دیداری خصوصی با خاتمی و حاشیه های پارلمانی آن


 
ديدار نوروزي وزير ارشاد با سيدمحمدخاتمي در حالي به دغدغه كميسيون فرهنگي مجلس تبديل شده است كه بخاطر نامگذاري امسال با عنوان اقتصاد و فرهنگ، مي بايست مسايل كلان فرهنگي و رفع مشكلات اين بخش در كانون توجه نمايندگان باشد.
 
 
 

كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دعوت كرده است تا هفته آينده در اين كميسيون حضور يابد و درباره ديدارش با سيدمحمد خاتمي رييس جمهور اسبق كشورمان توضيح دهد.

اين در حالي است كه بابك دربيكي مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرده حضور وزير ارشاد در ديدار نوروزي سيدمحمد خاتمي امري شخصي و در حد ديدارهاي دوستانه نوروزي بوده است.

به گفته دربيكي، آقايان جنتي و خاتمي از دوستان قديمي هستند و با توجه به اين آشنايي طولاني مدت، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تبريك عيد نوروز، در زمان سه ساعته اي كه خاتمي ملاقات حضوري نوروزي داشت، در حدود 10 تا 15دقيقه با وي ديدار كرد.

ديدارهاي نوروزي مقامات و شخصيت هاي سياسي امري پذيرفته شده و معمول در عرصه سياسي كشور به حساب مي آيد كه چندسالي است در كانون توجه رسانه ها قرار دارد.

ديدار عيدانه روساي جمهور (اعم از فعلي و سابق) با نمايندگان مجلس و فعالان عرصه هاي مختلف سياسي و اجتماعي، مراجع تقليد و رهبران فكري و سياسي جامعه بخش قابل توجهي از اين ديدارها را تشكيل مي دهد كه اخبار آن نيز در رسانه ها منعكس مي شود.

امسال نيز به سنت سنوات گذشته ديدارهاي نوروزي با شخصيت هايي چون حجت الاسلام حسن روحاني رييس جمهوري، آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و نيز سيدمحمدخاتمي رييس جمهوري اسبق كشورمان در رسانه ها منعكس شد و برخي فعالان سياسي نيز بنا دارند در روزهاي آينده ديدارهاي خود را در اين زمينه ترتيب دهند.

اما آنچه در كانون توجه كميسيون فرهنگي مجلس قرار دارد، ديدار شخصي و خصوصي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با رييس جمهوري اسبق كشورمان است، ديداري معمول كه برخي ديگر از اعضاي كابينه يازدهم از جمله وزراي جهادكشاورزي، امور اقتصادي و دارايي، نفت، خارجه و ... حضور داشته اند.

رييس جمهوري اسبق كشورمان به سنت هر ساله، امسال نيز در دفتر خود پذيراي اقشار مختلف مردم و چهره هاي سياسي، فرهنگي و مذهبي بود؛ آنچه سيدمحمد خاتمي در اين ديدار بر آن تاكيد داشت، آرزوي موفقيت براي رييس جمهور، وزرا و مجموعه دست اندركاران دولت تدبير و اميد براي رسيدن به اهداف مورد نظر بود و تاكيد كرد همه بايد كمك كنيم تا دولت بتواند موفق باشد.

كميسيون فرهنگي مجلس علت احضار وزير ارشاد به مجلس را در راستاي ايفاي نقش نظارتي مجلس مي داند زيرا طبق اصل 88 قانون اساسي نمايندگان مي توانند درباره وظايف وزرا از آنان سوال كنند.

آيين نامه داخلي مجلس بر اين موضوع تاكيد دارد كه نماينده مي تواند از رييس جمهور يا وزير درباره وظايف آنان سوال كند يا تذكر سوال بدهد.

البته آيين نامه داخلي مجلس به كميسيون هاي تخصصي اجازه داده است براي كسب اطلاع از كم و كيف اداره امور كشور، دريافت و بررسي گزارش هاي عملكردي و نظارتي از اجراي قوانين مربوط به دستگاه هاي اجرايي در محدوده تخصصي خود اقدام كنند.

همچنين كميسيون هاي داخلي مجلس مي توانند در موارد مهم و حساس و در مواجهه با تخلفات يا سوء مديريت با دعوت از مسوولان ذي ربط موضوع را بررسي و گزارش را به هيات رييسه ارايه كنند.

با اين تعاريف قانوني، حال اين سوال مطرح است كه پيگيري ديدار نوروزي وزير كه به صورت شخصي انجام شده است، در كداميك از قوانين و وظايف تعريف مي شود؟

محمدقسيم عثماني نماينده مردم بوكان در مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه به ايرنا گفت: هر كس مي تواند ديدارهاي معمول خود را داشته باشد، اين كه كسي به ديدار نوروزي فردي ديگر رفته، امري ساده و طبيعي است.

به عقيده اين نماينده مجلس، اين موضوع بيش از آن، پيش پا افتاده و عادي است كه كميسيوني در مجلس بخواهد آن را مورد رسيدگي ويژه قرار دهد.

رسول خضري نماينده مردم پيرانشهر و سردشت نيز در اين باره به ايرنا گفت: مسايل اساسي و حساس بسياري در حوزه فرهنگ وجود دارد كه پيگيري موضوع يك ديدار ساده چندان اهميتي ندارد.

وي با تاكيد بر اين كه آيين نامه داخلي مجلس شيوه و چارچوب قانوني براي طرح سوال، تذكر و نحوه نظارت مجلس بر عملكرد دستگاه هاي اجرايي كشور را مشخص كرده است، گفت: اگر قرار است ابزارهاي نظارتي نمايندگان استفاده شود، بايد در اين چارچوب هاي قانوني باشد زيرا نمايندگان بايد بيش از همه قانونمدار باشند.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس تاكيد كرد: هيات نظارت بر رفتار نمايندگان بايد ارزيابي كند كه آيا سوالات، تذكرات و پگيري هاي نظارتي نمايندگان در چارچوب آيين نامه صورت گرفته است يا خير.

خضري با يادآوري نامگذاري امسال به نام «اقتصاد و فرهنگ» گفت: هرچند نمايندگان حق اظهار نظر در همه امور كشور را دارند اما وجود موضوعات و مشكلات كلان فرهنگي ايجاب مي كند تا موضوعات مهم در دستور كار كميسيون هاي تخصصي مجلس قرار گيرد.

اين نماينده مجلس بر همدلي و همراهي مجلس با دولت در سال جديد تاكيد كرد و گفت: مردم از مسوولان انتظار تعامل و همدلي دارند زيرا نتيجه اين همكاري به نفع همه جامعه است.

«محمدرضا تابش» نماينده اصلاح طلب مجلس و از نزديكان سيدمحمدخاتمي، اين اقدام كميسيون فرهنگي مجلس را بهانه مي داند و بر اين باور است كه جهت گيري وزير ارشاد در حوزه فرهنگ و هنر منبعث از قول هايي بوده كه رييس جمهوري به مردم داده است و توانسته اميدواري را در فضاي فرهنگي و هنري كشور به وجود آورد.

وي افزود: اين رويكرد، با مذاق آنهايي كه به دنبال محدوديت در فضاي فرهنگي كشور هستند و تنوع سلايق را در عرصه فرهنگي برنمي تابند، سازگاري ندارد.

نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه بخشي از نمايندگان مجلس نيز متاسفانه اين تفكر را دنبال مي كنند، افزود: ريشه يابي اين نوع تفكر نشان مي دهد كه يك حركت از سر دلسوزي براي فرهنگ و هنر نيست بلكه صد درصد سياسي است.

تابش تاكيد كرد: آقاي جنتي مثل هر شهروندي در حوزه شخصي خود حق دارد هر جايي كه مي خواهد برود و هر كاري مي خواهد انجام دهد.

اين نماينده مجلس ادامه داد: آقاي خاتمي از شخصيت هاي مقبول و مورد احترام مردم است و بسياري از وزراي كابينه يازدهم و معاونان رييس جمهوري با وي ديدار نوروزي داشتند.

تابش تاكيد كرد: اينگونه اقدامات بهانه است زيرا دولت در جلب اعتماد اصحاب فرهنگ و هنر و حركت هاي اصلاحي در اين حوزه توفيقاتي به دست آورده و آنها مي خواهند اين حركت را با اعمال محدوديت و فشار كمرنگ كنند يا وزير ارشاد را وادار سازند از اهداف خود كه منبعث از آرمان ها و اهداف رييس جمهوري است، دست بكشد.

اين نماينده اصلاح طلب مجلس شوراي اسلامي درباره ضرورت پيگيري اين موضوع در كميسيون فرهنگي مجلس آن هم با توجه به وجود مشكلات اساسي در حوزه فرهنگ كشور، گفت: طرح چنين موضوعاتي سبب مي شود تا جامعه با ايده ها و تفكرات اين دسته از نمايندگان آشنا شود.

تابش افزود: با چنين رويكردهايي، مردم متوجه مي شوند كه نمايندگانشان چه ديدگاهي دارند، به چه مسايلي حساس هستند و آيا به مسايل زيربنايي كشور توجه دارند يا خير.

وي تنوير افكار عمومي را دستاورد اينگونه اقدامات دانست و تاكيد كرد: مردم سال گذشته مطالبات خود را در انتخابات نشان دادند و مشخص كردند چه فكري را مي پسندند.

نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه تميز دادن بين افكار و بينش ها كمك مي كند كه مردم با شفافيت بيشتري موضوعات را تشخيص دهند افزود: به اين ترتيب، مردم اين تشخيص خود را در تصميم گيري هاي آتي شان اعمال خواهند كرد.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید