پدیده زیرمیزی جنجال جدید در حوزه سلامت


 
به گفته خضري اين پزشكان حتي مسئول نظارت بر درمان وزارت بهداشت را تهديد كرده‌اند و گفته‌اند هيچ‌كس نمي‌تواند با ما در بيفتد چون ما همه جا نفوذ، قدرت، لابي و پشتيبان داريم. پزشكاني كه البته مراجعين و بيماران خود را علاوه بر نقره داغ كردن تهديد مي‌كنند در صورت لو دادن زيرميزي، ديگر آن‌ها را معاينه نخواهند كرد.
 
 
 زهرا كشوري

انتشار اسامي 14 نفر از پزشكاني كه زيرميزي مي‌گيرند، به واكنش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي منجر شد.
«دكتر سيدسجاد رضوي» مديركل نظارت بر درمان و اعتبار بخشي وزارت بهداشت اعتقاد دارد كه جوسازي درباره دريافت‌هاي غيرمتعارف، پيگيري‌هاي قانوني وزارت بهداشت در اين باره را بي‌نتيجه مي‌سازد. اسامي اين 14 نفر در حالي به صورت مخفف
به رسانه‌ها راه يافته است كه آمار برخي از نمايندگان جمعيت آن‌ها را 300 نفر اعلام مي‌كند. افرادي كه به گفته «مسعود پزشكيان» نماينده آذري مجلس شوراي اسلامي درآمدي ميلياردي در ماه دارند. اين تعداد پزشك متخلف به گفته «محمد جهانگيري» معاون سازمان نظام پزشكي در قبال 230 هزار عضو گروه پزشكي رقمي نيست.

 ماليات گريزها
 «ايرج نديمي» نماينده گيلاني بهارستان از وجود 3 هزار نفر ماليات گريز خبر مي‌دهد كه 300 نفر آن‌ها را همين پزشكاني تشكيل مي‌دهند كه اعتراض بسياري را برانگيخته‌اند: «براساس اطلاعات جامعي كه به دست ما رسيده است، 3 هزار نفر در كشور با درآمدهاي نجومي از ماليات فرار مي‌كنند و معروف به گروه «ماليات‌گريز» شده‌اند كه تعداد قابل توجهي از آنان متخصصان پزشكي هستند كه متأسفانه هيچ مالياتي نيز بابت اين درآمدها پرداخت نمي‌كنند.» او همچنين اعتقاد دارد بخشي از درآمد اين پزشكان از پول زيرميزي يا آن طور كه «محمد آقاجاني» معاون درمان وزارت بهداشت تأكيد مي‌كند از دريافت‌هاي «غيرمتعارف» است.
به گفته او اين گروه از پزشكان در بيمارستان‌هاي خصوصي همچنين با انجام عمل‌هاي جراحي متعدد به چنين درآمدهايي دست پيدا مي‌كنند، ولي ماليات نمي‌دهند. اما چرا ماليات از اين پزشكان گرفته نمي‌شود؟ به گفته نديمي به دليل آنكه مثلاً در حوزه پزشكي آن متخصص پزشكي كه زيرميزي مي‌گيرد، هيچ سندي نيز به جا نمي‌گذارد يا اينكه در اقدامي ديگر آن مبالغ را به حساب منشي خود يا حساب‌هاي ديگر واريز مي‌كند و در مجموع اسناد متقني براي رسيدگي و گرفتن ماليات از آنان به جا نمي‌ماند.
نديمي مي‌گويد: «ما به هيچ عنوان با كسب و كار و درآمدهاي بالا مخالف نيستيم و فقط اين مسأله را مطالبه مي‌كنيم كه چنين افرادي كه درآمدهاي ميلياردي دارند بايد ماليات و حقوق كشور را بپردازند.»
 ما بهترين هستيم
بسياري سازمان نظام پزشكي را يكي از مؤثرترين ابزارها براي مقابله با زيرميزي يا دريافت غير متعارف مي‌دانند. اما اين اراده در نظام پزشكي ديده نمي‌شود. از جمله «محمد جهانگيري» معاون برنامه‌ريزي و نظارت سازمان نظام پزشكي كشور اعتقاد دارد كه فرار مالياتي برخي صنوف به اندازه كل درآمد جامعه پزشكي است. او همچنين مي‌گويد: «بحث ماليات موضوع بسيار مهمي است و ما در حوزه ماليات‌هاي پزشكان براساس اسنادي كه به بيمه‌ها ارائه مي‌شود، درصد ماليات آن‌ها كسر خواهد شد و به صورت سيستمي كاركنان دولت؛ جامعه پزشكي نيز ماليات خود را پرداخت مي‌كند.» او البته معتقد است كه در اين زمينه يكسري نابساماني‌هايي در حوزه مالياتي داريم و اين مسأله صحت دارد، ولي درصد آن بالا نيست و نسبت به صنوف ديگر ما (پزشكان) بهترين هستيم. در مقابل مجلسي‌ها هم اعتقاد دارند كه سازمان نظام پزشكي ورود مطلوبي در مسأله زيرميزي ندارد. زيرميزي كه «حسن هاشمي» وزير بهداشت دولت روحاني آن را ظلم مضاعف به مردمي مي‌داند كه در حال حاضر بيش از 70 درصد هزينه‌هاي درمان را از جيب پرداخت مي‌كنند.
اما جهانگيري اعتقاد دارد كه ارائه كيفيت خدمات پزشكي مهمترين ركن ما است و با مسأله ماليات متفاوت است. زيرا سازمان نظام پزشكي بحث ماليات را پيگيري نمي‌كند. او در نهايت اعلام مي‌كند كه در كل بحث پرداخت ماليات جزو وظايف نظام پزشكي نيست. ولي براي عدالت مالياتي تلاش مي‌كنيم و نخستين وظيفه ما اين است كه از كساني كه درآمد مبسوطي ندارند حمايت كنيم. وظيفه اصلي ما اين نيست كه از كساني كه درآمد بالايي در حوزه پزشكي دارند ماليات بگيريم. اين مسأله مربوط به سازمان ماليات است ولي ما با اين سازمان هماهنگي داريم. ان‌شاءالله در سال 93 برنامه‌هاي منسجمي را خواهيم داشت.
او در نهايت توپ را به زمين داديار ويژه مي‌اندازد و مي‌گويد: «بر اين اساس براي جلوگيري از بحث زيرميزي در دوره جديد مديريت سازمان نظام پزشكي، داديار ويژه پيگيري تعرفه‌هاي غيرمتعارف (زيرميزي) است.» واكنش «عليرضا زالي» رئيس كل سازمان نظام پزشكي به اعلام درآمد ميليارد‌ي 300 پزشك هم جالب توجه است. چون در زمان رياست قبلي، اين سازمان بيشترين انتقادها را به زيرميزي انجام داد، هرچند بازهم نتوانسته بود مجلس را راضي كند. اما زالي اعتقاد دارد براساس آماري كه سازمان نظام پزشكي دارد، بهترين ماليات را در تمام صنوف، پزشكان مي‌دهند و آماري كه امروز اعتراض بخش بسيار بزرگي از نظام پزشكي را در پي داشته قبول ندارد.
او بحث را به پزشكان عمومي مي‌كشاند.  پزشكاني كه البته وضعيت درآمدي آن‌ها باعث شده تا بسياري از آن‌ها به شغل‌هاي ديگري روي بياورند: «بنابراين بايد در وهله نخست گروه‌هاي آسيب‌پذير پزشكي از جمله پزشكان عمومي مورد حمايت در زمينه ماليات قرار گيرند زيرا در سنوات گذشته آسيب‌هاي اقتصادي متعددي به اين گروه‌ها وارد شده، بر اين اساس آيين‌نامه‌اي را تدوين خواهيم كرد تا با همكاري وزارت بهداشت و سازمان مالياتي مباحث پرداخت ماليات پزشكان
اصلاح شود.»
رويكرد نظام پزشكي به اعتراض «مسعود پزشكيان» وزير اسبق وزارت بهداشت منجر مي‌شود. او كه يكي از منتقدان سرسخت زيرميزي است اعتقاد دارد كه متخلفان زيرميزي‌بگير بيش از ديگر پزشكان
داد و بيداد مي‌كنند. او در واكنش به انتقادات رئيس سازمان نظام پزشكي درباره اسامي پزشكان زيرميزي‌بگير مي‌گويد: «مجري قانون، خلاف قانون عمل مي‌كند. زيرميزي يعني محروميت از طبابت.»
او معتقد است كه منافع برخي‌ها در اخذ زيرميزي از بيمار به حدي گسترده است كه به همين راحتي دست از انجام چنين تخلفاتي نمي‌كشند. در نهايت هم تأكيد مي‌كند كه به طور حتم اشخاصي كه ناظر هستند بايد پاسخگو باشند كه چرا تاكنون با وجود اطلاع از چنين پديده‌ شومي برخورد قاطع و جدي صورت نگرفته است و در برابر اين اتفاقات سكوت اختيار كرده‌اند. پزشكيان همچنين اعتقاد دارد امروزه افرادي كه خلاف قانون حركت مي‌كنند دائماً داد و بيداد راه مي‌اندازند به گونه‌اي كه وضعيت به نحوي شده كه افرادي كه با درستي به كار خود ادامه مي‌دهند بايد جوابگو باشند. به گفته نماينده مردم تبريز، اسكو و آذرشهر در مجلس شوراي اسلامي، اگر در كشوري مانند امريكا چنين پديده‌اي اتفاق بيفتد، پزشك متخلف از طبابت محروم مي‌شود. مملكت داراي چارچوب و قانون است و پزشكاني كه قانون را زيرپا گذاشته و بيمار را به چشم كالايي درنظر مي‌گيرند، نبايد به عنوان پزشك معرفي شوند تا ديگر پزشكان بدنام نشوند.
به گفته پزشكيان به طور حتم اگر فردي چارچوب قانوني را رعايت نكند و نسبت به حقوق مردم بي‌اعتنا باشد حاكميت بايد با آن برخورد كند و اگر در اين ميان كوتاهي صورت گرفته همه مسئولان اعم از مجلس، قوه قضائيه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مقصر هستند. او اعتقاد دارد كه منافع برخي‌ها به حدي وسيع و گسترده است كه به همين راحتي دست از انجام چنين تخلفاتي نمي‌كشند. او همچنين با اشاره به انتقادات رئيس سازمان نظام پزشكي مي‌گويد: «بايد از اين افراد پرسيد چرا مجري قانون خلاف قانون عمل مي‌كند؟ به راستي اگر چنين تخلفاتي وجود داشته پس چرا تاكنون برخوردي جدي براي جلوگيري از آن صورت نگرفته است؟ نظام پزشكي بايد پاسخ دهد كه چرا اين سازمان نسبت به اين تخلفات بي‌تفاوت بوده است.»
 تهديد وزارت بهداشت
اعلام اسامي پزشكاني كه دريافت‌هاي غيرمتعارف دارند به واكنش‌هاي مختلف منجر شد. «رسول خضري» عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس هم از تهديد وزارت بهداشت توسط زيرميزي بگيران خبر مي‌دهد. آن طوركه خضري مي‌گويد: «پزشكان متخلف زيرميزي بگير، مسئولان وزارت بهداشت را تهديد كردند كه در صورت اعلام فهرست اسامي به مجلس با لابي‌هاي خود،  مسئول نظارت
بر درمان وزارت بهداشت را بركنار مي‌كنند.»
به گفته خضري اين پزشكان حتي مسئول نظارت بر درمان وزارت بهداشت را تهديد كرده‌اند و گفته‌اند هيچ‌كس نمي‌تواند با ما در بيفتد چون ما همه جا نفوذ، قدرت، لابي و پشتيبان داريم. پزشكاني كه البته مراجعين و بيماران خود را علاوه بر نقره داغ كردن تهديد مي‌كنند در صورت لو دادن زيرميزي، ديگر آن‌ها را معاينه نخواهند كرد.
خضري مي گويد: اين پزشكان در جلسه‌اي يكي از مسئولان وزارت بهداشت را تهديد كرده‌ و به او گفته‌اند فكر مي‌كني آنجا كجاست؟ در عرض 2 ثانيه پائين مي‌آوريمت و با تو برخورد مي‌كنيم. بهارستان نشين‌ها يكي از راهكارها براي كاهش زيرميزي را باطل كردن پروانه پزشكان خاطي مي‌دانند. خضري هم اعتقاد دارد پزشكي كه معروف است حتي اگر يك ساعت هم اعلام شود، پروانه‌ات لغو شده چنان موجش در رسانه‌ها و ميان مردم مي‌پيچد كه اعتبارش را از دست مي‌دهد. در نهايت حسن هاشمي وزير دولت روحاني از واكنش‌دهندگان و افكارعمومي مي‌خواهد به او زمان بدهند تا مشكل زيرميزي را بدون كارهاي هيجاني حل كند. او يك پيش شرط هم دارد: «حتماً به سراغ تخلفات در پزشكي مي‌رويم. درست است كه رفتن به سراغ پزشكان متخلف اولويت اول مردم و رسانه‌هاست ولي ما تا قدم‌هاي اصلي را برنداريم و زيرساخت‌هاي اساسي را درست نكنيم برخورد با اين قبيل افراد كه ما آن‌ها را از جامعه خودمان نمي‌دانيم برخورد سطحي، مقطعي و پاسخ به عطشي است كه در جامعه وجود دارد.»
به اعتقاد هاشمي براي جراحي معضل زيرميزي نيازمند قوانين هستيم: «ما بايد بتوانيم مشكلات اصلي حوزه سلامت را برطرف و تعرفه‌ها را اصلاح كرده و به نظام ارجاع اهميت بدهيم تا به موازات آن، مشكلاتي از اين دست را نيز بتوانيم برطرف كنيم.»
 برداشت از جيب مردم
تا پيش از آنكه اسامي جراحاني كه زيرميزي مي‌گيرند و ماليات هم نمي‌دهند به صورت مخفف به رسانه برسد و روي ميز مجلسي‌ها برود، بسياري فكر مي‌كردند آن‌ها فقط از جيب كساني برمي دارند كه شرايط برخلاف قانون توسعه پنجم آن‌ها را مجبور كرده تا
70 درصد هزينه‌ها را هم از جيب پرداخت كنند، يعني بيماران. اما حالا مشخص شده است پزشكاني كه چنين درآمدهايي دارند، ماليات هم پرداخت نمي‌كنند تا به گونه ديگر باز هم از جيب مردم برداشت داشته باشند.
پزشكاني كه به گفته شريفي مقدم رئيس خانه پرستار گاهي 400 برابر پرستاران حقوق دريافت مي‌كنند. اين پزشكان اعتقاد دارند كه اگر تعرفه‌ها درست تدوين و تصويب مي‌شد آن‌ها به زيرميزي روي نمي‌آوردند. اما افكارعمومي مي‌پرسند آيا تعرفه‌ها را مردم تعيين مي‌كنند كه آن‌ها اين پول را از جيب مردم برداشت مي‌كنند. مردمي كه براساس قانون بايد 30 درصد هزينه‌هاي درمان را پرداخت كنند اما در حال حاضر بين
 70 تا 80 درصد آن را پرداخت مي‌كنند؟ آن‌ها مي‌پرسند آيا اين رفتار ظلم مضاعف به بيماران نيست؟ پزشكان براساس كدام اخلاق پزشكي دست در جيب بيماران مي‌كنند؟
 
 
منبع: روزنامه ايران،3 اسفند 1392

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید