت مردم وجود دارد كم كرد.

اين كارشناس امواج با بيان اينكه زماني كه وزارت بهداشت به‌طورقطع بي‌خطر بودن امواج و پارازيت‌ها را تأييد نمي‌كند حتماً شبهاتي در اين زمينه وجود دارد، مي‌گويد: بايد چارچوب‌هاي خاصي در اين زمينه تعريف شود و همه ارگان‌ها و سازمان‌هاي كاربر در چارچوب اين مقررات اقدام به استفاده از پارازيت و ساير امواج كنند.

وي با اشاره به قانون سال 1368مجلس شوراي اسلامي در خصوص حفاظت در برابر اشعه خاطرنشان مي‌كند: بر اساس اين قانون همه ارگان‌ها و نهادهاي فعال موظف‌اند در ابتدا با ارائه مستنداتي در بدو امر شروع به كار كنند و استانداردهاي موجود را رعايت كنند و وزارت بهداشت نيز وظيفه دارد به‌صورت ادواري بر كليه پارامترهاي محيطي نظارت كند.

مهندس گوراني با تأكيد بر كم بودن محدوده فركانسي و مقدار انرژي امواج و پارازيت‌ها، بيان مي‌كند: يكي از جنبه‌هاي اصلي در اين زمينه بحث تبعات رواني و تصور مردم از اين امواج است. بسياري از افراد جامعه به مضر بودن اين امواج و بالا بودن ميزان آن در هواي كشور اعتقاد دارند و به همين دليل عدم شفافيت اثرات رواني سوئي بر جامعه در پي دارد.

وي با بيان اينكه مي‌توان اين فضا را به سمت اعتماد پيش برد، مي‌افزايد: زماني كه مسئله‌اي براي مردم پررنگ مي‌شود بايد موضوع را به‌درستي براي مردم باز كرد كه اين كار تنها با شفاف‌سازي و ايجاد چارچوب و مقررات لازم در اين زمينه امكان‌پذير است.


در لفافه سخن نگوييد

دكتر رسول خضري عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس به سابقه بررسي پارازيت‌ها در سال‌هاي 91 و 92 در مجلس اشاره مي‌كند و مي‌گويد: بررسي‌هاي مجلس در اين سال‌هاي نتايج خوبي نداشت و دستگاه‌هاي ذي‌ربط در اين زمينه بيشتر در لفافه سخن مي‌گفتند.

وي با بيان اينكه همه از عوارض سوء پارازيت‌ها اطلاع دارند و اين موضوعي ثابت‌شده در تمام دنياست، مي‌افزايد: مشخص نيست با چه استناداتي وزارت بهداشت معتقد به بي‌ضرر بودن پارازيت‌ها بر سلامت شهروندان است درحالي‌كه بارهاي به اثبات رسيده كه امواج يك موبايل تا چه حد بر سلامت كاربر مؤثر است. اما در ايران در هر گوشه و كنار و حتي در دبيرستان‌هاي دخترانه دكل‌هاي بزرگ مخابراتي نصب‌شده كه تهديدي جدي براي سلامت شهروندان است و ما بارها در اين زمينه تذكر داديم كه لااقل اين دكل‌ها را در مناطق پر رفت‌وآمد و محل‌هاي زندگي مردم و به‌ويژه دبيرستان‌هاي دخترانه نصب نكنند.

اين نماينده مجلس با اشاره به وظايف وزارت بهداشت و سازمان محيط‌زيست در زمينه بررسي اثرات پارازيت‌ها معتقد است: نهادهاي متولي بايد در اين زمينه وارد شوند و با ارائه راهكار و تنظيم مقررات لازم در خصوص استفاده صحيح از انواع وسايل اين‌چنيني سياست‌گذاري و تصميم‌گيري كنند.

وي تشكيل كارگروهي متشكل از وزارت بهداشت، صنعت و معدن و محيط‌زيست را براي بررسي وضعيت دكل‌ها در سطح شهرها ضروري مي‌داند و ادامه مي‌دهد: مديريت‌هاي موازي مشكلاتي را ايجاد كرده كه حتي با وجود تأكيدات رييس‌جمهور هنوز مسئله استفاده از پارازيت‌ها از سوي برخي نهادها لاينحل مانده و كسي هم پاسخگو نيست.

دكتر خضري با بيان اينكه بايد مديريت‌هاي يكپارچه پاسخگو باشند، بايد نهادي دراين‌بين وجود داشته باشد تا موضوع را مديريت كند و متولي مستقيم در اين زمينه باشد اما ساختارها و قوانين موازي و درعين‌حال مرتبط چنين امكاني را از قوه مجريه سلب كرده و آثار سوء مديريت‌ها نيز مشكلات بيشتري را براي كشور به وجود آورده است.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید