20 درصد قربانیان «چهارشنبه نارنجک» عابران رهگذر هستند


 
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي گفت: 70 تا 75 درصد كساني كه صدمه مي‌بينند خودشان بازيگرند و 20 درصد كساني كه دچار حادثه مي‌شوند نيز افرادي هستند كه تماشاگر بوده‌اند.‌
 
 
 

رسول خضري در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در مورد چهارشنبه سوري اظهار داشت: تعداد زيادي از نارنجك‌هاي دست‌ساز، فشفشه، ترقه و دستگاه‌هاي آتش‌بازي جديد غيراستاندارد هستند چرا كه در كارگاه‌هاي زيرزميني ساخته مي‌شوند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي به بررسي 12 سال اخير اشاره كرد و گفت: اين بررسي‌ها نشان داده است كه بالاي 70 تا 75 درصد كساني كه صدمه مي‌بينند متأسفانه كساني هستند كه خودشان بازيگرند و با آتش بازي مي‌كنند.

خضري افزود: 20 درصد كساني كه دچار حادثه مي‌شوند نيز افرادي هستند كه تماشاگر هستند و به تماشاي آتش مشغول بوده‌اند و دچار سانحه شده‌اند.

وي ادامه داد: حتي آماري از آسيب به دست، صورت، چشم و نقص عضو نيز موجود است؛ مواردي نيز به فوت منجر شده است كه همه اين خطرات وظيفه ما را براي كنترل و پيشگيري از حوادث سنگين‌تر مي‌كند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي نقش رسانه‌ها را در اين زمينه مؤثر دانست و گفت: نيروي انتظامي، دادگستري، قوه قضاييه، قوه مجريه، وزارت كشور، مديريت بحران، بهداشت و درمان، بهزيستي و ... ارگان‌هاي مختلفي هستند كه در زمينه آتش‌بازي چهارشنبه سوري نقش دارند ولي در بحث پيشگيري قطعاً نقش نيروي انتظامي و ستاد مبارزه با قاچاق در اين مورد پررنگ‌تر است.

وي گفت: سازمان مديريت بحران در خصوص بروز بحران و حوادث ناشي از آتش راهكار را با شفافيت و به صراحت عنوان كرده است ولي متأسفانه ما هميشه در قسمت اجرايي آن مشكل داريم و اجراي قوي نداشته‌ايم.

خضري عنوان كرد: همه چيز دست دستگاه‌ها نيست. قسمتي از اين مسائل بحث فرهنگي است كه به مردم مربوط است چرا كه اگر فرد در خانه و چهارديواري خودش كاري انجام دهد خودش مقصر است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي بر بحث فرهنگ‌سازي تأكيد كرد و گفت: متأسفانه بحث ترقه، فشفشه، راكت و چيزهاي عجيب و غريبي كه آدم را وحشت‌زده مي‌كند و مي‌توان به آن ادوات جنگي اطلاق كرد محدود به چهارشنبه سوري نمي‌شود بلكه اين عارضه از اول اسفند شروع مي‌شود و حتي در طول تعطيلات عيد نيز با آن دست به گريبان هستيم.

انتهاي پيام/

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921218000177#sthash.qZgjLvuP.dpuf

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید