هشدار درباره مصرف کنندگان تفننی مخدر


 

در حاليكه هر سازمان آماري متفاوت درباره  تعداد معتادان ايراني مي دهد، رسول خضري نماينده مجلس مي گويد 4.5 ميليون ايراني  معتاد هستند كه بايد براي درمان آنها و توجه به موضوع پيشگيري فكري شود.

 
 
 
اظهارنظرهاي متفاوت مسئولان و كارشناسان سبب شده آمار تعداد معتادان از يك ميليون و 300 هزار نفر تا 3 ميليون نفر متغيراعلام شود. هرچند ستاد مبارزه با مواد مخدر اين تعداد را يك ميليون و 325 هزار معتاد اعلام كرده اما برخي كارشناسان مي گويند نزديك به 800 هزار ايراني مواد مخدر به ويژه ترياك را به صورت تفنني مصرف مي كنند كه اين موضوع اگر در برنامه ريزي‌ها لحاظ نشود زنگ خطري جدي براي افزايش تعداد مصرف كنندگان مواد مخدر است.
 به گزارش مشرق، آخرين آمار معتادان در كشور بيش از سه ميليون نفر اعلام شده است. در حاليكه آمارهاي متناقضي در خصوص تعداد معتادان وجود دارد و هنوز مرجع اصلي براي اعلام آمار مشخص نشده است. هر روز يك نهاد، يك سازمان و حتي يك كارشناس مواد مخدر آماري از تعداد معتادان كشور را اعلام مي كند.

4.5 ميليون ايراني معتادند

در حاليكه هر سازمان آماري متفاوت درباره  تعداد معتادان ايراني مي دهد، رسول خضري نماينده مجلس مي گويد 4.5 ميليون ايراني  معتاد هستند كه بايد براي درمان آنها و توجه به موضوع پيشگيري فكري شود.

اين نماينده همچنين انتقاداتي را به حوزه درمان وارد كرده و معتقد است در سال هاي اخير در حوزه پيشگيري اقدامات مناسب نبوده است و به همين دليل شاهد تغيير الگوي مصرف به سمت مواد مخدر صنعتي هستيم. مخدرهاي صنعتي جوانان و نيروي كار را هدف گرفته است و در صورتي كه نتوانيم اين موضوع را كنترل كنيم نيروي جوان و كار كشور را از دست مي دهيم.

3 ميليون ايراني گرفتار معضل اعتياد

ستاد مبارزه با مواد مخدر متولي اصلي برنامه ريزي،هماهنگي و اقدامات بين بخشي براي معتادان است. اين نهاد كه مجري اصلي پيشگيري و انجام هماهنگي با دستگاههاي درماني براي مداواي معتادان است هميشه به عنوان آخرين مرجع آمار معتادان را اعلام مي كند. بابك دين پرست معاون كاهش و تقاضاي اين ستاد در مورد آمار معتادان مي گويد: بر اساس آخرين آمارها 3 ميليون نفر در كشور گرفتار معضل اعتياد هستند كه بايد براي پيشگيري و درمان در اين حوزه اقدامات وسيعي انجام شود. دستگاه هاي مسئول بايد پاي كار بيايند و به وظايف شان به خوبي عمل كنند. هيچ ترسي از اعلام آمار معتادان نداريم و در سال 86 نيز آمارها را از صدا و سيما اعلام كرديم اما منتقدان بايد بدانند كه آمار معتادان مانند يارانه نيست كه بگوييم بياييد ثبت نام كنيد تا ما بتوانيم تمام معتادان را شناسايي كنيم. اما به جرات مي توانم بگويم كه از مصرف مواد سنتي به سمت صنعتي در حركت هستيم و در اين باره هشدار مي دهيم.

اعلام  آمار يك ميليون و 325 هزار معتاد كشور

 در حالي كه دين پرست ميگويد 3.5 ميليون ايراني گرفتار اعتياد هستند و در حال گذر از مواد مخدر سنتي به صنعتي هستيم، چندي پيش صرامي مديركل تحقيقات ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام كرده بود: طبق آخرين نظرسنجي كه در سال 92 با همكاري جهاد دانشگاهي انجام شد يك ميليون و 325 هزار معتاد داريم كه ترياك ماده اول مصرفي آنها است و مواد مخدر صنعتي از جمله شيشه در رتبه دوم قرار دارد. 45 درصد معتادان زير29 سال هستند و ميانگين سني آغاز مصرف نيز 21 سال است. اين درحالي است كه معتادان ايراني كه براي اولين بار مخدر مصرف مي كنند داراي شغل هستند اما پس از مدتي شغل شان را نيز از دست مي دهند.

تغيير سن معتادان در 15 سال اخير

هشدار هاي مديركل تحقيقات ستاد مبارزه در حالي اعلام شد كه دكتر هومان نارنجي ها كارشناس اعتياد در مورد هرم سني معتادان كشور مي گويد:امروز ميانگين سني معتادان كشور 25 تا 29 سال است درحالي كه 70 درصد معتادان بين 20 تا 35 سال سن دارند. اين در حالي است كه در سال 77 ميانگين سني معتادان 30 تا 34 بود. درباره آمار معتادان نمي توان اعلام نظر قطعي كرد و به نظر مي آيد همان گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر قابل استناد است اما ما نبايد از آمار افرادي كه به صورت تفنني مواد مخدر مصرف مي كنند غافل شويم. به جرات مي توان گفت نزديك به 800 هزار ايراني مواد مخدر به ويژه ترياك را به صورت تفنني مصرف مي كنند.

آمار معتادان مانند تورم و آلودگي هوا در سطح شهر نصب شود

اما دكتر حميدرضا جلايي پور استاد جامعه شناسي دانشگاه تهران با انتقاد از عدم اعلام شفاف آمار معتادان كشور معتقد است چطور مي شود آمار تورم را اعلام كرد اما ميزان معتادان اعلام نمي شود. اگر آمار معتادان اعلام نشود نمي توانيم براي درمان و جلوگيري از شيوع مواد مخدر برنامه ريزي كنيم. به نظر من آمار معتادان بايد مانند تورم و آلودگي هوا در سطح شهر نصب شود تا زنگ هشداري براي همگان باشد.ما مي توانيم با استفاده از تعدادي كارشناس ارشد دانشگاهي آمار واقعي معتادان را با اختلاف 50 هزار نفر به دست آورده و آن را اعلام كنيم. در اين عرصه بايد از تيم هاي دانشگاهي و تجربيات آنها استفاده شود. دستگاههاي مسئول بايد از اين ظرفيت براي رسيدن به آماري دقيق به منظور ترسيم افقي بلند مدت براي جمع آوري و درمان معتادان استفاده كنند.

دستگاهها بايد به وظايف شان عمل كنند آمار مهم نيست

اما سردار علي مويدي رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر اختلافات موجود ميان سازمان ها و افراد را اختلافي بيهوده مي داند و در مورد تعداد معتادان گفت: در مورد آمار معتادان اگرچه نبايد اجازه دهيم ميزان معتادان در كشور افزايش يابد اما بايد بدانيم پيشگيري اصلي بسيار مهم در اين حوزه است. متاسفانه برخي از دستگاه ها به وظايف خود به خوبي عمل نمي كنند و اين كم كاري ها در حوزه فعاليت ساير دستگاهها سرريز مي شود. پليس در حوزه جلوگيري از عرضه مواد مخدر به وظايف خود به خوبي عمل مي كند در صورتي كه امروز مرزهاي شرقي كشور كاملاً مسدود است و مواد مخدر وبيشتر از طريق دريا وارد كشور مي شود.90 درصد مواد مخدر كشف شده را نيز پليس با استفاده از تجهيزاتش كشف مي كند.

1.7 درصد مردم كشور معتادند

در حالي كه مسئولان و سازمان هاي مرتبط و غير مرتبط تعداد معتادان را براساس يافته هاي خودشان اعلام كردند يك موسسه تحقيقاتي آمار معتادان كشور را بين 800 هزار تا يك ميليون و 700 هزار نفر اعلام كرده است. مسئولان اين موسسه اعلام كرده اند نزديك به 1.7 مردم كشور معتاد هستند كه 95 درصد آنها را مردان و پنج درصد را زنان تشكيل مي دهند.

لازمه برنامه ريزي صحيح داشتن داشتن آمار  صحيح است

با اين همه مريم نگين خاني روانشناس درباره روش هاي درماني و اثرات آمارهاي متفاوت روي معتادان و جامعه به مهر مي گويد: نبايد اجازه دهيم ميزان معتادان در كشور افزايش يابد. اين موضوع نياز به پيشگيري و درمان مناسب دارد. اگر زيرساخت هاي درمان مهيا باشد مي توانيم در زمان اندكي معتادان بسياري را به سمت بهبود سوق دهيم. البته نبايد غافل شويم كه درمان نيز علاوه بر زيرساخت ها  نياز به درك صحيح دارد. در صورت داشتن آمار صحيح از ميزان معتادان مي توان برنامه ريزي  كوتاه و بلند مدت را انجام داد.

وي ادامه مي دهد: وضعيت امروز جامعه در خصوص معتادان ولگرد مناسب نيست و به نظر مي رسد آمارهاي موجود صحيح نباشد. هرچه ميزان پوشش هاي حمايتي از معتادان و خانواده هاي آنها كم باشد آسيب هاي اجتماعي نيز در خانواده ههاي آنها بيشتر مي شود و مي توان گفت ميزان آسيب در ميان خانواده هاي معتاد ولگرد كه در هيچ آماري موجود نيستند بيشتر از ساير افراد جامعه است.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید