خضری: 2800 پزشک عمومی در مناطق محروم کم داریم


 
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با بيان اين كه 2 هزار و 800 پزشك عمومي در سطح مناطق محروم و مناطق مرزي كمبود وجوددارد گفت: كمبود پزشك عمومي در اين مناطق به دليل عدم نياز سنجي و آمايش سرزميني است.
 
 
 

رسول خضري در گفت و گو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي طرح سهميه‌ي 30 درصدي مناطق محروم در آزمون دستياري گفت: سال گذشته چنين طرحي از طرف كميسيون آموزش با عنوان عدالت آموزشي مطرح شد كه 25 درصد سهميه به مناطق بومي اختصاص مي‌يافت تا همان افراد پس از فراغت از تحصيل بتوانند در همان مناطق كار كنند.

اين عضو هيات رئيسه كميسيون بهداشت و درمان مجلس خاطر نشان كرد: در آزمون دستياري قطعا ايثارگران آن منطقه مي‌توانند سهم داشته باشند كما اين كه سالهاي گذشته نيز سهميه 10 درصدي مناطق محروم را داشتيم.

وي در ادامه با اشاره به اين كه تراكم پزشك در مركز بسيار زياد و درشهرهاي محروم بسيار كم است اظهار كرد:‌ يك نمونه ساده اين است كه 2 هزا رو 800 پزشك عمومي در سطح مناطق محروم و نوارهاي مرزي كم داريم در واقع اگر بر اساس آمايش سرزميني و نياز سنجي مناطق اين كار را انجام مي‌شد با اين مشكل مواجه نبوديم.

خضري با بيان اين كه يكي از چالش‌هاي بيسار جدي نحوه آموزش در كشور ما است گفت: آنچه كه آموزش داده مي‌شود از 30 سال گذشته بر جاي مانده است و طبعا اگر بخواهد تحولي صورت بگيرد بايد ارتقاء كيفي داشته باشند. بنابراين نحوه آموزش پزشكي در كشور نياز به بازنگري دارد.

نمايند‌ي مردم پيرانشهر در مجلس با بيان اينكه حدود 12 هزار پزشك در طرح تحول سلامت به فعاليت مشغول شده اند گفت: از اين ميان حدود 3 يا 4 هزار نفر پزشك عمومي هستند در حالي كه اگر به درستي حساب كنيم بالاي 70 درصد بدنه‌ي جامعه پزشكان ما پزشك عمومي هستند.

وي همچنين با انتقاد از اين كه طرح پزشك خانواده به درستي اجرايي نشده است، خاطر نشان كرد:‌ يكي از چالش‌هاي بسيار جدي حوزه سلامت همين مساله است در حالي كه در تمام كشورهاي پيشرفته دنيا به صورت سيستم ارجاع و نظام صف بندي پزشك خانواده كار خود را انجام مي‌دهد اما ما فقط شعار داده‌ايم و تعريف صحيحي از پزشك خانواده انجام نشده است.

انتهاي پيام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید